Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracownika.
Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 01.12.2010
Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca może rozwiązać umowę w tym trybie w każdym momencie trwania zatrudnienia pracownika, także w okresie wypowiedzenia. »
Czy można kontrolować prywatną korespondencję elektroniczną pracownika w pracy
Aktualizacja: 22.11.2010
Pracownik zarzucił nam, że przeglądamy jego prywatną korespondencję elektroniczną, którą prowadzi on ze służbowego adresu e-mail. Czy mamy prawo sprawdzać bez zgody pracownika taką korespondencję? »
Jak zachować dyscyplinę w zakładzie pracy - uprawnienia pracodawcy
Aktualizacja: 24.11.2010
Pracodawca nie może tolerować przemocy i agresji w zakładzie pracy. W razie zaistnienia konfliktowej sytuacji pracodawca może zastosować różne środki - od kar porządkowych po rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. »
Dni wolne na szkolenie związkowca
Aktualizacja: 19.11.2010
Związki zawodowe działające w zakładzie komunalnym na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych zwróciły się z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jednego z pracowników, który pełni funkcję skarbnika w związkach. Zwolnienie ma trwać 2 dni, aby związkowiec mógł wziąć udział w 2-dniowym szkoleniu. W spółce obowiązuje równoważny system czasu pracy i tak zaplanowaliśmy temu pracownikowi grafik, że akurat szkolenie związkowe wypada w 2 dni wolne. Czy takie zaplanowanie grafiku jest obejściem prawa? Poza tym, czy 2-dniowe szkolenie jest czynnością doraźną, skoro było z góry zaplanowane i czy tym samym pracownik zachowa za ten czas prawo do wynagrodzenia? »
Kiedy można zgodnie z prawem wypłacić pracownikowi niższą pensję
Aktualizacja: 23.11.2010
Pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o zapłatę brakującej części wynagrodzenia, jeżeli uzna, że pracodawca niesłusznie pozbawił go całości lub części wynagrodzenia. »
Potwierdzenie przybycia do pracy – karty zegarowe i magnetyczne
Aktualizacja: 19.11.2010
Każdy pracodawca – bez względu na liczbę zatrudnionych – musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Obowiązek ten jest niezależny od przyjętego przez pracodawcę sposobu potwierdzania obecności w pracy. »
Kwalifikacje i uprawnienia pracownika
Aktualizacja: 25.11.2010
Pracodawca może sprawdzić praktyczne kwalifikacje pracownika, np. zatrudniając go na okres próbny. Natomiast uprawnienia nie podlegają ocenie pracodawcy, ponieważ są to formalne upoważnienia do wykonywania zawodu. »
Zakaz palenia w zakładach pracy - nie ma obowiązku wyznaczenia palarni
Aktualizacja: 16.11.2010
Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w zakładach pracy i innych miejscach określonych ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Pracodawca może wyznaczyć palarnię, ale nie jest to jego obowiązkiem. »
Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty
Aktualizacja: 09.11.2010
Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu. »
Jak obliczyć odszkodowanie dla pracownika z umowy o zakazie konkurencji
Aktualizacja: 27.10.2010
W lipcu br. zatrudniliśmy pracownika na stanowisku dyrektora handlowego. Ze względu na to, że osoba na tym stanowisku ma dostęp do wielu bardzo ważnych informacji dla naszej spółki, chcielibyśmy zawrzeć z nią umowę o zakazie konkurencji. W jaki sposób prawidłowo określić warunki takiej umowy i w jakiej wysokości odszkodowanie będzie przysługiwać pracownikowi za powstrzymanie się od działań konkurencyjnych? »
Co grozi pracodawcy za nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia
Aktualizacja: 17.10.2010
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy inspektor pracy może nie tylko wymierzyć sankcje przewidziane w ustawie o PIP, ale również kary przewidziane w innych aktach prawnych, np. w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych. »
Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia
Aktualizacja: 14.10.2010
Pracownica, której wręczyłem wypowiedzenie zmieniające, odmówiła przyjęcia nowych warunków pracy. Czy w tej sytuacji w czasie trwania okresu wypowiedzenia mogę przenieść tę pracownicę do pracy fizycznej, nieodpowiadającej jej kwalifikacjom? Czy muszę wypłacić pracownicy 3-miesięczną odprawę pieniężną po upływie okresu wypowiedzenia? »
Aktualizacja: 05.10.2010
Zbyt duże ustępstwa pracownika w ugodzie zawartej z pracodawcą mogą spowodować uznanie ugody za bezskuteczną (wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2010 r., I PK 51/10). »
Czy można zamienić karę nagany na karę upomnienia
Aktualizacja: 22.09.2010
Ukaraliśmy pracownika karą nagany za nietrzeźwość w pracy. Pracownik złożył sprzeciw od tej kary, argumentując swój stan nietrzeźwości koniecznością wypicia lampki wina na obiedzie z kontrahentem. Związek zawodowy stanął w obronie pracownika. Czy w takiej sytuacji zamiast nagany możemy dać pracownikowi upomnienie? »
Praca na czarno - za nielegalne zatrudnianie grozi kara
Aktualizacja: 04.10.2010
Polacy najczęściej świadczą pracę na podstawie umowy o pracę. Popularne są także umowy zlecenia. Jednak nadal mnóstwo osób pracuje bez żadnej umowy w tzw. szarej strefie. Nie odstrasza ich nawet groźba kary. »