Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym - zmiana od 1 stycznia 2012 r.

Małgorzata Podgórska, specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Stan prawny: 2011-12-09 15:58

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy rozliczający ubezpieczonych przebywających na urlopach wychowawczych muszą w dokumentacji wykazywać składki emerytalno-rentowe ustalone od nowej podstawy, z uwzględnieniem wskazanego w przepisach ograniczenia jej wysokości. Pierwsze rozliczenie na nowych zasadach nastąpi jednak dopiero w lutym 2012 r. (składki należne za styczeń 2012 r.).

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiadają innych tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Również ubezpieczenie zdrowotne tych osób ma charakter obowiązkowy. Podlegają mu one, jeżeli nie są objęte obowiązkiem tego ubezpieczenia z innego tytułu. Składki ubezpieczeniowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych są w całości finansowane przez budżet państwa.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Obecnie do ustalenia podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, a co za tym idzie – również wysokości samej składki, bez znaczenia jest wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik korzystający z urlopu wychowawczego. Wysokość składek nie jest również uzależniona od wysokości wynagrodzenia za pracę uzyskiwanego przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

Czytaj także: Praca na urlopie macierzyńskim i wychowawczym >>

Składki na powyższe ubezpieczenia są jednakowe dla wszystkich ubezpieczonych i wynoszą:

 • na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
 • na ubezpieczenia rentowe – 6% podstawy wymiaru.

Nowelizacja i okres przejściowy

Nowelizacja Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw z 6 grudnia 2008 r. wprowadziła zmiany m.in. do przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia osób przebywających na urlopach wychowawczych.

W okresie przejściowym (w latach 2009–2011) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym ustalona zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W 2011 r. jest to kwota 1386 zł.

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2011-12-12

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Płacówka2012-02-21 19:54

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  chorobowego oczywiście

 • avatar

  Płacówka2012-02-21 19:53

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Jeśli przeciętne wynagrodzenie z 12 m-cy poprzedzających urlop wychowawczy jest wyższe od 2049,60 to jako podstawę przyjmuję kwotę 2049,60. Jeśli jest niższe - to jako podstawę bierzemy to przeciętne wynagrodzenie, które obliczyliśmy. Przeciętne wynagrodzenie z 12 m-cy poprzedzających urlop wychowawczy liczymy tak jak podstawę do horobowego - jeśli w okazuje się, że osoba przebywała na zasiłku wiecej niż połowę m-ca to taki m-c wyłączamy z podstawy. Może sie okazać, że wszytskie m-ce będą wyłączone - wówczas bierzemy do podstawy kwotę z angażu.

 • avatar

  Kaja2012-02-14 09:30

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  A czy wliczam tu też uzupełnienie 13 bo już sama nie wiem.? Czy liczę tylko pełne przepracowane fizycznie miesiące i dzielę sumę przez te mies. ? Bo dzwoniąc do Zus-u różnie odpowiadają. Pada odpowiedź liczyć jak podstawę chorobowego ale tam jest i nagroda i 13 brana pod uwagę. A i czy brać dod. funkcyjny i wysługę lat.

 • avatar

  Kasia2012-02-08 14:05

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  szukam i czytam i też jestem już głupia, więc właśnie dzwoniłam do ZUS i się dowiedzialam, że zliczam wszystkie pełne miesiace przed wychowawczym, w moim przypadku tylko 7 miesięcy, i wyciągam średnią. Mi wyszła 1030,17 zł, więc pani kazała podnieść do najniższego wynagrodzenia czyli 1500 zł, a podstawa do zdrowotnego pozostaje bez zmian 520 zł.

 • avatar

  XX2012-02-08 10:08

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Ja też dzwoniłam do Zus mam przypadek na 1/2 etatu,gdzie wynagrodzenie jest tylko najniższe z 1 m-ca i podstawa do społecznych w tym wypadku jest 750.00

Dodaj komentarz

NIEZBĘDNIK

W SERWISIE

 • Najnowsze
 • Najważniejsze

Forumdołącz do dyskusji »

zobacz bieżący Newsletter »NEWSLETTER

ZamknijZamów bezpłatny newsletter