| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > PIT

Temat: PIT

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT.

Czy należy skorygować listy płac i PIT-4R, jeśli zaliczki zostały pobrane według złych stawek

Aktualizacja: 20.04.2010

Przez cały 2009 r. potrącana była zaliczka na podatek od wynagrodzenia pracownika na zasadach jak w 2008 r., czyli 19% i 30% podatku. Czy muszę korygować listy płac dla tego pracownika za cały rok oraz PIT-4R, czy pracownik powinien to skorygować w rozliczeniu rocznym? »

Opodatkowanie zapomóg z zfśs

Aktualizacja: 04.03.2010

Od 1 stycznia 2009 r. przyznawaliśmy opodatkowane zapomogi z zfśs. Jednak sytuacja prawna zmieniła się 22 sierpnia 2009 r. Czy od tej daty wszystkie zapomogi będą zwolnione od podatku, np. środki na zakup książek dla dzieci lub zakup węgla, i czy w takim razie powinnyśmy zwrócić podatek pracownikom? »

Rozliczanie niedopłaty podatku

Aktualizacja: 09.03.2010

W zeznaniach rocznych podatników sporządzanych przez płatnika często występują niedopłaty i nadpłaty. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty od dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty – zaliczenia jej na poczet zaliczki albo dokonania jej zwrotu w gotówce podatnikowi. »

Podatek liniowy - świadczenie usług na rzecz dawnych pracodawców

Aktualizacja: 24.02.2010

Sejm znowelizował przepisy PIT dotyczące ułatwień dla podatników, którzy chcą świadczyć usługi na rzecz dawnych pracodawców. »

Pomoc materialna dla pracownika poszkodowanego w katastrofie naturalnej jest wolna od podatku

Aktualizacja: 10.02.2010

Minister Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od pomocy materialnej otrzymanej z zakładu pracy przez osoby poszkodowane na skutek katastrofy naturalnej. Limit pomocy wolny od podatku to 6000 zł w roku podatkowym. »

Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Aktualizacja: 05.02.2010

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11? »

Jak wypełniać i do kiedy trzeba złożyć roczny PIT-4R

Aktualizacja: 22.01.2010

Po raz kolejny płatnicy podatku dochodowego będą wypełniać PIT-4R, czyli roczną informację PIT-4R o pobranych zaliczkach na podatek od dochodów za 2009 r. (art. 38 ust. 1a ustawy o pdof). Termin złożenia formularza właściwemu urzędowi skarbowemu przypada na ostatni dzień stycznia. W tym roku ten dzień to niedziela, a zatem termin ulega przesunięciu na 1 lutego 2010 r. »

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Aktualizacja: 13.01.2010

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy. »

Czy wartość prezentu ślubnego oraz kwiatów należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od nich zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia

Aktualizacja: 08.01.2010

Firma z okazji ślubu pracownika kupiła dla niego upominek o wartości 250 zł oraz kwiaty za 20 zł. Czy wartość upominku oraz kwiatów należy doliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od niej zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Jeśli tak, to jak należy rozliczyć w grudniowej liście płac wynagrodzenie pracownika, którego miesięczne wynagrodzenie wynosi 3000 zł oraz dodatek funkcyjny – 350 zł? »

Samozatrudnieni zapłacą podatek liniowy

Aktualizacja: 08.01.2010

Samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi na rzecz dawnych pracodawców bez utraty prawa do opodatkowania liniowym PIT-em. Rozwiązanie takie przewiduje projekty zmian w ustawie o PIT, który przyjęła sejmowa podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego. »

Dofinansowania dla pracowników

Aktualizacja: 21.12.2009

W przeciwieństwie do refundowania kosztu zakupu okularów korekcyjnych pracodawca finansujący zakup aparatu słuchowego zobowiązany jest pobrać od pracownika zaliczkę na podatek dochodowy. Poniesiony wydatek nie będzie kosztem uzyskania przychodu. »

Pracownicze koszty uzyskania przychodu

Aktualizacja: 16.12.2009

Podstawowe koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł. »

Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Aktualizacja: 30.11.2009

Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy? »

Składki na ubezpieczenie płacone za granicą można odliczyć w Polsce

Aktualizacja: 23.11.2009

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że płacone za granicą składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne mogą być odliczone przez podatników rozliczających się w Polsce. Podkreślił jednocześnie, że polskie sądy nie powinny zwlekać ze stosowaniem tej zasady, choć pozwolił na to polski Trybunał Konstytucyjny. »

Rozliczanie PIT pracowników - komisja sejmowa jest przeciw

Aktualizacja: 17.11.2009

Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych opowiedzieli się przeciwko nałożeniu na przedsiębiorców obowiązku rozliczenia deklaracji podatkowych pracowników. We wtorek, 17 listopada,  komisja pozytywnie zaopiniowała uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy o PIT, która ma wprowadzić taką zmianę. »

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »