| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: emerytura pomostowa

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu emerytura pomostowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące emerytura pomostowa.

Emerytury pomostowe z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze

Aktualizacja: 19.03.2014

Osoby urodzone po 1948 r., które odpowiednio długo wykonywały prace szczególne wymienione w tzw. nowych wykazach, mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Świadczenie to obliczane jest ze składek i kapitału początkowego zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS. Na jakich zasadach przysługują emerytury pomostowe? »

Rekompensata przy braku prawa do wcześniejszej emerytury

Aktualizacja: 05.07.2012

Rekompensata, która przysługuje pracownikowi w przypadku utraty prawa do wcześniejszej emerytury oraz przy niespełnianiu warunków do emerytury pomostowej, jest formą odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej (art. 2 ust. 5 ustawy o emeryturach pomostowych). Osoba uprawniona do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym, składając wniosek o tę emeryturę, może zaznaczyć we wniosku, że jednocześnie ubiega się o rekompensatę. »

Czy osoba, która utraciła możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę i nie spełnia warunków do emerytury pomostowej, ma prawo do rekompensaty

Aktualizacja: 19.06.2012

Nasza pracownica, urodzona w 1952 r., 10 czerwca 2012 r. ukończy 60 lat i ma zamiar złożyć wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Ma ponad 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach nabyty w okresie do 31 grudnia 2008 r., ale utraciła możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Nie spełnia również warunków do nabycia emerytury pomostowej. Czy to prawda, że będzie jej przysługiwać rekompensata za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury? »

Kto i do kiedy musi złożyć druk ZUS ZSWA za 2011 r.

Aktualizacja: 29.03.2012

W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Wskazany w ustawie termin 31 marca w 2012 r. wypada w tym roku w sobotę, dlatego zgodnie z przepisami ulega przesunięciu na najbliższy następujący po sobocie dzień roboczy. »

Jak ustalić kwotę składki na FEP od „trzynastek”

Aktualizacja: 02.02.2012

W naszym zakładzie występuje jedno stanowisko pracy w szczególnych warunkach, na którym zatrudnialiśmy dwóch pracowników. Pierwszy z nich wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 1 marca 2010 r. do 30 września 2011 r., a drugi rozpoczął tę pracę 1 października 2011 r. i wykonuje ją nadal. W lutym 2012 r. obu pracownikom zostaną wypłacone „trzynastki”. Czy powinniśmy od ich kwot naliczyć składkę na FEP? Czy składka ta powinna być naliczana za pracownika, który w momencie wypłaty „trzynastki” nie jest już zatrudniony w szczególnych warunkach? »

Jak udokumentować pracę w warunkach szczególnych

Aktualizacja: 26.01.2012

Pracownik przepracował u nas 14 lat w szczególnych warunkach na stanowisku spawacza. Tę samą pracę wykonywał u poprzedniego pracodawcy, jednak nie otrzymał od niego świadectwa dokumentującego takie zatrudnienie. Posiada on ogólny staż uprawniający go do uzyskania wcześniejszej emerytury (25 lat składkowych i nieskładkowych) oraz wymagany wiek, tj. 60 lat. ZUS wydał jednak decyzję odmawiającą przyznania tego świadczenia, gdyż nie uznał przedłożonych dokumentów potwierdzających pracę w szczególnych warunkach u poprzedniego pracodawcy, tj. książeczki spawacza oraz umów zawartych z tą firmą. Pracownik złożył odwołanie do sądu. Czy na podstawie wymienionych dokumentów, opinii o pracowniku czy zeznań świadków istnieje szansa na pozytywny wyrok sądu i uzyskanie świadczenia emerytalnego? »

Zasady opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Aktualizacja: 29.11.2011

Pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub przy pracach o szczególnym charakterze muszą opłacać za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Nalicza się je od pełnego przychodu objętego składką emerytalną. »

Prawo do emerytury pomostowej dla kierowcy

Aktualizacja: 21.11.2011

Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie od 1995 r. jako kierowca ciężarówki na trasach międzynarodowych. Ma wymagany okres składkowy. W 2011 r. ukończy 60 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy praca, jaką wykonuje, daje mu prawo do emerytury pomostowej? »

Obowiązek zapłaty odsetek przez ZUS w razie opóźnienia wypłaty świadczenia

Aktualizacja: 27.10.2011

ZUS jest odpowiedzialny za nieterminowe wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia z tytułu ubezpieczenia emerytalnego lub rentowego i ma obowiązek zapłacić odsetki świadczeniobiorcy w związku z opóźnieniem w wypłacie należnego świadczenia. »

Czy można pracować i pobierać emeryturę pomostową

Aktualizacja: 22.08.2011

Pracownik (urodzony w sierpniu 1950 r.) jest zatrudniony w naszej firmie od 20 lat. Do końca 2009 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach, które są obecnie wymienione w pkt 33 załącznika nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych (prace garbarskie bezpośrednio przy obróbce mokrych skór), a od 1 stycznia 2010 r. pracuje jako portier. Przed zatrudnieniem prowadził własną działalność. Jakie warunki musi spełnić, aby uzyskać prawo do emerytury pomostowej? Czy po przyznaniu takiej emerytury będzie mógł dorabiać w naszej firmie i pobierać jednocześnie emeryturę? »

Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za nauczyciela

Aktualizacja: 17.08.2011

Czy za nauczyciela zatrudnionego w bursie należy opłacać składkę na FEP? »

Ustalanie okresów pracy w warunkach szczególnych

Aktualizacja: 15.06.2011

Stanowisko pracy w umowie o pracę zostało określone jako drwal – motorniczy. Praca na ww. stanowisku została zaliczona jako praca wykonywana w szczególnych warunkach. Z reguły w okresach wiosennych i letnich pracownik zatrudniony na tym stanowisku wykonuje inne prace, np. zalesienia, pielęgnacja gleby, zabezpieczanie upraw. Prace te są wykonywane w wymiarze od kilku dni do pełnego miesiąca, w miarę konieczności ich wykonywania. Przez pozostałą część roku (z reguły jest to 9 miesięcy) pracownik wykonuje prace przy pozyskaniu drewna, czyli zgodnie z angażem. Jaki okres pracy w szczególnych warunkach tego pracownika należy uwzględniać w świadectwie pracy w ust. 4 ppkt 8, który dotyczy okresów pracy w warunkach szczególnych? Czy będzie to cały okres zatrudnienia na stanowisku drwala czy tylko te okresy pracy, w których była wykonywana praca drwala? Za pracownika opłacamy składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych. »

Czy należy odprowadzić składkę na FEP od nagrody rocznej?

Aktualizacja: 10.05.2011

Nagrody roczne za 2010 r. zostały wypłacone na początku kwietnia. Jeden z pracowników od 1 maja do 31 grudnia 2010 r. był zatrudniony na stanowisku pracy, na którym wykonywana jest praca w szczególnych warunkach, ale od 10 listopada 2010 r. do 15 lutego 2011 r. był na zwolnieniu lekarskim i w rezultacie pracy tej nie wykonywał. Z tego tytułu wypłacono mu najpierw wynagrodzenie za czas choroby, zgodnie z art. 92 k.p., a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Czy od premii rocznej, wypłacanej w 2011 r. za 2010 r., należy odprowadzić składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych za tego ubezpieczonego? Jeżeli tak, to w jakiej części? »

Jak dokonać korekty raportu ZUS RSA?

Aktualizacja: 23.04.2011

Dokonujemy sprawdzenia dokumentacji rozliczeniowej za poprzedni rok. Jeden z wykrytych błędów dotyczy pracownika, któremu wypłacaliśmy zasiłek chorobowy. Pomyłka wkradła się do raportu ZUS RSA, natomiast raport ZUS RCA sporządzony został poprawnie. Czy za tę osobę należy ponownie złożyć obydwa poprawne raporty oraz uwzględniającą zmiany deklarację ZUS DRA? Czy wcześniej powinniśmy wyzerować raport RCA, aby potem złożyć go ponownie z kolejnym kompletem korekt? »

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych po ustaniu zatrudnienia

Aktualizacja: 19.04.2011

Ze względu na chwilową utratę płynności finansowej nasza firma nie wypłaciła pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2010 r. oraz za styczeń 2011 r. Z tego powodu jeden z naszych pracowników, zatrudniony przez cały 2010 r. przy pracy o szczególnym charakterze, od 1 marca 2011 r. rozwiązał stosunek pracy, bez okresu wypowiedzenia, z winy pracodawcy. Jednocześnie nasza spółka zaczęła w marcu regulować zaległości na rzecz pracowników. 15 marca wypłaciliśmy również zaległe wynagrodzenie osobie, która od 1 marca zwolniła się z pracy. Wypłata wynosi 6600 zł: 2200 zł za grudzień 2010 r., 2200 zł za styczeń 2011 r. oraz 2200 zł za luty 2011 r. Czy ta wypłata podlega oskładkowaniu na Fundusz Emerytur Pomostowych? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »