REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki płatnika, E-składka 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy formularz PIT-2. Nowe obowiązki płatników!

PIT-2 - nowy formularz od 1 stycznia 2023 r. oznacza nowe obowiązki dla płatników. Jak przygotować się do zmian?

Do kiedy ZUS 2022?

Do kiedy ZUS opłaca się w 2022 roku? Oto nowe terminy płatności składek. W 2022 roku dochodzi dodatkowy comiesięczny obowiązek przesyłania dokumentów rozliczeniowych do ZUS.

ZUS ZSWA 2021 - do kiedy?

ZUS ZSWA 2021 - do kiedy należy zgłosić? ZUS przypomina o terminie. Kto składa ZUS ZSWA? Sprawdź, jak wypełnić dokument.

Umowa o dzieło - zgłoszenie ZUS 2021

Umowa o dzieło od 1 stycznia 2021 r. podlega obowiązkowi zgłoszenia do ZUS. Kto zgłasza dzieło do ZUS? Jak poinformować ZUS o zawartych umowach o dzieło? Jakich umów nie trzeba zgłaszać? Jaki druk i jakie dane należy przekazać? Kiedy dokonać zgłoszenia?

Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS 2021

Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS to nowy obowiązek, który ma obowiązywać od 2021. Kiedy zgłosić dzieło? Jak zgłosić zawarcie umowy? Przedstawiamy wzór nowego formularza ZUS RUD.

Jak sprawdzić czy pracodawca płaci ZUS?

Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca płaci za nich ZUS. Jak sprawdzić fakt odprowadzania składek za pracownika? Można zrobić to osobiście w placówce ZUS, telefonicznie lub za pomocą konta na PUE ZUS.

Jak wykazywać wpłatę do PPK w raporcie ZUS RCA

Wpłaty finansowane ze środków podmiotu zatrudniającego, płatnik ma obowiązek wykazywać w miesięcznych raportach imiennych ZUS RCA.

Kiedy koszt zakwaterowania pracownika w hotelu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek

Dopuszczalność zastosowania zwolnienia składkowego w odniesieniu do kosztów zakwaterowania pracownika uzależniona jest od tego, czy mamy do czynienia z podróżą służbową czy z czasowym przeniesieniem/oddelegowaniem związanym ze zmianą miejsca pracy.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku

Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne).

Dofinansowanie do karnetów sportowych dla pracowników a składki ZUS

Jaką formę finansowania przyjąć, aby koszt dofinansowania do karnetów sportowych mógł zostać wyłączony z podstawy oskładkowania?

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS za pracownika na urlopie wychowawczym

Aby prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym, płatnik musi ustalić wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczoną/ego w okresie 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

Jak składać deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR za 2018 r.

Do 31 stycznia 2019 r. płatnicy mają obowiązek przekazać deklaracje roczne PIT-4R i PIT-8AR za 2018 r. W tym roku wszyscy płatnicy, niezależnie od liczby osób, które rozliczają, mają obowiązek złożyć je w formie elektronicznej.

Danina solidarnościowa - kto i kiedy musi ją zapłacić od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. utworzony zostanie fundusz solidarnościowy, którego celem jest zapewnienie wsparcia społecznego zawodowego i zdrowotnego osobom niepełnosprawnym. Pierwszy podatek solidarnościowy najbogatsi zapłacą do 30 kwietnia 2020 r.

Nowa wersja programu Płatnik już do pobrania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o możliwości pobrania nowej wersji programu Płatnik 10.02.002. Osoby, które tego nie zrobiły mają na to czas do 25 stycznia 2019 r.

Obowiązki pracodawcy w związku z elektronizacją akt pracowniczych 2019

Od stycznia 2019 r. pracodawca będzie przekazywał do ZUS więcej informacji związanych z zatrudnieniem pracownika, Dane te będą potrzebne do ustalenia prawa do niektórych świadczeń.

Zmiana adresu zamieszkania albo rachunku bankowego - poinformuj ZUS

Świadczeniobiorca, który zmienił adres zamieszkania, nazwisko lub numer rachunku bankowego, powinien powiadomić o tym ZUS. W przypadku niedopełnienia obowiązków, może nastąpić opóźnienie w wypłacie świadczenia. Jak to zrobić?

Popularność e-składek wciąż rośnie

Coraz więcej pieniędzy wpływa na indywidualne numery rachunków składkowych w ZUS. Przedsiębiorcy chwalą ZUS za zdjęcie z nich obowiązku płatności na trzy lub cztery różne fundusze.

Od stycznia 2019 r. nowe dokumenty przekazywane do ZUS

Od początku 2019 roku nastąpią zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych. Oznacza to nowe obowiązki informacyjne wobec ZUS. Pojawią się także nowe dokumenty ubezpieczeniowe i zmienią dwa formularze rozliczeniowe.

Nowe obowiązki płatnika składek od 1 stycznia 2019 r.

Od stycznia 2019 r. zmienią się niektóre dokumenty ubezpieczeniowe. Ponadto pojawią się dwa nowe formularze. Jakie obowiązki będzie miał płatnik składek od 1 stycznia 2019 roku?

Innowacje w ZUS

Polska Nagroda Innowacyjności 2018 została przyznana Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Doceniono w ten sposób strategię wdrażania nowoczesnych technologii. Dużym sukcesem okazało się wprowadzenie indywidualnych numerów rachunków składkowych.

Sukces e-składek ZUS

E-składki ZUS okazały się prawdziwym sukcesem. Od 1 stycznia 2018 r. dzięki indywidualnym numerom rachunków składkowych płatnicy składek popełniają o wiele mniej błędów przy rozliczeniach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Elektronizacja akt pracowniczych od 2019 r. - obowiązki pracodawcy

Od stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi pracodawca będzie mógł decydować w jakiej formie chce przechowywać dokumentację pracowniczą – papierowo, czy elektronicznie. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców.

Składki ZUS przedsiębiorcy podczas choroby

Jak poprawnie rozliczyć składki z działalności gospodarczej za miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy?

Od 1 sierpnia zaległości wobec ZUS rozpatrywane przez CUM

Od 1 sierpnia 2018 r. wnioski firm o umorzenie zaległości z tytułu nieopłaconych składek ZUS będą merytorycznie rozpatrywane przez centrum umorzeń (CUM). Nowy system ma na celu ujednolicenie decyzji wydawanych w sprawach umorzeń.

Obowiązkowe e-zwolnienia od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej - Prezydent podpisał ustawę zmieniającą termin wejścia w życie elektronicznych zwolnień. Początkowo termin wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień zaplanowany był na 1 lipca 2018 r.

E-zwolnienia - obowiązki płatnika od 1 lipca 2018 r.

W jakiej formie płatnik powinien przechowywać e-ZLA? Czy istnieje jakiś minimalny okres przechowywania zaświadczeń lekarskich? Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego.

Długi w ZUS w 2018 r. - przedsiębiorcy bez zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie bieżące wpłaty przedsiębiorców do ZUS, w tym składki chorobowe trafiają w pierwszej kolejności na pokrycie najstarszego długu. Powoduje to brak wypłaty zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.

Przechowywanie e-zwolnień od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. zwolnienia lekarskie będą obowiązywały wyłącznie w formie elektronicznej. Dla pracodawcy oznacza to więcej obowiązków m.in. z archiwizowaniem dokumentów. Jak długo należy przechowywać e-zwolnienia (e-ZLA)?

Doradca płatnika składek w ZUS

Od 1 lutego 2018 r. w każdym oddziale ZUS można skorzystać z pomocy doradcy płatnika składek, który udzieli informacji dotyczących rozliczeń z ZUS, konta, ubezpieczeń i składek.

E-zwolnienia lekarskie (e-ZLA) w 2018 r. - ważne informacje dla płatników

Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opracował istotne zagadnienia dla płatników składek.

Stare rachunki bankowe do wpłat ZUS zamknięte od 1 stycznia 2018 r.

Rachunki, na które płatnicy opłacali należności składkowe, zostały zamknięte od 1 stycznia 2018 r. i nie można ich użyć do opłacania składek. Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek mają obowiązek opłacać wszystkie należności na rzecz ZUS jednym przelewem, bezpośrednio na numer rachunku składkowego przyznanemu indywidualnie każdemu z nich.

Najważniejsze zmiany prawie pracy w 2018 roku

Od początku 2018 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. W marcu 2018 r. nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Zapoznaj się ze wszystkimi zmianami, które wejdą w życie w ciągu całego 2018 r.

E-składka 2018 - jeden przelew do ZUS

Od 1 stycznia 2018 roku firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego. Oznacza to, że przedsiębiorca zamiast trzech albo czterech przelewów będzie dokonywał tylko jednego na swój numer rachunku składkowego.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

Zmiana zasad finansowania prewencji wypadkowej od 2018 roku

Na skutek nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych mają zostać doprecyzowane zasady przyznawania płatnikom prewencji wypadkowej. Wejście w życie nowych przepisów zostało zaplanowane na 1 stycznia 2018 roku. 

Rewolucyjne zmiany w opłacaniu składek ZUS od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady opłacania i rozliczania składek ZUS. Każdy przedsiębiorca otrzyma indywidualny rachunek składkowy, na który będzie dokonywał przelewu łącznie na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Dodatkowe koszty pracodawcy w wyniku choroby pracownika

Nieobecność pracownika z powodu choroby jest dla każdego pracodawcy kosztem. W 2016 roku z ubezpieczenia społecznego wypłacono prawie 16,2 mld zł. Najwięcej zwolnień lekarskich wystawianych jest w związku z ciążą.

E-składka w ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 października 2017 r. ZUS rozpoczął wysyłkę listów z informacją o nowym, indywidualnym numerze rachunków. W przypadku braku numeru nie będzie możliwości opłacenia składek. Od 1 stycznia 2018 r. będzie można opłacać wszystkie składki jednym przelewem.

Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3

Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA). Pracodawca przekazał e-ZLA wraz z drukiem Z-3 do ZUS. Pracownik dostarczył kolejne e-zwolnienie. Czy w związku z tym pracodawca również ma obowiązek przekazać druk Z-3?

Jeden przelew do ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. będzie można opłacać wszystkie składki jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Z czego się składa rachunek składkowy i jak go otrzymać?

Indywidualne rachunki w ZUS dla przedsiębiorców od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. prowadzący działalność gospodarczą będą mogli jednym przelewem zapłacić wszystkie zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wpłat będą dokonywać na przydzielony każdemu z nich indywidualny numer rachunku składkowego.

Indywidualne rachunki składkowe dla płatników od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek będą przekazywać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na jeden rachunek. Obecnie płatnicy przekazują składki na cztery oddzielne konta bankowe. Ponadto ZUS zyska nowe uprawnienia.

Rewolucyjne zmiany w rozliczaniu składek ZUS od 2017 roku

Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek, na który będzie mógł przelewać składki ZUS. Obecnie przedsiębiorca musi dokonywać kilku przelewów do ZUS. Zmiany będą również dotyczyły zasad zaliczania wpłat na koncie. Część przepisów dotyczących nowych rachunków wejdzie w życie 1 października 2017 r. i 1 stycznia 2018 r.

Dwie umowy zlecenia u jednego pracodawcy a składki ZUS

Zgodnie z obecnym stanowiskiem ZUS każda umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jak zatem zgłaszać do ubezpieczeń zleceniobiorcę wykonującego równolegle dwie (lub więcej) umowy zlecenia u tego samego płatnika?

Wynagrodzenie chorobowe - wysokość, zmiany w 2017 r.

Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego jego podstawę wymiaru. Kiedy wynagrodzenie chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? Od 1 stycznia 2017 r. ma zostać wprowadzony prostszy sposób uwierzytelniania elektronicznych zaświadczeń lekarskich.

Ustalenie płatnika zasiłków na dzień 30 listopada

30 listopada 2016 r. jest terminem kluczowym w celu ustalenia płatnika zasiłków na nadchodzący 2017 r. Właśnie na ten dzień należy ustalić liczbę ubezpieczonych. Największą trudność z jaką spotykają się pracodawcy jest ustalenie liczby ubezpieczonych.

Jeden rachunek wpłat do ZUS od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. każdy płatnik będzie mógł wszystkie wpłaty, do których otrzymywania uprawniony jest ZUS, wpłacać jednym przelewem, na jeden indywidualny rachunek płatnika składek. Obecnie do ZUS trafiają przelewy: na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz emerytury pomostowe.

Świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby a składki ZUS

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, pracownicy mogą w czasie choroby korzystać ze świadczeń, m.in. z karnetów, premii. Czy w takiej sytuacji, świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby podlegają oskładkowaniu?

Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Dokonuje się tego na druku ZUS ZWUA. Jakie są podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA i jak poprawić błąd na tym druku?

Z jaką datą wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego?

Obowiązek zgłoszenia wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby ubezpieczonej ciąży na płatniku składek. Z jaką datą wyrejestrować członka rodziny z ZUS?

REKLAMA