| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: obliczanie wynagrodzenia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obliczanie wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obliczanie wynagrodzenia.

Jak dokonać potrącenia z „trzynastki”

Aktualizacja: 09.03.2012

Wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika z innego tytułu niż alimenty. Z pensji pracownika 28. dnia każdego miesiąca potrącamy 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy także potrąceń z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. z premii czy nagród. Pozostałe świadczenia wypłacamy po terminie wypłaty pensji 5. dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy. Ponadto po raz pierwszy będziemy dokonywać potrącenia z dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Do jakiej wysokości można zająć „trzynastkę”? »

Szkolenie w dniu wolnym od pracy

Aktualizacja: 08.03.2012

Często zdarza się, że pracodawcy kierują pracowników na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe poza godzinami ich pracy lub w dni wolne od pracy, np. w sobotę.  Przyjmuje się, że takie szkolenia wlicza się do czasu pracy, jeśli pracodawca wyda pracownikowi w tej kwestii polecenie służbowe. »

Jak obliczyć wynagrodzenie za szkolenie w dniu wolnym od pracy

Aktualizacja: 07.03.2012

Pracownik nie może odmówić udziału w szkoleniu bhp odbywającym się w dniu wolnym od pracy. W takiej sytuacji za czas szkolenia pracodawca musi udzielić innego dnia wolnego lub wypłacić wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych. »

Zatrudnienie studenta-zleceniobiorcy na podstawie umowy o pracę

Aktualizacja: 07.03.2012

Od listopada 2011 r. zatrudnialiśmy na podstawie umowy zlecenia 23-letniego studenta studiów zaocznych. Z tytułu tej umowy zleceniobiorca w ogóle nie był zgłoszony do ZUS. Ponieważ sprawdził się przy wykonywaniu swoich obowiązków, od 13 lutego zatrudniliśmy go na umowę o pracę. Jednak umowa zlecenia zawarta w listopadzie 2011 r. nadal trwa. Czy nasz nowy pracownik, nadal będąc studentem, podlega ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia? Jeżeli tak, to jakim i czy należy dokonać dwóch osobnych zgłoszeń do ZUS? Wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenia w styczniu wypłaciliśmy 10 lutego br. Jak rozliczyć składki, jeżeli wynagrodzenie ze zlecenia za styczeń zostało wypłacone 10 lutego, pierwsze wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę ostatniego dnia lutego, wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia w lutym wypłacimy 15 marca, a wynagrodzenie za pracę – 30 marca? »

Do czego służy certyfikat rezydencji

Aktualizacja: 29.02.2012

Jesteśmy spółką z o.o. W lutym br. zawarliśmy umowy o dzieło z kilkoma obcokrajowcami z krajów UE, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Osoby te dostarczyły nam certyfikat rezydencji. Co to oznacza i jaki wpływ na nasze obowiązki ma ten dokument? »

Wypłata zaliczki na poczet wynagrodzenia

Aktualizacja: 29.02.2012

Pracodawca może wypłacić pracownikowi zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia. Taką wcześniejszą wypłatę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu pozostawienia jej do dyspozycji pracownika. »

Dofinansowanie do wynagrodzenia dla niepełnosprawnych

Aktualizacja: 28.02.2012

Dofinansowanie do wynagrodzenia nie przysługuje pracodawcy, np. wtedy gdy łączy go z osobą niepełnosprawną umowa cywilnoprawna. Ponadto przeszkodą w uzyskaniu dofinansowania są m.in. zaległości pracodawcy w zobowiązaniach wobec PFRON przekraczające ogółem 100 zł. »

Podwyżka wynagrodzenia a wysokość ryczałtu za nadgodziny

Aktualizacja: 27.02.2012

Niektórzy nasi pracownicy otrzymują ryczałt za godziny nadliczbowe, ustalony na podstawie wysokości wynagrodzenia obowiązującego w chwili wprowadzania ryczałtu. Od 1 marca 2012 r. m.in. tym pracownikom wzrośnie płaca zasadnicza. Czy w tej sytuacji powinniśmy przeliczyć przyznany ryczałt za nadgodziny? »

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Aktualizacja: 29.07.2013

Nie wszystkie składniki wynagrodzenia wlicza się do podstawy służącej do ustalenia ekwiwalentu. Takim niewliczanym świadczeniem jest np. nagroda jubileuszowa. »

Czy można żądać od pracownika podania numeru NIP

Aktualizacja: 14.02.2012

Ostatnio zmieniły się przepisy dotyczące posiadania numeru NIP. Czy obecnie możemy żądać od nowo zatrudnionego pracownika podania tego numeru? »

Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia a składka na Fundusz Pracy

Aktualizacja: 13.02.2012

Nasz pracownik w 2011 r. wynagradzany był stawką miesięczną w wysokości 1400 zł. Wynagrodzenie za pracę w naszej firmie płatne jest 10. dnia następnego miesiąca. Tym samym składki na ubezpieczenia społeczne zostaną rozliczone w deklaracji ZUS DRA za styczeń 2012 r. do 15 lutego 2012 r. Czy w związku z tym, że kwota wypłaconego w styczniu wynagrodzenia jest mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w 2012 r., powinno się od niej naliczyć składkę na Fundusz Pracy? »

Dodatkowa umowa zlecenia z pracodawcą a podstawa wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 09.02.2012

Podpisaliśmy z naszym pracownikiem dodatkową umowę zlecenia od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2012 r. Od 22 stycznia 2012 r. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W jaki sposób powinniśmy wyliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy? Jeżeli w dalszym ciągu będzie chorował, to czy po rozwiązaniu umowy zlecenia powinniśmy przeliczyć pracownikowi wysokość zasiłku chorobowego? »

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy dla kierowcy

Aktualizacja: 08.02.2012

Pracodawca zatrudniający kierowców musi pamiętać, że pracownikowi, który nie świadczy pracy z przyczyn od niego niezależnych, należy się wynagrodzenie. Przyczyną takiego przestoju mogą być np. złe warunki atmosferyczne uniemożliwiające dokonanie przewozu drogowego. »

Prawo osoby niepełnosprawnej do zwolnienia od pracy

Aktualizacja: 03.02.2012

Kiedy osobie niepełnosprawnej należy udzielić zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia? »

Kiedy stosować koszty pracownicze do przychodów z innych tytułów

Aktualizacja: 03.02.2012

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, co do zasady, należy stosować do przychodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy. Należy jednak pamiętać, że koszty pracownicze należy również potrącać od przychodów z innych tytułów. »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »