REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Delegowanie, Zwrot kosztów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

Siły zbrojne. Pracodawca ma prawo do zwrotu kosztów zastępstwa za żołnierza pełniącego służbę wojskową

Pracodawcy zatrudniający pełniących służbę żołnierzy rezerwy i obrony terytorialnej mają prawo do zwrotu kosztów poniesionych z tytułu zatrudnienia pracowników na zastępstwo. Zwrot kosztów następuje na wniosek pracodawcy.

Od premii inflacyjnej zapłacisz podatek i ZUS

Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydała decyzję dot. wniosku w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości premii inflacyjnej wypłaconej pracownikom oddelegowanym do pracy na terenie Niemiec.

Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby - duże zmiany

Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby funkcjonariuszy ABW - będą duże zmiany! Nie będzie już miała miejsca dyskryminacja funkcjonariuszy z Warszawy. Zasady wypłaty ryczałtu będę bardziej przejrzyste i sprawiedliwe. Trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Obowiązują nowe zasady w zakresie warunków zatrudnienia kierowców. W procesie kontroli i delegacji dużą rolę będzie odgrywała Państwowa Inspekcja Pracy. Warto przyjrzeć się nowym przepisom, ponieważ kary dla przewoźników wynoszą nawet 7000 zł.

Pokrycie kosztów pracy zdalnej. Jakie są obowiązki pracodawcy?

Jakie obowiązki finansowe powinien spełniać pracodawca, który zatrudniania pracownika do wykonywania pracy zdalnej? Lista jest dłuższa niż mogłoby się wydawać.

Co może pracodawca wobec pracujących zdalnie? Za co dopłaca?

Uregulowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy nastąpiło po długim okresie rozwiązań "prowizorycznych" spowodowanych pandemią. Pewną nowością są obowiązki pracodawcy oraz zasady chroniące pracujących zdalnie.

Czy pracownik może zrzec się ryczałtu za pracę zdalną?

Pracodawca wdrożył pracę zdalną na podstawie regulaminu pracy zdalnej. Hipotetycznie może dojść do sytuacji, że pracodawca nie wyrazi zgody na pracę zdalną z powodu konieczności zapłaty ryczałtu za energię, mimo to pracownik nadal będzie chciał korzystać z możliwości pracy zdalnej. Czy w takiej sytuacji pracownik może dobrowolnie zrzec się ww. ryczałtu?

Obowiązkowy zwrot kosztów pracy zdalnej, czyli problem pracodawcy i pracownika WIDEO

Praca zdalna została na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy. Nowelizacja pozostawia jednak wątpliwości, które staną się problemem dla pracodawców i pracowników. Przykładem jest zwrot kosztów pracy zdalnej.

Kilometrówka 2022– orzeczenia

Czy świadek jak i adwokat w toku procesu mają prawo do zwrotu kosztów dojazdu własnym samochodem? Ile wynosi kilometrówka w 2022 r.? Na podstawie jakich umów mogą być używane, do celów służbowych, samochody osobowe, motocykle i motorowery niebędące własnością pracodawcy?

Wzrost kilometrówki w 2023?

Czy kilometrówka wzrośnie? Ostatnie podwyżki były w 2007 r. czyli 15 lat temu! Czy aktualnie obowiązujące stawki gwarantują pracownikom zwrot rzeczywistych kosztów ponoszonych przez nich z tytułu używania własnych pojazdów dla celów służbowych? Nie wydaje się, mając na uwadze ceny pali i koszty utrzymania pojazdów!

System IMI i delegowanie kierowców - Pakiet Mobilności

System IMI służy do rejestracji delegowania kierowców wykonujących kabotaż lub cross-trade w UE. Nowy obowiązek przewoźników wynika z Pakietu Mobilności, który funkcjonuje od 2 lutego 2022 roku.

Korzyści dla pracodawców z zatrudniania niepełnosprawnych

Jakie są korzyści dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością?

Czas pracy kierowców - zmiany zwiększą koszty pracy

Czas pracy kierowców czekają zmiany. O ile zwiększą one koszty pracy? Jakie rozwiązania byłyby bardziej korzystne dla przewoźników?

Delegowanie pracowników do Holandii od 30 lipca 2020 r.

30 lipca 2020 r. weszły w życie nowe przepisy o delegowaniu pracowników do pracy w Holandii. Zmiany dotyczą gwarantowanych warunków zatrudnienia, które uzależnione są od rodzaju działalności prowadzonej przez delegującego pracodawcę. Co się zmieniło?

Zmiany w delegowaniu pracowników od 4 września 2020 r. - nowe obowiązki pracodawców

Dnia 4 września 2020 r. weszły w życie zmiany w przepisach o delegowaniu pracowników. Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na pracodawców?

Podróż służbowa - definicja, rozliczenie, diety

Podróż służbowa, zwana również delegacją, różni się od oddelegowania. Jaka jest więc definicja podróży służbowej? Jak ją rozliczać? Czym są diety krajowe i zagraniczne?

Pakiet mobilności – zmiany w pracy kierowcy 2020

Pakiet mobilności został przyjęty bez poprawek w lipcu 2020 r. Jakie zmiany w pracy kierowcy wprowadza? Dotyczą przede wszystkim czasu pracy, przerw, odpoczynku kierowców oraz delegowania pracowników.

Praca w Niemczech dla pracowników spoza UE - zmiany od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. w Niemczech wchodzi w życie ustawa o imigracji pracowników wykwalifikowanych, która umożliwi zatrudnianie pracowników spoza Unii Europejskiej. Co to oznacza dla polskiego rynku pracy?

Delegowanie pracowników do Holandii - nowe obowiązki od 1 marca 2020 r.

Wielu polskich pracowników zatrudnionych przez pracodawców w Polsce jest delegowanych do Holandii.  Na przykład, są zatrudnieni tymczasowo przy projekcie w budownictwie w Holandii lub przy projekcie IT. Są także pracownicy samozatrudnieni, którzy prowadzą własny biznes zarejestrowany w Polsce, ale wykonują prace dla usługobiorców w Holandii. Od dn. 1 marca br. wejdzie w życie nowy obowiązek, którego muszą przestrzegać. 

Limit 30-krotności w 2020 r. - nowa kwota, podstawy wymiaru składek

W 2020 r. zmieniła się wysokość tzw. 30-krotności. Sprawdź jaka jest minimalna podstawa wymiaru składek osób prowadzących działalność pozarolniczą w 2020 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, podstawa wymiaru składek za pracowników delegowanych.

Delegowanie pracowników po nowemu w 2020 r.

Już od lipca 2020 r. firmy będą musiały przygotować się do zmian w zakresie delegowania pracowników. W wyniku zmian zostanie ograniczony okres delegowania do 12 miesięcy. Ponadto zmiany przepisów przewidują wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach, jak w przypadku pracownika lokalnego.

Objaśnienie prawne dotyczące procedury uzyskiwania zaświadczeń A1

Na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zostało wydane objaśnienie prawne dotyczące procedury uzyskiwania zaświadczeń A1 dla obywateli spoza UE, zatrudnianych przez pracodawców w Polsce, a następnie delegowanych do krajów członkowskich.

Czym jest Europejski Urząd ds. Pracy

Nowa instytucja - Europejski Urząd ds. Pracy ma egzekwować prawa dotyczących pracowników delegowanych a także ułatwiać obywatelom i pracodawcom dostępu do informacji o przysługujących im prawach.

Zaświadczenie A1 - czym jest, jak uzyskać

Zaświadczenie A1 to istotny dokument dla osób, które przemieszczają się zawodowo na obszarze Unii Europejskiej. W celu jego otrzymania należy złożyć odpowiedni wniosek.

Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej

Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem.

Europejski Urząd ds. Pracy już w 2019 r.

Unia Europejska chce powołać specjalny Urząd ds. Pracy, który ma zacząć funkcjonować od 2019 r. Zdaniem Pracodawców RP, nowa instytucja utrudni polskim firmom delegowanie pracowników.

Rewolucyjne zmiany w delegowaniu pracowników za dwa lata

Unia Europejska przyjęła ostatecznie dyrektywę o pracownikach delegowanych. Polska będzie miała dwa lata, od dnia wejścia w życie nowej dyrektywy, na przyjęcie i opublikowanie nowych rozwiązań. Co zmiany oznaczają dla polskich firm?

Nowe przepisy o delegowaniu - skutki dla pracowników i agencji zatrudnienia

Zmiany dotyczące delegowania pracowników dotkną nawet do kilkudziesięciu tysięcy polskich firm. Co w praktyce oznacza dla polskich pracowników i agencji pośrednictwa pracy przyjęcie przez UE nowej dyrektywy o delegowaniu?

Delegowanie pracowników na nowych zasadach - co zmiany oznaczają dla pracodawców

Okres delegowania pracowników na dwanaście miesięcy, z możliwością przedłużenia go o sześć miesięcy - w takim kształcie została przyjęta dyrektywa o delegowaniu pracowników. Zmiany dotkną nawet do kilkudziesięciu tysięcy polskich firm.

Wyjazd do pracy za granicą – jaką formę zatrudnienia wybrać?

Oferty pracy za granicą wciąż charakteryzują się wyższymi zarobkami niż te osiągane w Polsce, stąd liczba Polaków decydujących się na wyjazd nie maleje. Istnieje wiele sposobów na podjęcie pracy poza krajem, ale jak wybrać ten najlepszy?

Wzrost wynagrodzenia kierowców

Maksymalny czas delegowania pracowników to 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 18 miesięcy. Po upływie tego czasu pracownik będzie podlegał przepisom kraju przyjmującego. Oznacza to wzrost wynagrodzenia kierowców.

Zmiany w delegowaniu pracowników

Okres delegowania pracowników będzie wynosił 12 miesięcy, z możliwością jego przedłużenia - tak Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowisko ws. pracowników delegowanych. Zmiany dotyczą również branży transportowej.

Delegowanie pracowników za granicę maksymalnie na 24 miesiące

Maksymalny czas wszystkich delegowań w to samo miejsce do tego samego rodzaju pracy ma wynosić 24 miesiące - zakładają poprawki do unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Zmiany dotyczą również zasad wynagradzania pracowników delegowanych.

Czym się różni podróż służbowa od oddelegowania?

Powszechnie utożsamia się podróż służbową z oddelegowaniem. W rzeczywistości różnica pomiędzy nimi jest znaczna. Ich utożsamianie stanowi zatem poważny błąd, mający doniosłe skutki prawne.

Zawarcie umowy o używanie pojazdu do celów służbowych

Czy pracodawca ma obowiązek zawierania umów z pracownikami na korzystanie z samochodów prywatnych do celów służbowych?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków dla pracowników delegowanych

Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących tym pracownikom?

Ubezpieczenie zagranicznych pracowników delegowanych wg zasad niemieckich

Czy zagraniczne firmy delegujące pracowników na dłuższy czas do pracy w Niemczech mają prawo do naliczania dla nich składek ubezpieczeniowych według korzystniejszych zasad obowiązujących w ich kraju?

Zarobki pracowników delegowanych za granicę

Średnie zarobki pracowników delegowanych do Niemiec to 11 tys. zł brutto, natomiast w Austrii to o 1 tys. więcej. Najwięcej wysyłanych pracowników za granicę to osoby z branży informatycznej i inżynierowie.

Jak znaleźć legalną pracę za granicą - poradnik

Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić informacje dotyczące warunków życia i pracy w danym kraju oraz przyjrzeć się przyszłemu pracodawcy. Na co szczególnie zwrócić uwagę zawierając umowę o pracę za granicą? Jakie dokumenty przedstawić pracodawcy za granicą?

Delegowanie pracowników po 18 czerwca 2016 r. - jakie kary?

18 czerwca 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników. Nowa ustawa umożliwiła zagranicznym inspekcjom nakładanie kar za łamanie przepisów o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Rozliczenie podróży krajowej połączonej z podróżą zagraniczną

Z tytułu podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracowniko­wi przysługują diety. Jak zgodnie z prawem naliczać diety, gdy część podróży służbowej przypada na terenie kraju, a część za granicą.

Refundacja soczewek kontaktowych przez pracodawcę

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom soczewek kontaktowych, jeżeli zleci to lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne. Tak samo jak w przypadku okularów korygujących wzrok, kwestie związane z refundacją soczewek kontaktowych powinny zostać uregulowane w regulaminie pracy.

Zaświadczenie A1 - ważne zmiany od 1 kwietnia 2017 r.

Od 1 kwietnia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące osób, które wykonują prace we Francji. Zgodnie z nimi pracodawca lub pracownik mają obowiązek złożyć zaświadczenie A1. Niedostarczenie tego dokumentu w razie kontroli, będzie skutkowało nałożeniem kary.

Podstawa wymiaru składek ZUS za oddelegowanych od 1 października 2016 r. - przykłady

Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe zasady dotyczące ustalenia podstawy wymiaru składek pracowników delegowanych. Jak stosować nowe przepisy? Przedstawiamy ogólne zasady stosowania przepisów wraz z przykładami.

Ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1 w postaci szczegółowych poradników, doradców i elektronicznego rejestru dla całego kraju. Dzięki zaświadczeniu A1 możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu.

Delegowanie pracowników - zaświadczenie A1, składki ZUS

Pracodawca, który deleguje swoich pracowników do innego kraju Unii Europejskiej powinien uzyskać dla tych pracowników zaświadczenie A1. Dzięki niemy możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu. Formularz A1 dotyczy również osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Podstawa wymiaru składek dla pracowników delegowanych - zmiany od 1 października 2016 r.

Od 1 października 2016 r. zmienił się przepis dotyczący podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla pracowników delegowanych. Najniższa podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych do pracy za granicę w 2016 r. wynosi 4055 zł.

Delegowanie pracowników - nowe przepisy od 18 września 2016 r.

Z dniem 18 września 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców, m.in. przechowywanie dokumentacji w okresie delegowania pracownika, odpowiedni kontakt z organami państwa. Za nieprzestrzeganie przepisów pracodawca może zostać ukarany grzywną od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Podróż służbowa a zadaniowy czas pracy

W kodeksie pracy brak jest wyraźnej regulacji, jak należy traktować podróż służbową w zadaniowym i ruchomym czasie pracy. Kwestię tę należy więc regulować w przepisach wewnątrzzakładowych.

REKLAMA