| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy pracownik utraci prawo do zasiłku chorobowego

Kiedy pracownik utraci prawo do zasiłku chorobowego

Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym okresie wykonuje pracę zarobkową. Za taką pracę uznaje się m.in. wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy.

Jedną z przesłanek utraty prawa do zasiłku chorobowego jest wykonywanie przez ubezpieczonego pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy. Wykonywanie pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA. Celem zwolnienia od pracy jest bowiem odzyskanie przez ubezpieczonego zdolności do pracy. W jego osiągnięciu przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej, jak i inne zachowania ubezpieczonego utrudniające proces leczenia i rekonwalescencji.

Krótszy okres świadczeń

Okres niezdolności do pracy, za który pozbawia się prawa do zasiłku z powodu niezgodnego z prawem wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy, wlicza się do okresu zasiłkowego, tj. do okresu, przez który pracownikowi przysługują świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (wynagrodzenia wypłacanego na podstawie art. 92 k.p. i zasiłku). A zatem okres wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy jest krótszy o okres, za który pozbawiono ubezpieczonego prawa do tych świadczeń. Zasady te dotyczą także wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby.

Protokół kontroli – podstawa pozbawienia zasiłku

Okoliczności, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej, ustalane są w trakcie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby. Są one przeprowadzane przez płatników składek na ubezpieczenie chorobowe zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych lub przez ZUS. W razie stwierdzenia w trakcie kontroli, że ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową osoba kontrolująca sporządza protokół, w którym opisuje okoliczności wykonywania pracy zarobkowej.

Protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby stanowi podstawę do pozbawienia ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego za cały okres objęty kontrolowanym zaświadczeniem lekarskim wystawionym na druku ZUS ZLA.

Pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnienia lekarskiego od pracy (np. wykonywaniem pracy zarobkowej) może nastąpić nie tylko w wyniku przeprowadzenia kontroli, ale także wtedy, gdy pracodawca uzyska informacje wskazujące na niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego od pracy, np. uzyska informację o wykonywaniu pracy zarobkowej u innego pracodawcy. Sytuacja taka może zaistnieć już po wypłacie zasiłku chorobowego.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Wykonywanie pracy zarobkowej na zwolnieniu lekarskim

Podstawa prawna:

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »