| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: choroba pracownika

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu choroba pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące choroba pracownika.

Czy przedłużając prawo do świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować dotychczasową podstawę wymiaru

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownik naszego zakładu miał przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące, tj. od 8 marca br. do 5 lipca br. Obecnie otrzymaliśmy decyzję z ZUS przyznającą mu prawo do świadczenia na kolejny okres. Czy w związku z nową decyzją ustalającą prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 6 lipca br. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku? »

Czy wyrównać wypłacone wynagrodzenie chorobowe po wypłaceniu dodatków za godziny nadliczbowe

Aktualizacja: 22.12.2008

Jesteśmy szkołą niepubliczną. Nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim od 14 do 25 maja 2007 r. W kwietniu br. pracował dłużej i miał w tym miesiącu nadgodziny. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustaliliśmy z okresu od maja 2006 r. do kwietnia 2007 r. Dodatki za nadgodziny za kwiecień ustaliliśmy dopiero w czerwcu br. i w czerwcu zostały wypłacone. Czy w związku z tym należy wyrównać wynagrodzenie chorobowe o wypłacony dodatek za nadgodziny? »

Czy lekarz powinien wystawić duplikat zwolnienia lekarskiego w przypadku więcej niż jednego płatnika zasiłku

Aktualizacja: 22.12.2008

Nasz pracownik wraca z urlopu bezpłatnego 1 maja br. W czasie urlopu pracował u innego pracodawcy. Powiedział nam, że ma zwolnienie lekarskie do 4 maja. Okazało się, że zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 23 kwietnia do 4 maja. Czy powinniśmy poprosić o duplikat wystawionego zwolnienia, czy poprosić lekarza, żeby wystawił jeszcze jedno zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 4 maja, tak, żebyśmy mogli pracownikowi wypłacić należny zasiłek? »

Czy w trakcie zasiłku macierzyńskiego można równocześnie uzyskać prawo do wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownica jest na urlopie macierzyńskim od 15 stycznia br. Ze względu na komplikacje przy porodzie cały czas przebywa w szpitalu. Jej mąż przyniósł nam zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital. Czy możemy wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe? Jeżeli tak, to czy równocześnie przysługuje jej zasiłek macierzyński? »

Sporadyczna aktywność chorego pracownika uprawnia do zasiłku

Aktualizacja: 22.12.2008

Wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) polega na podjęciu działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 5 października 2005 r., sygn. akt I UK 44/05) »

Czy pracownik, który pobiera świadczenie rehabilitacyjne, może w tym czasie prowadzić pozarolniczą działalność

Aktualizacja: 22.12.2008

Jeden z naszych pracowników od dłuższego czasu choruje. Pobierał zasiłek chorobowy, a teraz będzie pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Chciałby kontynuować w tym czasie pozarolniczą działalność gospodarczą, której wykonywanie nie wpłynie negatywnie na jego stan zdrowia. Czy w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego może prowadzić taką działalność? »

Jak uwzględnić premię w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli przysługuje za pierwszy niepełny kwartał zatrudnienia

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownik jest zatrudniony od 4 stycznia 2007 r. W kwietniu 2007 r. zachorował. Otrzymuje stałe wynagrodzenie oraz premię kwartalną, która wchodzi do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby i zasiłków. Wypłaciliśmy pracownikom już premię za pierwszy kwartał. Czy pracownikowi zatrudnionemu od 4 stycznia powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego premię za pierwszy kwartał? Jeżeli tak, to w jaki sposób? »

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownik zatrudniony na pełny etat w miesiącu, z którego wynagrodzenie jest wliczane do podstawy wymiaru, był przez 5 dni na urlopie bezpłatnym. Zachorował w kwietniu br. Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić miesiąc, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej czy je uzupełnić? »

Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wypłaconą pracownikowi nagrodę jubileuszową

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownik dostarczył świadectwo pracy dokumentujące okres zatrudnienia, którego nie uwzględniliśmy przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, bo kolejną taką nagrodę wypłaciliśmy mu przed upływem 5 lat od poprzedniej. Czy powinniśmy ją uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? Nadmieniam, że zostały od niej odprowadzone składki. »

Czy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku dodatek stażowy

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownik oprócz stałego wynagrodzenia otrzymuje dodatek stażowy. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2007 r. miał też prawo do dodatku specjalnego. Czy obliczając mu zasiłek chorobowy za okres od 1 do 8 czerwca muszę uwzględnić te dodatki? »

Co trzeba wiedzieć o ZUS ZLA

Aktualizacja: 23.12.2008

Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i jego wysokości dowodem stwierdzającym niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. »

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika

Aktualizacja: 23.12.2008

Zdarza się, że pracodawcy stają przed koniecznością wypłaty pracownikom wynagrodzenia za czas choroby. Powstaje wówczas problem jak tego dokonać, za jaki okres wypłacić i w jakiej wysokości. »

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy po utracie zatrudnienia

Aktualizacja: 23.12.2008

Może się zdarzyć, że jakiś czas po utracie pracy, a przed znalezieniem następnej, zachorujemy. Aby w takiej sytuacji dostać z ZUS zasiłek, niezdolność do pracy musi powstać w ściśle określonym terminie i trwać co najmniej 30 dni. »

Czy ZUS może odmówić przyjęcia dokumentacji z zakładu pracy

Aktualizacja: 23.12.2008

Zatrudniam pracownika, który do 9 listopada 2006 r. cały czas chorował (pobierał wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS). Od 10 listopada 2006 r. do 8 kwietnia 2007 r. otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne z ZUS, od 10 kwietnia 2007 r. do 1 czerwca 2007 r. wykorzystywał zaległy urlop wypoczynkowy, a od 8 czerwca 2007 r. znowu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie uzyskał orzeczenia o odzyskaniu zdolności do pracy. Skierowaliśmy go na takie badanie, ale pracownik zwrócił się o zaległy urlop wypoczynkowy, którego mu udzieliliśmy, i nie wrócił do pracy. Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe? Nie mamy pewności, czy zwolnienie dotyczy tej samej choroby, co przed przerwą. Czy po upływie 33 dni zwolnienia lekarskiego ZUS będzie wypłacał temu pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy ZUS może odmówić przyjęcia dokumentacji pracownika z powodu braku orzeczenia o zdolności do pracy? »

Gdy pracownik nie może wykorzystać części urlopu z powodu choroby

Aktualizacja: 16.12.2008

Zdarza się, że pracownik nie może z przyczyn obiektywnych wykorzystać części udzielonego już i rozpoczętego urlopu wypoczynkowego. W praktyce najczęstszą tego przyczyną jest choroba pracownika. Jakie wtedy ma uprawnienia i obowiązki? Co powinien zrobić w takiej sytuacji pracodawca? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »