REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady dokumentowania prawa do świadczeń chorobowych

Bogusław Nowakowski

REKLAMA

Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wydanie nowego rozporządzenia regulującego dokumentowanie prawa do świadczeń chorobowych było spowodowane koniecznością uwzględnienia zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy, w ramach których rozszerzono możliwości ubiegania się o zasiłek macierzyński. Obecne przepisy przewidują prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Największą zmianą, jaką wprowadza nowelizacja, jest utworzenie nowego zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3b, które jest uproszczoną wersją zaświadczenia ZUS-Z-3a. Jest ono przeznaczone dla ubezpieczonych będących:

Autopromocja
  • osobami wykonującymi pozarolniczą działalność,
  • osobami z nimi współpracującymi oraz
  • duchownymi.

Druk ten jest podstawą do ubiegania się w ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego. Uproszczenie w druku polega na tym, że obecnie ubezpieczony nie wykazuje okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu lub wypadkowemu oraz kwoty stanowiącej podstawę wymiaru zasiłku. W każdym przypadku osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, osobom z nimi współpracującym i duchownym będącym płatnikami składek na własne ubezpieczenie – a więc osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Przed podjęciem wypłaty należnego świadczenia dokonywana jest przez ZUS dokładna analiza w sprawie podlegania temu ubezpieczeniu na dzień powstania niezdolności do pracy, dlatego ZUS we własnym zakresie potwierdzi zarówno okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu/wypadkowemu, jak i przychód uwzględniany w podstawie wymiaru.

WAŻNE!

W ZUS Z-3b nie wykazuje sie okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu oraz wysokości podstawy wymiaru składek.

Zgodnie z nowymi przepisami, dowodem do przyznania i wypłaty przez ZUS świadczeń chorobowych ubezpieczonemu jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ZUS Z-3 – w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami,
  • ZUS Z-3a – w przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, z wyłączeniem osób wymienionych w następnym punkcie,
  • ZUS Z-3b – w przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonych współpracujących w prowadzeniu pozarolniczej działalności oraz duchownych (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia).

W przypadku nieprzerwanej niezdolności do pracy ubezpieczeni będący osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, osobami współpracującymi z osobami wykonującymi pozarolniczą działalność oraz duchownymi, którzy dostarczają do ZUS kolejne zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA – nie muszą składać poświadczenia, że tytuł ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego trwa nadal.

Zmiana w ZUS Z-3

W zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3 w wyniku nowelizacji wprowadzono niewielkie zmiany, tj. został dodany punkt 10. W punkcie tym płatnik zasiłku podaje okres udzielonego:

  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  • dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu ojcowskiego.

W konsekwencji tych zmian, w przypadkach udzielenia wyżej wymienionych urlopów pracodawca nie będzie musiał składać odrębnego zaświadczenie o udzieleniu tych urlopów.

Dokumentowanie prawa do zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka lub przyjęcia na wychowanie

Istotnym udogodnieniem przewidzianym w nowych przepisach jest możliwość udokumentowania prawa do zasiłku macierzyńskiego skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka lub jego kopią potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez płatnika zasiłku (§ 9 ust. 2 rozporządzenia).

W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dowodem stanowiącym podstawę do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest:

  • prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej albo umowa cywilnoprawna zawarta między rodziną zastępczą a starostą,
  • dokument potwierdzający wiek dziecka.

WAŻNE!

Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem stanowią dowód do przyznania zasiłku macierzyńskiego.

Dokumentowanie prawa do zasiłku w razie likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy

Kolejna zmiana dotyczy przyznania i wypłaty zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego przysługującego w razie rozwiązania z pracownicą stosunku pracy w okresie ciąży z powodu likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy i niemożności zapewnienia innego zatrudnienia. Zgodnie z dotychczasowymi rozwiązaniami, ubezpieczona miała obowiązek przedstawić m.in. zaświadczenie powiatowego urzędu pracy o braku możliwości innego zatrudnienia. Natomiast nowe rozwiązania przewidują konieczność złożenia oświadczenia ubezpieczonej, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia (§ 13 ust. 3 rozporządzenia).

Rezygnacja przez ubezpieczoną z zasiłku macierzyńskiego

W przypadku rezygnacji ubezpieczonej z urlopu macierzyńskiego dotychczas jednym z wymaganych dokumentów było zaświadczenie pracodawcy ojca dziecka potwierdzające termin rozpoczęcia przez niego urlopu macierzyńskiego. Nowe zasady dokumentowania prawa do zasiłku zastępują dotychczasowe zaświadczenie możliwością złożenia przez ubezpieczoną własnoręcznego oświadczenia, od kiedy ubezpieczony ojciec dziecka będzie korzystał z uprawnień do zasiłku macierzyńskiego (§ 14 ust. 1 i § 17 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia). Takie oświadczenie jest obecnie również wymagane w celu przerwania wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonej matce dziecka za okres jej pobytu w szpitalu.

Urodzenie dziecka za granicą

Nowe przepisy doprecyzowują także zasady dokumentowania prawa do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą. Dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego będzie w takim przypadku:

  • zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza stwierdzającego przewidywaną datę porodu, spełniające warunki określone rozporządzeniem (zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia) – za okres przed porodem,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka, lub ich kopia potwierdzona przez płatnika za zgodność z oryginałem – za okres po porodzie.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Jak dokumentować prawo do świadczeń chorobowych po zmianie przepisów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA