| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zmiana zasad wypłaty „becikowego”

Zmiana zasad wypłaty „becikowego”

Od 1 stycznia 2012 r., ubiegając się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, należy przedstawić stosowne zaświadczenie. Zaświadczenie to potwierdza, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Jeżeli przysługuje zasiłek rodzinny, przysługuje również dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Przypomnijmy, że prawo do zasiłku rodzinnego jest uzależnione od dochodu rodziny (tj. sumy dochodów członków rodziny). Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 504 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, wówczas zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 583 zł.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

Dodatek przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

Opieka medyczna potwierdzona zaświadczeniem

Od 1 stycznia br. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka i dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Nie dotyczy to osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko.

Wzór zaświadczenia lekarskiego lub wystawionego przez położną, potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu, uprawniającą do świadczeń rodzinnych z tytułu urodzenia dziecka, obowiązującego od 1 stycznia 2012 r., został opublikowany w rozporządzeniu w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką. Należy podkreślić, że przepisy ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (DzU z 2011 r. nr 106, poz. 622 ze zm.) nie przewidują możliwości zastąpienia ww. zaświadczenia oświadczeniem.

Formą opieki medycznej są świadczenia zdrowotne udzielane w związku z ciążą w ramach:

  • podstawowej opieki zdrowotnej,
  • ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych,
  • leczenia szpitalnego.

Świadczenia te są udzielane kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

Gminne becikowe

Rada gminy w drodze uchwały może przyznać zamieszkałym na terenie jej działania osobom jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia ich dziecka. Do tej zapomogi nie stosuje się przepisów rozdziałów 4, 6 i 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zasady udzielania zapomogi określa uchwała rady gminy. Uchwała rady gminy powinna szczegółowo określać kryteria i zasady umożliwiające uzyskanie tego świadczenia. W związku z urodzeniem się jednego dziecka może być przyznana tylko jedna taka zapomoga. Wypłaty zapomóg finansowane są ze środków własnych gminy.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 2 i 3, art. 2, 5 ust. 1 i 2, art. 9, 15b, 22a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (DzU nr 183, poz. 1234).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK