REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Bezrobocie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownicy urzędów państwowych. Będą nowe przepisy o czasie pracy w urzędach

Prezes Rady Ministrów określi w rozporządzeniu zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Nowe przepisy mają m.in. na celu umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów.

Krótszy tydzień pracy. Czy skrócenie czasu pracy do 4 dni pracy w tygodniu wpłynie na polską gospodarkę?

Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy do 4 dni pracy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, jest pełna optymizmu co do skutków takiej rewolucyjnej zmiany w prawie pracy. Co sądzą przedsiębiorcy o ewentualnym skróceniu czasu pracy?

MRPiPS: Bezrobocie w Polsce w lutym 2024 r. Stopa bezrobocia jak w 1990 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec lutego 2024 r. Ostatni raz taką wysokość stopy bezrobocia w lutym zanotowano w 1990 r.

Krótszy tydzień pracy: 35 godzin pracy czy 4 dni pracy w tygodniu? Analizy trwają, ale minister pracy twierdzi, że wynagrodzenia nie ulegną zmianie

Z analiz badań dotyczących możliwości i efektów skrócenia tygodnia pracy wynika, że organizacyjnie łatwiejszy do wdrożenia byłby czterodniowy tydzień pracy niż skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin. Jednocześnie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapewniła, że w obu przypadkach krótszy tydzień pracy oznaczałby zachowanie tego samego wynagrodzenia.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Bezrobocie w styczniu 2024 r. Bez pracy było 837,7 tys. osób, o prawie 50 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Stopa bezrobocia wzrosła do 5,4%

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu stycznia 2024 r. wyniosła 5,4% – takie szacunki przekazało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w grudniu 2023 r., ale o 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. W końcu stycznia zarejestrowanych było 837,7 tys. bezrobotnych, czyli o 49,5 tys. więcej niż w grudniu 2023 r.

NIK po kontroli alarmuje do MZ: lekarze dyżurowali nieprzerwanie nawet po dwie doby

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje: lekarze zatrudnieni w szpitalach na umowach cywilnoprawnych pracują nawet dwie doby bez przerw na odpoczynek. Problem realnie istnieje i wpływa na nas - pacjentów. Trzeba zmienić przepisy w zakresie czasu pracy i norm odpoczynku personelu medycznego.

Bezrobocie według Eurostatu. W grudniu 2023 r. stopa bezrobocia wyniosła 2,7 proc. Bez pracy było 476 tys. osób. Polska na drugim miejscu z najniższą stopą bezrobocia w UE

Stopa bezrobocia w Polsce w grudniu 2023 r. wyniosła 2,7 proc. i była niższa niż listopadzie ubiegłego roku – podaje Eurostat. Nasz kraj znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem, wyprzedza nas tylko Malta 2,4 proc. Według metodologii stosowanej przez Europejski Urząd Statystyczny w grudniu bez pracy pozostawało w Polsce 476 tys. osób.

Bezrobocie. W grudniu 2023 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc. Bez pracy pozostawało ponad 788 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2023 r. wyniosła 5,1 proc. To o 0,1 pkt. proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do listopada o 14,8 tys. i wyniosła w grudniu 788,2 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Za biurkiem tylko przez 4 dni w tygodniu? Czy krótszy tydzień pracy już niedługo stanie się faktem?

Pracownicy wolą pracować zdalnie czy w biurze? Na co przeznaczyliby dodatkowy dzień wolny przy czterodniowym tygodniu pracy? Czy wkrótce możemy się spodziewać rewolucji na rynku pracy? Co na te potencjalne zmiany pracodawcy? 

Globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 - sprawdź te dane

Wielkie obawy budzi to, że rosną nierówności społeczne, pomimo wzrostu wynagrodzeń ludzie nie żyją na porównywalnej stopie. W ostatnim czasie występuje takie zjawisko jak: ubodzy pracujący. Wynika to z tego, że w wielu krajach panuje ubóstwo, głodowe stawki, jest problem z nielegalnymi migrantami zarobkowymi i bezrobociem a niewątpliwie inflacja i konflikty zbrojne nie pomagają w tym wszystkim. Międzynarodowa Organizacja Pracy wydała w styczniu 2024 r. raport World Employment and Social Outlook: Trends 2024. Z raportu wynika, że globalna stopa bezrobocia wzrośnie w 2024 r.

Polska na trzecim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w listopadzie 2023 r. wyniosła 2,8 proc

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w listopadzie 2023 r. 2,8 proc. – takie dane podał Eurostat. Z tym wynikiem utrzymujemy się w czołówce krajów Unii z najniższym bezrobociu, zajmując trzecie miejsce, po Republice Czeskiej i Malcie. 

Chcesz mieć 4-dniowy tydzień pracy? Musisz pracować nawet 12 godzin dziennie!

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić system skróconego tygodnia pracy. W tym systemie dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez mniej niż 5 dni w tygodniu, a dobowy czas pracy może zostać przedłużony nawet do 12 godzin.

System przerywanego czasu pracy. Kiedy za przerwy w pracy należy się wynagrodzenie

Podstawowy system czasu pracy polega na tym, że pracownik pracuje 8 godzin na dobę. Kodeks pracy pozwala jednak na to, by pracodawca zastosował inny system czasu pracy. W określonych przepisami sytuacjach można zastosować system przerywanego czasu pracy. W jaki sposób można wprowadzić system przerywanego czasu pracy? Wyjaśniamy.

Bezrobocie. W grudniu bez pracy było prawie 790 tys. osób, o 16 tys. więcej niż w listopadzie. Stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w końcu grudnia 2023 r. wyniosła 5,1 proc. – takie szacunki podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to niewielki spadek w porównaniu do końca 2022 r. W końcu grudnia 2023 r. zarejestrowanych było 789,4 tys. bezrobotnych, o 16 tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

2024: nadchodzi rewolucja w kodeksie pracy. czterodniowy tydzień i dłuższe urlopy to nie wszystkie zmiany?

W 2023 roku były dwie duże nowelizacje kodeksu pracy. W 2024 roku doczekamy się jeszcze większej reolucji - pojawi się całkiem nowy kodeks pracy? Osiem lat temu gdy rządy przejęło PiS szykowała się prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy. Ostatecznie jednak do niej nie doszło, bo rząd przestraszył się negatywnych ocen ze strony zwłaszcza pracowników. Nowy rząd koalicyjny chce rozpocząć swoją karierę także od fundamentalnych zmian w prawie pracy. Będzie nowy kodeks pracy czy tylko rewolucja w aktualnym kodeksie pracy?

Jak stosować system zadaniowego czasu pracy w 2024 r.? Czy należy prowadzić ewidencję czasu pracy?

W systemie zadaniowego czasu pracy pracodawca nie planuje pracownikowi dni i godzin pracy. Wyznacza jedynie zadania do wykonania w określonym czasie. Rozkład czasu pracy ustala samodzielnie pracownik.

Kiedy nie będziemy pracować w 2024 roku. Kalendarz świąt wolnych od pracy

W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto wcześniej zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Podpowiadamy, w jakie dni przypadają święta wolne od pracy w 2024 roku! 

Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. Czy pracownikowi należy się dzień wolny za święto w sobotę?

W styczniu 2024 r. są dwa święta będące dniami wolnymi od pracy – Nowy Rok (1 stycznia) i Trzech Króli (6 stycznia). Pierwsze z tych świąt przypada w poniedziałek, a drugie w sobotę. Czy ma to wpływ na wymiar czasu pracy pracownika?

Kiedy w 2024 r. przypadają dni wolne od pracy

Dni ustawowo wolne od pracy określają przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Kodeks pracy stanowi, że tydzień pracy liczy 5 dni. Jak przedstawia się kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 r.? Ile dni w tym roku przeznaczymy na pracę, a ile – na wypoczynek? 

22 grudnia 2023 r. placówki ZUS będą nieczynne

W piątek 22 grudnia 2023 r. wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte. Nie będzie działać także infolinia Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. 

Przerwy w pracy. Do jakich przerw w pracy pracownik będzie miał prawo w 2024 r.?

Pracownikom przysługują przerwy w pracy gwarantowane przepisami Kodeksu pracy i innych ustaw. Niektóre z nich przysługują wszystkim pracownikom, ale są też przerwy należne tylko określonym grupom lub kategoriom pracowników. Jakie przerwy będą przysługiwać w 2024 roku?

Praca przy monitorze. Pracownikom należą się dodatkowe przerwy w pracy

Praca przy monitorze ekranowym uprawnia pracownika do dodatkowych przerw w pracy. Przepisy wskazują, jakim kategoriom pracowników takie uprawnienie przysługuje. Zawierają także katalog wyjątków od reguły.

Potrzebna pilna zmiana w kodeksie pracy - prawo do bycia offline albo pieniądze za dyspozycyjność po godzinach

Można by sądzić, że czas pracy jest wyjątkowo precyzyjnie regulowany przez przepisy prawa w tym Kodeksu pracy w szczególności, co dotyczy także pracy w godzinach nadliczbowych czy w dni ustawowo wolne od pracy. Tymczasem nic z tych rzeczy – praktyka pokazuje, że podobnie jak telepraca była nieadekwatna do pracy zdalnej, tak obecne normy o pracy w godzinach nadliczbowych nijak się mają do problemu nadgodzin.

Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

Godziny pracy 2024

Godziny pracy w 2024 roku - ile wynosi wymiar czasu pracy dla poszczególnych miesięcy? Przedstawiamy tabelę do druku i kalendarz na 2024 rok. Najwięcej będziemy pracowali w lipcu i październiku 2024 roku.

System równoważnego czasu pracy. Kiedy trzeba pracować dłużej niż 8 godzin dziennie

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. To zasada przewidziana przepisami Kodeksu pracy regulującymi normy wymiaru czasu pracy. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady: przepisy dopuszczają, by dobowy wymiar czasu pracy był dłuższy niż 8 godzin. Taką możliwość stwarza w szczególności system równoważnego czasu pracy. Na czym on polega? Wyjaśniamy.

5 miesięcy - tyle średnio pracuje się w branży spożywczej

5 miesięcy - tyle średnio pracuje się w branży spożywczej - rotacja pracowników jest bardzo duża, co powoduje nie lada wyzwanie dla rekruterów. Co mogłoby zmienić ten stan rzeczy? Oczywiście większe zarobki, benefity pracownicze i lepsza organizacja czasu pracy. Okazuje się, że pracownicy z Ukrainy stanowią 91,2 proc. wszystkich zatrudnionych w branży spożywczej – z czego 79,3 proc. to kobiety, a zaledwie 20,7 proc. - mężczyźni.

Zatrudnianie cudzoziemców. Jakie są skutki niewypracowanie zadeklarowanej liczby godzin

Pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców na podstawie umowy zlecenia i dokumentu legalizującego taką pracę zastanawiają się, co w przypadku niewypracowania zadeklarowanej liczby godzin? Czy mogą wypłacić wynagrodzenie za rzeczywiście przepracowane godziny? Odpowiadamy. 

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie

Polski pracownik jest jednym z najdłużej pracujących w Europie. Dłużej od nas pracują tylko Grecy. Czy jest szansa na skrócenie tygodnia pracy?

Bezrobocie w październiku ciągle niskie. W tym miesiącu było 772,2 tys. bezrobotnych, o 3,8 tys. mniej niż we wrześniu

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2023 r. wyniosła 5 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. – Taki sam wynik odnotowaliśmy w poprzednim miesiącu, o 3,8 tys. osób spadła natomiast w tym czasie liczba bezrobotnych – informuje minister Marlena Maląg.

Od 17 listopada 2023 r. urząd może pracować kilka dni w tygodniu od 8.00 do 18.00. Może być otwarty w sobotę.

Co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania urząd obsługuje interesantów między godziną 8.00 a godziną 18.00.

Najniższe bezrobocie w UE. Polska w pierwszej trójce krajów z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu to 2,8 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2023 r. wynosiła 2,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Z tym wynikiem znaleźliśmy się w pierwszej trójce krajów Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia.

Wymiar czasu pracy w 2024. W przyszłym roku czeka nas 251 dni pracy!

Wymiar czasu pracy w 2024 r. będzie dłuższy o 1 jeden dzień (8 godzin) w stosunku do roku bieżącego. To skutek tego, że jako rok przestępny 2024 r. będzie liczył 366 dni. W przyszłym roku będziemy pracować 251 dni, w pozostałe 115 – możemy wypoczywać. Jak przedstawia się wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2024 r.?

Biura KRUS będą zamknięte 2 listopada 2023 r. Tego dnia pracownicy KRUS mają dzień wolny w zamian za Święto Niepodległości

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w czwartek 2 listopada 2023 r. ma dzień wolny od pracy. Biura KRUS będą wobec tego zamknięte. Pracownicy KRUS otrzymali dodatkowy dzień wolny w zamian za Święto Niepodległości, które w tym roku przypada w sobotę.

Harmonogramy pracy i przerwy: Zasady planowania czasu pracy

W dzisiejszym szybkim tempie życia zawodowego, prawidłowe zarządzanie czasem jest kluczowe dla efektywności i zadowolenia pracowników. Harmonogramy pracy i przerwy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu produktywności, zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników, a także w tworzeniu sprzyjającego środowiska pracy. 

Drzemka pomaga w pracy

W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie tempo życia i pracy jest bardzo intensywne, zapewnienie sobie chwili wytchnienia może być kluczowe dla naszej efektywności i zdrowia psychicznego. Jednym z najprostszych, a jednocześnie bardzo skutecznych sposobów na poprawę naszej produktywności i samopoczucia jest krótka drzemka w ciągu dnia.

Bezrobocie. We wrześniu 2023 r. stopa bezrobocia to nadal 5 proc. Bez pracy pozostawało 776 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 5 proc. – tyle samo, co miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych spadła w stosunku do sierpnia o 6,5 tys. i wyniosła we wrześniu 776 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Od trzydziestu lat w Polsce nie było tak dobrze na rynku pracy

GUS podał nowe dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że sytuacja na rynku pracy w Polsce ma się najlepiej od lat. Jakie są prognozy na najbliższy czas? 

Krótszy dzień pracy i dłuższe urlopy. Opozycja chce zmian w prawie pracy

Nowa Lewica dąży do skrócenia czasu pracy i wydłużenia urlopów. Kluczowe propozycje zmian w prawie pracy mają być przedstawione przez przedstawicieli ugrupowania podczas nadchodzącego spotkania z prezydentem w kontekście tworzenia nowego rządu opozycyjnego. W najbliższym czasie dowiemy się, jakie zmiany mogą czekać polskich pracowników.

Praca w godzinach nadliczbowych – kto nie musi jej wykonywać

Praca w nadgodzinach jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej, usuwania skutków awarii lub w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy. Kto nie może wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych? Kto musi wyrazić na nią zgodę? Odpowiadamy. 

Przerwy w pracy. Można pracować krócej niż osiem godzin dziennie

Przerwy w pracy przysługują każdemu pracownikowi, który pracuje dziennie co najmniej 6 godzin. Przerwy w pracy należą się również niektórym innym grupom pracowników. Kto może skorzystać z przerw w pracy? Czy wliczają się one do czasu pracy pracownika?

Długotrwałe bezrobocie

Długotrwałe bezrobocie jest sytuacją, w której osoba poszukująca pracy pozostaje bez zatrudnienia przez długi okres czasu, często wynoszący rok lub dłużej. Jest to złożony problem, który dotyka zarówno jednostki, jak i społeczeństwo jako całość.

REKLAMA