REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki nieterminowej wypłaty świadczeń chorobowych

Joanna Grzelińska-Darłak

REKLAMA

Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego muszą być wypłacane w terminie nie dłuższym niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków. Jeżeli płatnik nie wypłaci zasiłku w terminie, wówczas jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku, chyba że nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie w przyznaniu bądź wypłaceniu świadczenia.

Odsetki należy wypłacić za każdy dzień opóźnienia w wypłacie świadczenia chorobowego, w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego (art. 64 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Autopromocja

Termin wypłaty świadczeń

Płatnik zasiłku jest zobowiązany wypłacić świadczenie z ubezpieczenia społecznego w terminie nie dłuższym niż 30 dni licząc od dnia następnego po dniu złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów do wypłaty zasiłków. Jeżeli płatnikiem jest ZUS, dokonuje on wypłaty świadczeń na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, jednak nie później niż w terminie 30 dni od złożenia dokumentów. Gdy płatnikiem zasiłków jest płatnik składek (np. pracodawca), świadczenia powinien wypłacać w terminie przyjętym do wypłaty wynagrodzeń, jednak także nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia wszystkich niezbędnych do wypłaty dokumentów. Jeśli wszystkie niezbędne dokumenty do wypłaty zasiłków zostaną złożone przed upływem okresów, za które zasiłki przysługują, wówczas termin 30-dniowy jest liczony od następnego dnia po ostatnim dniu niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik osobiście przedłożył w ZUS (płatnikowi zasiłków) zwolnienie lekarskie 12 grudnia 2011 r. W celu ustalenia uprawnień do zasiłku i jego wysokości niezbędne było jednak dostarczenie przez pracodawcę druku ZUS Z-3. Druk ten został dostarczony do organu rentowego dopiero 17 stycznia 2012 r. W tym przypadku termin 30-dniowy do wypłaty zasiłku należy liczyć od dnia następnego po dniu złożenia druku ZUS Z-3, tj. od 18 stycznia br., czyli od dnia, w którym ZUS miał wszystkie niezbędne dokumenty do ustalenia prawa i wysokości świadczenia.

Jeżeli natomiast okres niezdolności do pracy przypada na przełomie miesiąca, termin 30-dniowy na wypłatę świadczenia chorobowego przysługującego za niezdolność do pracy do końca miesiąca jest liczony od następnego dnia po ostatnim dniu miesiąca.

Nieterminowa wypłata zasiłków

Pracodawca, zobowiązany do ustalenia prawa do zasiłków oraz ich wysokości i wypłaty, który nie wypłacił świadczenia w ustalonym terminie, mimo że posiadał wszystkie niezbędne dokumenty do ich wypłaty, jest zobowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia. Odsetki nalicza się w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego. Należy je wypłacać za okres od dnia następującego po dniu upływu terminu na ustalenie prawa do świadczeń lub ich wypłaty do dnia zapłaty świadczeń, za każdy dzień zwłoki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca złożył w ZUS zwolnienie lekarskie wraz z wymaganym drukiem ZUS Z-3a w dniu uzyskania zwolnienia, tj. 19 grudnia 2011 r. W dokumentacji nie było żadnych braków ani żadnych błędów. ZUS powinien dokonać wypłaty zasiłku chorobowego w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów, tj. do 18 stycznia 2012 r. (włącznie). Wypłata nastąpiła jednak 31 stycznia br. ZUS powinien zatem wypłacić przedsiębiorcy odsetki licząc od 19 do 31 stycznia br.

Płatnik zasiłków – zarówno pracodawca, jak i ZUS – nie jest zobowiązany do wypłaty odsetek, jeżeli opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które płatnik zasiłków (ZUS/pracodawca) nie ponosi odpowiedzialności.

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył 5 grudnia 2011 r. w ZUS wszystkie dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku chorobowego dla swojego pracownika. W przedłożonej dokumentacji zaszła jednak pewna niejasność, którą następnie ZUS wyjaśniał z pracodawcą. Niezwłocznie po uzyskaniu stosownych wyjaśnień od pracodawcy, 16 stycznia br. pracownikowi został wypłacony zasiłek chorobowy. W tym przypadku ZUS nie ponosi odpowiedzialności za zwłokę w wypłacie zasiłku chorobowego, gdyż opóźnienie nastąpiło z powodu błędów w dokumentacji przekazanej przez pracodawcę.

Jeżeli świadczenie jest wypłacane osobie uprawnionej za pośrednictwem poczty lub na rachunek bankowy, za dzień wypłaty świadczeń uważa się dzień przekazania należności na pocztę lub do banku. Jednak istotne jest, by w tym dniu pracownik mógł dysponować pieniędzmi. Jeśli pracodawca przeleje pieniądze na konto pracownika w dniu wypłaty, ale pracownik nie będzie mógł nimi w tym dniu dysponować, wówczas wypłata świadczenia nastąpiła z opóźnieniem.


Nieterminowa wypłata świadczeń, gdy wymagane jest wydanie decyzji

W przypadku gdy do ustalenia uprawnień do świadczenia i wypłaty konieczne jest wydanie decyzji, odsetki należy liczyć od dnia następującego po upływie terminu na wydanie decyzji. Ponadto okres opóźnienia w ustaleniu świadczeń zleconych ZUS do wypłaty z mocy umów międzynarodowych liczy się od dnia następującego po upływie terminu na wydanie decyzji, liczonego od daty wpływu z zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej pełnej dokumentacji oraz należności.

PRZYKŁAD

Pracownik 13 grudnia 2011 r. złożył w ZUS dokumenty w sprawie zaliczenia do podstawy wymiaru zasiłku premii regulaminowej, gdyż uzyskał prawo do zasiłku w wysokości nieuwzględniającej tej premii. ZUS nie wzywał wnioskodawcy ani zakładu pracy do przedstawienia dodatkowej dokumentacji, nie informował również o wydłużeniu terminu na załatwienie sprawy. Mimo to organ rentowy nie wydał decyzji w sprawie premii w terminie miesięcznym (tj. do 13 stycznia 2012 r.). Decyzję tę ZUS wydał 31 stycznia 2012 r. i jednocześnie wypłacił wnioskodawcy wyrównanie zasiłku chorobowego. Swoje rozstrzygnięcie organ rentowy oparł na złożonej wraz z wnioskiem dokumentacji i nie przeprowadzał w tym zakresie żadnego dodatkowego postępowania wyjaśniającego. Z uwagi na to, że organ rentowy nie wydał decyzji w terminie miesięcznym (sprawa ta nie była szczególnie skomplikowana), wnioskodawcy należą się odsetki liczone od 14 stycznia 2012 r.

Obliczanie wysokości odsetek

Wysokość odsetek ustala się przez pomnożenie kwoty opóźnionego świadczenia przez liczbę dni opóźnienia i przez roczną stopę procentową odsetek, która wynosi obecnie 13%. Tak otrzymaną kwotę należy podzielić przez 365. Odsetki za zwłokę nalicza się według następującego wzoru:

kwota zasiłku x liczba dni opóźnienia x stopa procentowa

365 dni

PRZYKŁAD

Pracodawca będący płatnikiem zasiłku nie wypłacił pracownikowi zasiłku chorobowego w kwocie 542 zł w terminie, tj. do 27 grudnia 2011 r., a uczynił to dopiero 27 stycznia br.

Pracownikowi należą się więc odsetki obliczone w następujący sposób:

542 zł x 31 dni opóźnienia x 13%

365 dni

Kwota odsetek należna pracownikowi za zwłokę w wypłacie zasiłku wyniesie 5,98 zł

Odsetki należy wypłacić z urzędu łącznie z wypłatą opóźnionego świadczenia. Jeżeli jednak odsetki nie zostały wypłacone łącznie z wypłatą opóźnionego świadczenia, wypłaca się je:

  • nie później niż łącznie z wypłatą świadczenia w następnym terminie jego płatności, gdy dotyczą świadczenia okresowego,
  • niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni, gdy dotyczą świadczenia jednorazowego.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    REKLAMA

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

    Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

    REKLAMA

    Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

    Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku

    Limit zwolnienia lekarskiego w roku - ile maksymalnie można przebywać na L4? Po zasiłku chorobowym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby je uzyskać?

    REKLAMA