| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wypłata zaliczki na poczet wynagrodzenia

Wypłata zaliczki na poczet wynagrodzenia

Pracodawca może wypłacić pracownikowi zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia. Taką wcześniejszą wypłatę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu pozostawienia jej do dyspozycji pracownika.

W szczególności za dochód uznaje się:

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
  • wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Chociaż w powołanym przepisie zaliczka na poczet wynagrodzenia nie została wymieniona wprost jako przychód ze stosunku pracy, to jednak wydaje się, że należy ją tak potraktować. Podstawą wypłaty tej zaliczki jest bowiem łączący pracownika i pracodawcę stosunek pracy. Przytoczona definicja wskazuje natomiast, że za przychód ze stosunku pracy należy uznać m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne. Co za tym idzie, zaliczka na poczet wynagrodzenia, z chwilą wypłacenia lub postawienia do dyspozycji pracownika, staje się przychodem, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Tak więc zaliczkę na poczet wynagrodzenia jako przychód należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu jej wypłaty. Przychód u pracownika do celów podatkowo-składkowych powstaje bowiem w momencie jego wypłaty lub postawienia do dyspozycji.

Sposób rozliczenia zaliczki na poczet wynagrodzenia zależy od terminu jej wypłaty oraz terminu płatności wynagrodzenia. Zachodzą tutaj 2 sytuacje: wypłata zaliczki następuje w tym samym miesiącu co termin płatności pensji albo wypłata zaliczki następuje w miesiącu wcześniejszym w stosunku do terminu wypłaty.

Jeśli zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia jest wypłacana pracownikowi w tym samym miesiącu co wynagrodzenie, wówczas rozlicza się ją razem z tym wynagrodzeniem.

Jeśli jednak zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia pracownika jest wypłacona w miesiącu wcześniejszym niż to wynagrodzenie, wówczas rozlicza się ją w miesiącu wcześniejszym, a w kolejnym miesiącu następuje rozliczenie wynagrodzenia pomniejszonego o kwotę wcześniej rozliczonej zaliczki.

Przykład

Grzegorz B. 10 lutego zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zaliczki w wysokości 1500 zł brutto na poczet wynagrodzenia. Pracodawca zgodził się i 13 lutego pracownik otrzymał zaliczkę na poczet wynagrodzenia za luty. 27 lutego, w dniu wypłaty, Grzegorz B. otrzymał lutowe wynagrodzenie pomniejszone o kwotę udzielonej mu zaliczki.

Nadpłata wynagrodzenia

Od zaliczki na poczet wynagrodzenia trzeba odróżnić nadpłacone wynagrodzenie. Zasady rozliczania nadpłaconego wynagrodzenia różnią się od zasad rozliczania zaliczki.

Przypuśćmy, że pracodawca dokonał omyłkowej nadpłaty wynagrodzenia, do czego nie było podstaw faktycznych i prawnych, a nadpłata nie może być potraktowana jako zaliczka pieniężna w rozumieniu art. 87 § 1 pkt 3 k.p. W takiej sytuacji pracodawca powinien, zgodnie z art. 91 k.p., uzyskać od pracownika pisemną zgodę na potrącenie tej nadpłaty.

Pracodawca może także wystąpić do sądu z powództwem cywilnym o zwrot nadpłaty jako nienależnego świadczenia w celu uzyskania tytułu wykonawczego uprawniającego do dokonania potrącenia. Uprawnienie takie przysługuje na mocy art. 410 k.c. w zw. z art. 300 k.p.

Podstawa prawna:

  • art. 87 § 1 pkt 3, art. 91, 300 Kodeksu pracy,
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 410 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 24 lipca 2001 r. (I PKN 552/00, OSNP 2003/12/291).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK