Kadry

Infor Ekspert

Środa, 23.05.2012
imieniny: Dezyderiusz, Iwony

Zamów za darmo czasopisma dla kadrowych!

Zanim przeczytasz artykuł Forum Kadr
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - tematy dnia
Zanim przeczytasz artykuł Kadry - wiadomości
statystyki

Jak obliczyć wymiar czasu pracy w maju 2011 r.

Marek Skałkowski, specjalista w zakresie prawa pracy
Stan prawny: 2011-04-21 15:12

Święto 1 maja, które przypada w niedzielę, nie obniża czasu pracy w maju 2011 r. Nie trzeba więc za nie oddawać pracownikom innego dnia wolnego. Jeżeli natomiast pracownicy pracują we wtorki, to święto 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2011 r. wymiaru czasu pracy nie obniżają święta, które przypadają w niedzielę oraz w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 k.p.). Przed tą nowelizacją jedynie święta, które przypadały w niedzielę, nie obniżały wymiaru czasu pracy. W praktyce zmiana przepisów oznacza, że za święta, które przypadają w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę, nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy, tak jak miało to miejsce do końca 2010 r.

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych >>

W maju br. 1 maja przypada w niedzielę, a 3 maja we wtorek. Oznacza to, że święto 1 maja nie wpływa na wymiar czasu pracy bez względu na to, w jakim rozkładzie czasu pracy pracują pracownicy. Natomiast święto 3 maja obniży wymiar czasu pracy o 8 godzin, jeżeli wtorek nie będzie dla pracowników dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

PRZYKŁAD

Pracownicy biurowi pracują w firmie w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku. Natomiast pracownicy produkcyjni są zatrudnieni w systemie równoważnym czasu pracy. Okres rozliczeniowy w zakładzie jest 1-miesięczny i odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracownicy produkcyjni pracują na podstawie harmonogramów czasu pracy, które są im przedstawiane na dany miesiąc kalendarzowy. W maju br. pracodawca zaplanował niektórym pracownikom produkcyjnym dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy we wtorek 3 maja. W przedstawionej sytuacji święto 3 maja obniży o 8 godzin wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w biurze, ponieważ wtorki są dla nich dniami pracy. Natomiast w przypadku pracowników, którzy pracują w systemie równoważnym czasu pracy, to, czy dojdzie do obniżenia czasu pracy, zależy od tego, czy 3 maja br. mają zaplanowany jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy, którzy w harmonogramie mają zaplanowany 3 maja jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przepracują o 8 godzin więcej. Natomiast pracownicy, którzy ten dzień mają zaplanowany jako dzień pracujący lub jako dzień wolny harmonogramowo, ale nie z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, powinni mieć obniżony wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2011-04-26

Spodobał Ci się ten artykuł? A może przyda Ci się w przyszłości? Dodaj go do "Mojego serwisu"moj serwis

Rejestracja

Odblokuj dostęp do wiedzy!

Zamów pełną wersję portalu

  • skorzystaj z bazy 6000 aktualnych artykułów
  • zadawaj pytania najlepszym ekspertom w Polsce
  • zamów cotygodniowy serwis informujący o zmianach w prawie pracy
  • korzystaj bez ograniczeń z wzorów, kalkulatorów, wskaźników
ZAMÓW

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Uwaga, twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Oferta dla kadrowców

Niezbędnik kadrowca

Forum

Najczęściej czytane 24htydzieńmiesiąc

Infor.pl:
Serwisy:
Czasopisma:
dla przedsiębiorców:
INFOR System:
INFORLEX.PL
Oferta 2012:
Twoje Finanse:
Holding: