| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Długa choroba pracownika - czy można go zwolnić z pracy?

Długa choroba pracownika - czy można go zwolnić z pracy?

Jeżeli pracownik jest nieobecny w pracy z powodu długotrwałej choroby, pracodawca może podjąć decyzję o jego zwolnieniu bez wypowiedzenia. Zastosowanie takiego rozwiązania jest jednak dopuszczalne w ściśle określonych przypadkach i zależy od długości okresu niezdolności do pracy i jej przyczyny oraz od stażu pracy u danego pracodawcy.

Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Opinia organizacji związkowej nie jest jednak wiążąca dla pracodawcy.

Choroba a zatrudnienie krótsze niż 6 miesięcy

W przypadku choroby pracownika trwającej dłużej niż 3 miesiące (jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy) pracodawca może podjąć decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy.

Okres nieobecności w pracy z powodu choroby musi jednak stanowić nieprzerwaną całość, bowiem przerwa między kolejnymi okresami niezdolności do pracy może spowodować, że okres 3-miesięcznej ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę zaczyna biec od nowa (art. 53 § 3 Kodeksu pracy).

Od powyżej zasady istnieje jednak wyjątek. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 415/99, OSNP 2001/10/342): (...) zakaz rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (art. 53 § 3 k.p.) nie ma zastosowania, jeżeli pracownik jest nadal niezdolny do pracy wskutek choroby, a do pracy zgłasza się w celu przerwania biegu okresu uprawniającego pracodawcę do rozwiązania umowy (...). Natomiast w wyroku w wyroku z 21 października 1999 r. (sygn. akt I PKN 323/99, OSNP 2001/5/157) Sąd Najwyższy stwierdził, że: (...) w przypadku gdy absencje w pracy pracownika są częste i długotrwałe, nie można od pracodawcy wymagać, by brał pod uwagę możliwość poprawy zdrowia pracownika i od tego uzależniał wypowiedzenie mu umowy o pracę (...).

WAŻNE

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, jeżeli pracownik nadal niezdolny do pracy zgłasza się do pracodawcy, aby przerwać bieg 3-miesięcznego okresu ochronnego, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, bez winy pracownika.

Sumowanie okresów niezdolności do pracy uprawniających do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia jest zatem dopuszczalne, gdy chory pracownik zgłasza się do pracodawcy tylko w celu krótkotrwałego i formalnego przerwania okresu trwającej choroby, po czym ponownie jest na zwolnieniu lekarskim z powodu tej samej choroby. Natomiast w sytuacji, gdy przyczyną niezdolności do pracy są różne choroby i występują przerwy między okresami zachorowania, okresów tych nie należy zaliczać do jednego okresu zasiłkowego, w związku z czym okres ochronny odpowiednio przedłuża się o długość zwolnienia lekarskiego przyznanego z powodu kolejnych chorób. Tak wynika z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 10 stycznia 2003 r. (sygn. akt I PK 144/02), w którym sąd przywołał art. 9 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z tym przepisem, do okresu zasiłkowego należy wliczać okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą lub różnymi chorobami, jeżeli niezdolność ta była nieprzerwana. Jeżeli natomiast niezdolność wynika z różnych chorób, przerwa istniejąca między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie pozwala na zsumowanie tych okresów do ustalenia długości okresu zasiłkowego.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Jak prawidłowo zwolnić pracownika, który długotrwale choruje

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »