REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dokumenty ubezpieczeniowe, Zwalnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 1 marca 2020 r. przestaw program Płatnik na protokół TLS 1.2

Od 1 marca 2020 r. program Płatnik będzie używał wyłącznie protokołu TLS 1.2. ZUS podpowiada jak włączyć TLS 1.2 na Windowsie.

Wysłanie dokumentów do ZUS - podpis osobisty na PUE ZUS

ZUS udostępnił nową metodę podpisywania dokumentów na PUE ZUS - podpis osobisty. Jak uzyskać podpis osobisty?

Przywrócenie do pracy po bezprawnym zwolnieniu - ważne zmiany od 7 listopada 2019 r.

Od 7 listopada 2019 r. duże zmiany w kwestii przywrócenia do pracy po bezprawnym zwolnieniu pracownika. Nowe rozwiązanie w praktyce może wywołać wiele wątpliwości - wskazują eksperci.

Świadectwo pracy od 7 września 2019 r. - aktualny wzór, jak wypełnić

Od 7 września 2019 r. przepisy dotyczące świadectwa pracy zostały zmienione. Obowiązuje nowy, pomocniczy wzór świadectwa pracy. Pobierz aktualny wzór świadectwa pracy zgodny z przepisami, które weszły w życie 7 września 2019 r.

Co się zmieni w Kodeksie pracy po 7 września 2019 r.

We wrześniu kolejne zmiany w przepisach prawa pracy. Jakie zmiany czekają pracujących?

Zmiany w świadectwie pracy od 7 września 2019 r. – nowy wzór, rozporządzenie

Od 7 września 2019 r. ma obowiązywać nowy wzór świadectwa pracy. Nowe przepisy mają dostosować rozporządzenie do zmian w przepisach Kodeksu pracy, które wejdą w życie 7 września 2019 r.

Czy informację o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej można przesłać mailem

Zwalniamy pracownika. Obecne przepisy nakazują przekazanie mu informacji o okresie przechowywania dokumentacji. Czy taka informacja, wystawiana z chwilą ustania zatrudnienia, może być przekazana pracownikowi drogą mailową? Czy powinna być opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym? - pyta Czytelniczka z Torunia.

Jak można skrócić długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Istnieje możliwość zawarcia porozumienia, na podstawie którego strony wcześniej zakończą współpracę skracając ustawowy okres wypowiedzenia. Przedstawiamy wzór porozumienia w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia.

Ochrona pracownika po urlopie wychowawczym

Przepisy Kodeksu pracy przewidują ochronę pracownika przed zwolnieniem od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia zakończenia tego urlopu. Jak wygląda ochrona powracającego pracownika po urlopie wychowawczym?

Co zrobić, jeśli ZUS odrzucił dokumenty ubezpieczeniowe za styczeń

Dokumenty ubezpieczeniowe, które zostały wysłane ze starej wersji Płatnika po 30 stycznia 2019 r. zostały odrzucone przez ZUS. W związku z tym, należy je przekazać ponownie. Od 26 stycznia obowiązuje już nowa wersja Płatnika.

Dokumentacja pracownicza 2019 - ważne zmiany w programie Płatnik

W związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych, od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy będą przekazywać do ZUS więcej informacji o zatrudnionych. Zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych uwzględniono w programach Płatnik i aplikacji ePłatnik.

Jak zapobiegać nadmiernej rotacji pracowników – 3 zasady

Masz problem z częstym odchodzeniem pracowników i kolejnymi rekrutacjami na wolne stanowiska w Twojej firmie? Oczywiście pewna rotacja w zespole pracowników jest czymś zwyczajnym. Jednak zbyt częste zmiany pracowników rodzą pewne zagrożenia dla działalności firmy. Rosną koszty rekrutacji, szkoleń i wdrożenia nowych pracowników do realizacji bieżących zadań. Nowi pracownicy potrzebują czasu, by nauczyć się funkcjonowania w nowym otoczeniu. Jak utrzymywać rotację pracowników na bezpiecznym poziomie?

Czy można uzupełnić świadectwo pracy po terminie

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy. Czy pracownik może domagać się uzupełnienia już wydanego świadectwa o dodatkowe informacje?

Od stycznia 2019 r. nowe dokumenty przekazywane do ZUS

Od początku 2019 roku nastąpią zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych. Oznacza to nowe obowiązki informacyjne wobec ZUS. Pojawią się także nowe dokumenty ubezpieczeniowe i zmienią dwa formularze rozliczeniowe.

Nowe obowiązki płatnika składek od 1 stycznia 2019 r.

Od stycznia 2019 r. zmienią się niektóre dokumenty ubezpieczeniowe. Ponadto pojawią się dwa nowe formularze. Jakie obowiązki będzie miał płatnik składek od 1 stycznia 2019 roku?

Zmiany w wydawaniu świadectwa pracy w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. zmienią się zasady w wydawaniu świadectwa pracy. Jest to efekt zmian w przepisach o skróceniu przechowywania akt pracowniczych.

Składki ZUS przedsiębiorcy podczas choroby

Jak poprawnie rozliczyć składki z działalności gospodarczej za miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy?

Projekty nowych Kodeksów pracy - plusy i minusy

Projekty nowych Kodeksów pracy gdyby weszły w życie przysporzyłyby szeregu problemów zarówno pracodawcom jak i pracownikom - ocenia ekspert. Co dalej z rewolucyjnymi zmianami w Kodeksie pracy?

Jak wydać duplikat świadectwa pracy

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy możliwe jest wydanie wyłącznie dwóch dokumentów – świadectwa pracy, a w uzasadnionych przypadkach – odpisu tego dokumentu. Jak wydać duplikat świadectwa pracy, jeżeli jego treść nie zgadza się z pismem o rozwiązaniu umowy o pracę?

E-zwolnienia lekarskie (e-ZLA) w 2018 r. - ważne informacje dla płatników

Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opracował istotne zagadnienia dla płatników składek.

Program dobrowolnych odejść - zgłoszenie programu, jak stosować

Programy dobrowolnych odejść (PDO) głównie są związane z restrukturyzacją zatrudnienia. Stosowane są jako alternatywa dla zwolnień grupowych. Jak zgłosić i stosować program? Czy odejścia w ramach programu są zwolnieniami grupowymi?

Świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego a zwolnienie dyscyplinarne

Czy każdy przypadek świadczenia pracy w okresie zwolnienia lekarskiego uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych?

Wydawanie pasków wynagrodzeń i imiennych raportów miesięcznych

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca na żądanie pracownika ma obowiązek udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Czy pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi tzw. pasek wynagrodzeń oraz imienny raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej (ZUS RMUA)?

Korekta dokumentów do ZUS w przypadku nienależnie wypłaconego wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Jak zatem prawidłowo skorygować w ZUS nienależnie wypłacone wynagrodzenie chorobowe?

Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Dokonuje się tego na druku ZUS ZWUA. Jakie są podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA i jak poprawić błąd na tym druku?

Zwolnienie pracodawców z Rp-7 - zmiany w 2018 r.

Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z przesłania zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7 - wynika z projektu założeń projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Zaproponowano, aby zmiany weszły w życie w 2018 roku. Kogo obejmie zwolnienie?

Pożegnanie z pracownikiem. Czyli do czego służy exit interview?

O rozmowach wychodzących mówi się teraz sporo. Coraz więcej firm widzi w nich jedyną możliwość poznania rzeczywistych opinii pracowników na temat pracy w danej organizacji i powodów rezygnacji z niej. Bywa jednak, że chęć dowiedzenia się, co tak naprawdę pracownik myśli o firmie, jest powierzchowna, a uzyskane w ten sposób informacje nie są w żaden sposób wykorzystywane do poprawy relacji i funkcjonowania organizacji. A przecież rzetelnie prowadzona polityka exit interviews może mieć znaczący wpływ na ekonomię firmy i drastycznie zmniejszyć koszty jej funkcjonowania. Zwłaszcza jeśli mówimy o organizacji wykazującej dużą rotację kadr.

Dokumentacja prawa do zasiłków 2016

Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego od 1 stycznia 2016 r. jest zaświadczenie płatnika składek złożone w formie papierowej lub elektronicznej. Jakie informacje musi zawierać zaświadczenie płatnika składek do celów dokumentowania prawa do zasiłku?

Co zawiera imienny raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej

Imienny raport miesięczny jest sprawozdaniem lub zestawieniem danych dotyczących płatnika składek oraz osoby ubezpieczonej. Jakie informacje zawiera imienny raport?

Zaświadczenie o przychodzie osób na zasiłku/świadczeniu przedemerytalnym za okres 2014/2015

Płatnicy składek mają obowiązek sporządzenia zaświadczenia o przychodzie osób na zasiłku/świadczeniu przedemerytalnym za okres 2014/2015 i złożenia go do ZUS w terminie do 1 czerwca 2015 r. Jak prawidłowo sporządzić zaświadczenie o przychodzie wskazanych osób?

Nowa wersja programu Płatnik od 27 kwietnia 2015 r.

Nowa wersja programu Płatnik obowiązuje od 27 kwietnia 2015 r. Wszystkie zmiany wprowadzone do programu Płatnik mają na celu ułatwienie pracy zarówno płatnikom, jak i ZUS. Jakie zmiany wprowadza dla płatników składek ubezpieczeniowych?

Utrata pracy już nie taka straszna - badanie Genworth Customer Focus

Badanie Genworth Customer Focus pokazuje, że utrata pracy nie jest już taka straszna dla Polaków. Są bardziej optymistyczni i lepiej zabezpieczeni, lecz wciąż brakuje im finansów na spełnianie życiowych planów.

PIT-2 - oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

PIT-2. Zatrudniony pracownik powinien złożyć oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych - druk PIT-2.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za nianię

Czy każdy z nas wie kto zwolniony jest z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych i na jakiej podstawie? Poniżej przedstawione zostały przepisy na podstawie których płatnik zwolniony został z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej.

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony jest uzależniona od stażu pracy. Najkrótszy wynosi 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, a najdłuższy 3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Wydanie świadectwa pracy

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy może polegać na nienależnym opłaceniu składki od umowy zlecenia. W jaki sposób skorygować błąd w zakresie rozliczeń na Fundusz Pracy? Jakie dokumenty korygujące należy sporządzić i przekazać do ZUS?

Od kiedy będzie można sporządzić w Płatniku roczną zbiorczą informację dla ubezpieczonych

Najpóźniej do 28 lutego 2013 r. płatnicy mają obowiązek przekazać zatrudnionym roczną informację o składkach, które zostały za nich rozliczone w ZUS od stycznia do grudnia 2012 r. Przy jej sporządzaniu będą mieli do dyspozycji tylko funkcjonalności obecnie obowiązującej wersji programu Płatnik. ZUS nie planuje bowiem przed końcem lutego udostępnić nowego oprogramowania, które umożliwiłoby automatyczne generowanie rocznej informacji dla ubezpieczonego.

Poznaj dwa sposoby obliczania wynagrodzenia za okres zwolnienia ze świadczenia pracy

W przeważającej większości pracownicy będący w okresie wypowiedzenia świadczą pracę na rzecz pracodawcy. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca z określonych przyczyn zechce zwolnić pracownika z tego obowiązku. W takiej sytuacji pracownik mimo nieświadczenia pracy powinien otrzymać wynagrodzenie. Nasuwa się pytanie, w jaki sposób należy obliczać wynagrodzenie za okres zwolnienia ze świadczenia pracy, gdyż przepisy nie regulują tej kwestii.

Jak długo aktualna pozostaje przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Pracownik telefonii komórkowej zatrudniony w salonie sprzedaży dostał upomnienie od kierownika punktu za brak profesjonalizmu w obsługiwaniu klientów. Chodziło o nierzetelne udzielanie informacji o ofercie i wielokrotne wprowadzanie klientów w błąd przy zawieraniu umów o świadczenie usług telefonicznych. Powodowało to liczne reklamacje i zepsuło wizerunek firmy. Ponieważ pracownik nadal nie przykładał się do pracy, kierownik salonu postanowił wypowiedzieć mu z tego powodu umowę o pracę. W tym czasie pracownik jednak rozchorował się i był na zwolnieniu lekarskim, które trwało przez maksymalny okres zasiłkowy, tj. 182 dni. Następnie skorzystał z 2 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego i potem wrócił do pracy. Nastawienie pracownika do pracy nie uległo zmianie. Nadal nie przykłada się do swoich obowiązków, np. po długotrwałej nieobecności nie zapoznał się z nową ofertą naszej firmy, która stała się obowiązująca w czasie jego choroby, i nadal udziela klientom nierzetelnych informacji. Kierownik salonu ma wątpliwości, czy w takiej sytuacji może zwolnić pracownika. Czy w wypowiedzeniu umowy o pracę można podać temu pracownikowi, jako przyczynę zwolnienia go z pracy, zdarzenia, które miały miejsce kilka miesięcy temu?

Czy pracownik ma prawo do odprawy rentowej po ustaniu zatrudnienia

W marcu 2012 r. rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron z pracownicą, która wykorzystała cały przysługujący jej okres zasiłkowy. Po ustaniu zatrudnienia pracownica złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W grudniu 2012 r. uzyskała rentę. Czy z tego tytułu przysługuje jej od nas odprawa? Jeśli tak, to czy powinniśmy skorygować wydane wcześniej pracownicy świadectwo pracy i ZUS Rp-7, podając informację o wypłaconej odprawie?

W jaki sposób efektywnie wdrożyć procedurę exit interview

Ze względu na zmiany organizacyjne w naszej firmie zmuszeni zostaliśmy dokonać redukcji etatów i zwolnić kilkanaście osób. Jednakże w okresie zwolnień złożyły też wypowiedzenia osoby, na których firmie bardzo zależało. Skłoniło mnie to do podjęcia próby wdrożenia procedury exit interview, by w przyszłości zapobiegać takim sytuacjom i mieć dodatkowe źródło informacji, jak doskonalić firmę. W jaki sposób powinnam do tego podejść?

Dokumenty wymagane do ustalenia wysokości emerytury

Ustalenie wysokości emerytury prawie zawsze jest uzależnione od dostarczenia przez wnioskodawcę określonych dokumentów. Muszą one potwierdzać okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość uzyskiwanych wynagrodzeń.

Jak prawidłowo rozwiązać z pracownikiem umowę terminową

Pracodawca, który chce zakończyć z podwładnym współpracę, musi zadbać o zachowanie odpowiednich procedur. W przypadku naruszenia przepisów prawa dotyczących wypowiadania lub rozwiązywania umów o pracę pracownik może wystąpić do sądu o zasądzenie odszkodowania.

Odszkodowanie zamiast przywrócenia do pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę nawet sprzeczne z prawem i wadliwe nie jest nieważne. Jeżeli pracownik nie uruchomi procedury odwoławczej przed sądem pracy, to po upływie terminu na złożenie stosownego pozwu wadliwa decyzja pracodawcy pozostanie w mocy.

Jak wycofać raport ZUS RSA w razie anulowania urlopu bezpłatnego

Jeden z naszych pracowników jeszcze przed świętami złożył wniosek o urlop bezpłatny na 28 grudnia 2012 r. Pracodawca mu go udzielił i podpisany wniosek urlopowy trafił do kadr. Okazało się jednak, że ze względu na zmianę planów osobistych na przełomie roku pracownik mógł przyjść do pracy 28 grudnia i za zgodą pracodawcy nie wykorzystał urlopu bezpłatnego w tym dniu. W efekcie przepracował cały wymiar czasu pracy obowiązujący go w grudniu. Wiadomość ta została przekazana do kadr już po przesłaniu do ZUS kompletu rozliczeniowego za grudzień 2012 r. Jak w takiej sytuacji należy skorygować grudniowy raport ZUS RSA?

Czy zwolnienie byłego prezesa zarządu musi być konsultowane ze związkami

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej z prezesem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, dokonane po odwołaniu go z tej funkcji, powinno być poprzedzone konsultacją z zakładową organizacją związkową (uchwała Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2012 r., II PZP 3/12).

Transfer pracowników

W obliczu problemów finansowych pracodawcy często sięgają po radykalne rozwiązania, aby uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem. Szukając oszczędności, obniżają wynagrodzenia lub zmniejszają liczbę zatrudnionych. Zanim jednak wręczy się pracownikom wypowiedzenia, warto rozważyć alternatywne rozwiązania.

Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności.

REKLAMA