REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących kilka rodzajów działalności

Joanna Goliniewska

REKLAMA

Obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą, które spełniają warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Wyjątek stanowią osoby, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zdrowotnej).

Osoba, która w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wykonuje dwa rodzaje działalności – działalność gospodarczą oraz zawodową (tzw. wolny zawód), musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości. Na podstawie przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym działalność gospodarcza i działalność w ramach wolnego zawodu stanowią bowiem dwa odrębne tytuły do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Autopromocja

Składka zdrowotna od każdego rodzaju działalności

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli taka osoba uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego z nich (art. 82 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Za odrębne rodzaje działalności przepisy uznają działalność wykonywaną w formie spółki cywilnej, partnerskiej, jawnej, komandytowej, jednoosobowej sp. z o.o. (każda ze spółek jest osobnym rodzajem działalności), a także wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej, wykonywanie wolnego zawodu oraz każdy inny rodzaj działalności gospodarczej niewymieniony wcześniej (art. 82 ust. 5 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Jadwiga Z. jest wspólnikiem w spółce komandytowej i prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu zarówno z tytułu bycia wspólnikiem w spółce komandytowej, jak i z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej. Zobowiązana jest do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne:

  • z tytułu bycia wspólnikiem w spółce komandytowej,
  • z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej.

W przypadku gdy prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, tj. spółki cywilnej, jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej – składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca odrębnie od każdej prowadzonej spółki (art. 82 ust. 4 ustawy zdrowotnej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Mariusz W. jest wspólnikiem w dwóch jednoosobowych spółkach z o.o. Jest zobowiązany do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne, tj. z tytułu bycia wspólnikiem w pierwszej jednoosobowej spółce z o.o. oraz z tytułu bycia wspólnikiem w drugiej jednoosobowej spółce z o.o.

Składka zdrowotna przedsiębiorców

Najbardziej skomplikowana sytuacja występuje w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Liczba opłacanych składek zdrowotnych zależy od formy i rodzaju prowadzonej działalności.


PRZYKŁAD

Zofia D. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności. Działalność tę prowadzi na własny rachunek oraz w ramach spółki cywilnej. Jest zatem zobowiązana do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne, tj. zarówno z prowadzenia działalności na własny rachunek, jak również ze spółki cywilnej.

Jeśli jednak prowadzone są różne rodzaje działalności, ale wyłącznie w formie działalności gospodarczej, to zasadniczo powinna być opłacana tylko jedna składka.

PRZYKŁAD

Konrad P. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie produkcji mebli i usług tapicerskich. W ramach tego wpisu prowadzi firmę produkującą meble DREWNOLUX oraz zakład tapicerski LUDWIK. Z uwagi na fakt, iż uzyskuje przychody tylko z jednego rodzaju działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej, jest zobowiązany do opłacania jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W szczególnej sytuacji znajdują się osoby wykonujące wolny zawód, które od 21 sierpnia 2004 r. były zobowiązane do dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (art. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, Dz.U. Nr 173, poz. 1808). Tym samym działalność zawodowa stała się jednym z rodzajów działalności gospodarczej. Wyjątkowe uregulowania w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego dotyczą osób, które w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzą działalność gospodarczą (np. handlową czy produkcyjną) oraz wykonują wolny zawód (np. prawnika lub lekarza). Mimo że zarówno jedna, jak i druga działalność są działalnością gospodarczą, w dodatku realizowaną na podstawie jednego wpisu w organie ewidencyjnym, składka zdrowotna musi zostać opłacona od każdego z jej rodzajów.

PRZYKŁAD

Marcin G. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji – zajmuje się działalnością handlową, a także wykonuje wolny zawód jako lekarz dentysta. Ze względu na fakt, że ustawa zdrowotna wyodrębnia wykonywanie wolnego zawodu jako osobny tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, Marcin G. opłaca pojedyncze składki na ubezpieczenia społeczne, ale podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Taką wykładnię potwierdza Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie ze stanowiskiem z 21 stycznia 2005 r. (znak: MZ-UZ-P-71–263–1-AK/05), odrębną podstawę do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi wykonywanie wolnego zawodu w ramach prowadzonej działalności oraz prowadzenie innej działalności niż wolny zawód. Oznacza to, że osoba posiadająca jeden wpis do ewidencji, z którego wynika, że jednocześnie wykonuje wolny zawód i prowadzi działalność gospodarczą w innym zakresie, jest zobowiązana do zapłacenia dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Stanowisko takie potwierdził również ZUS w piśmie z 14 maja 2012 r. w odpowiedzi na pytanie redakcji.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA