Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dni wolne od pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dni wolne od pracy.
Czy sklepy mogą być czynne w Boże Narodzenie i Nowy Rok?
Aktualizacja: 23.12.2009
25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia, i 1 stycznia to dni ustawowo wolne od handlu. Gdyby sklep został otwarty, to handlować w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. »
Dzień wolny za 26 grudnia 2009 r.
Aktualizacja: 13.12.2009
Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w 2009 r. przypadnie w sobotę. Rozliczenie tego dnia wygląda podobnie jak rozliczenie 15 sierpnia 2009 r. – Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w tym roku także wypadło w sobotę. »
Obliczanie wynagrodzenia chorobowego na przełomie roku
Aktualizacja: 18.12.2009
Pracownik chorujący na przełomie roku może otrzymać albo wynagrodzenie chorobowe, albo zasiłek chorobowy. Uzyskanie konkretnego świadczenia zależy od tego, jakie świadczenie otrzymywał do 31 grudnia. »
Czy pracownikowi należą się dni wolne za Boże Narodzenie?
Aktualizacja: 16.12.2009
Święta Bożego Narodzenia wypadają w tym roku w piątek i sobotę. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje dzień wolny za drugi dzień Świąt. »
Czy warto wprowadzić święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy
Aktualizacja: 01.12.2009
PKPP Lewiatan jest przeciwna wprowadzaniu święta Trzech Króli (6 stycznia) jako dnia wolnego od pracy. Gospodarki nie stać na zwiększanie wymiaru czasu wolnego – firmy poniosą zbyt duże straty, Polska stanie się mniej konkurencyjna i atrakcyjna inwestycyjnie oraz spadnie zatrudnienie. »
Święto Trzech Króli - czy będzie dzień wolny od pracy
Aktualizacja: 27.11.2009
Na początku grudnia PO złoży w Sejmie projekt ustanawiający 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. PO chce też usunąć z kodeksu pracy przepis, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę. »
Odmowa udzielenia pracownikowi dnia wolnego
Aktualizacja: 18.11.2009
Pracodawca może żądać udokumentowania okoliczności, które uzasadniają przyznanie dnia wolnego, np. przez przedłożenie odpisu aktu urodzenia. Nieprzedłożenie przez pracownika takiego dokumentu może uzasadniać odmowę udzielenia dnia wolnego. »
Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto
Aktualizacja: 06.11.2009
Zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy wskazuje na konieczność oddawania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy, np. w wolną sobotę. Taka sytuacja miała miejsce ostatnio 15 sierpnia 2009 r. »
Aktualizacja: 30.10.2009
Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia a pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa jednak nadal i podlega ochronie. »
Aktualizacja: 22.09.2009
Nasi pracownicy czasami oddają krew. Mamy wątpliwości, w jakim wymiarze przysługuje im z tego tytułu zwolnienie od pracy. Czy należy im się cały dzień wolny w dniu, kiedy oddają krew, czy tylko zwolnienie od pracy na czas oddania krwi? »
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 22.09.2009
Urlop wypoczynkowy jest udzielany wyłącznie w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy. »
Aktualizacja: 25.08.2009
Mamy stażystę zatrudnionego na 6 miesięcy. Według urzędu pracy za każde przepracowane 30 dni należą mu się 2 dni wolnego. Za pół roku pracy przysługuje mu zatem 12 dni wolnego. Naszym zdaniem stażyście przysługuje za pół roku pracy 10 dni urlopu. Posiada on bowiem prawo do 20-dniowego urlopu wypoczynkowego. Kto ma rację? »
Aktualizacja: 27.08.2009
Nowelizacja Kodeksu pracy przywracająca zasadę, że każde święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin jest zgodna z Konstytucją RP. Nie trzeba będzie odpracowywać drugiego dnia świątecznego występującego w jednym tygodniu. »
Aktualizacja: 04.08.2009
Zatrudniamy pracowników od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Wiemy, że mamy obowiązek oddać im dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy możemy oddać pracownikom wolne w ten sposób, że skrócimy im dni pracy w sumie o 8 godzin? Pracownicy w 2 dni przepracowaliby wówczas po 4 godziny zamiast po 8 godzin. »
Aktualizacja: 02.07.2009
Obecnie moja żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Chciałem skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, lecz mój pracodawca odmówił mi. Uzasadnił to faktem, że żona aktualnie nie świadczy pracy i może opiekować się dzieckiem. Czy miał rację? »