| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: obowiązki pracodawcy

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.

Jak określić miejsce pracy kierowcy, który poza przejazdami międzynarodowymi wykonuje przewozy lokalne

Aktualizacja: 31.08.2009

Zatrudniam kierowców, którzy poza przejazdami na trasach międzynarodowych dokonują także przewozów lokalnych. W umowach o pracę mają wpisane jako miejsce pracy siedzibę pracodawcy. Czy w takim przypadku po zmianie orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego miejsca pracy, siedziba pracodawcy może być nadal uznawana za miejsce pracy tych kierowców, czy musimy zmienić ten zapis na obszar Europy (na którym wykonujemy przewozy)? »

Jak prawidłowo zatrudniać pracowników tymczasowych

Aktualizacja: 07.09.2009

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych do wykonywania określonych czynności na rzecz innej osoby, czyli tzw. pracodawcy użytkownika. W odróżnieniu zatem od typowych umów o pracę, w których stronami stosunku pracy są wyłączcie pracodawca i pracownik, przy zatrudnieniu pracowników tymczasowych zachodzi relacja między trzema podmiotami. »

Informacja o zatrudnieniu bezrobotnego

Aktualizacja: 02.09.2009

Proszę o wyjaśnienie dotyczące uchylenia art. 36 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uchylenie tego artykułu powoduje, że nie musimy informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Proszę o potwierdzenie, czy dotyczy to zarówno zatrudnienia na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych? »

Wydanie świadectwa pracy

Aktualizacja: 05.10.2009

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony wynoszący rok. Wkrótce umowa ulegnie rozwiązaniu. Planuję jednak zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, również na okres roku. Pracownik zażądał świadectwa pracy, ale nie na piśmie. Czy powinienem wydać mu świadectwo pracy, pomimo że będzie zatrudniony na takich samych warunkach pracy i płacy jak przy poprzedniej umowie o pracę? »

Zwolnienie na dzieci, gdy współmałżonek pracuje w domu

Aktualizacja: 31.08.2009

Żona mojego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym i jest płatnikiem składek na KRUS. Czy w takiej sytuacji mojemu pracownikowi należą się 2 dni urlopu (zwolnienia) na dzieci? »

Pracodawca ma obowiązek podawać informację o bhp ((art.207 (1))

Aktualizacja: 03.10.2011

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, jest dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, swoich pracowników. Wynika z tego obowiązku kolejny, obowiązek informowania pracowników niezbędnych informacji o zasadach bhp. »

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy (art.207)

Aktualizacja: 03.10.2011

Pracodawca prowadząc działalność gospodarczą, zatrudniając pracowników ma obowiązek zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy. »

Urlop pracownika zatrudnionego na części etatu

Aktualizacja: 20.10.2010

W zakładzie zatrudniamy na 1/4 etatu wielu długoletnich pracowników, mających prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Świadczą oni pracę 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jak postępować przy udzielaniu tym pracownikom urlopu wypoczynkowego? Czy w taki sam sposób należy postępować, jeśli pracownicy byliby zatrudnieni również na 1/4 etatu, ale wykonywaliby pracę tylko dwa razy w tygodniu, np. w poniedziałki i wtorki po 5 godzin? »

Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)

Aktualizacja: 03.10.2011

Młodociani pracownicy mogą zostać zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich. »

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego młodocianego pracownika (art.192)

Aktualizacja: 03.10.2011

Pracownik młodociany jest pracownikiem szczególnym. Zatrudnienie młodocianego wiąże się dla pracodawcy z wieloma dodatkowymi obowiązkami. »

Jak ustrzec się przed zarzutem mobbingu

Aktualizacja: 02.10.2009

W postępowaniu dotyczącym stosowania przez pracodawcę mobbingu oraz przyznania świadczeń z tego tytułu nie jest wystarczające stwierdzenie bezprawności działań podjętych wobec pracownika. Konieczne jest wykazanie celu tych działań i ich skutków. »

Profilaktyczne posiłki i napoje

Aktualizacja: 01.09.2009

Konieczność zapewnienia pracownikom profilaktycznych posiłków i napojów istnieje nie tylko w okresie letnim. Przy niektórych pracach obowiązek taki istnieje przez cały rok. »

Koniec obowiązku wyznaczania „strażaka” w każdej firmie

Aktualizacja: 27.08.2009

Od 5 sierpnia 2009 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która złagodziła obowiązki pracodawców w zakresie wyznaczania pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową i ewakuację w zakładzie pracy. Zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy spowodowały, że pracodawcy nie będą już musieli ponosić dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem takich pracowników. »

Tymczasowe aresztowanie pracownika

Aktualizacja: 01.09.2009

Pracownik został tymczasowo aresztowany. Jak należy liczyć 3-miesięczny okres aresztu, po upływie którego umowa o pracę wygaśnie – od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o aresztowaniu, czy od dnia faktycznego aresztowania pracownika? Czy pracodawca powinien złożyć pracownikowi oświadczenie o wygaśnięciu umowy o pracę? Kiedy można odmówić ponownego zatrudnienia aresztowanego pracownika? »

Alkohol w zakładzie pracy

Aktualizacja: 01.09.2009

Zatrudniani przeze mnie pracownicy często robią zakupy w sąsiednim sklepie. Oprócz artykułów spożywczych czasami kupują piwo i wino. Zabroniłem pracownikom wnosić alkohol na teren zakładu. Proszę o informację, czy mam do tego prawo? Czy jest jakiś przepis, na podstawie którego mogę wprowadzić taki zakaz? »

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK