| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym - zmiana od 1 stycznia 2012 r.

Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym - zmiana od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy rozliczający ubezpieczonych przebywających na urlopach wychowawczych muszą w dokumentacji wykazywać składki emerytalno-rentowe ustalone od nowej podstawy, z uwzględnieniem wskazanego w przepisach ograniczenia jej wysokości. Pierwsze rozliczenie na nowych zasadach nastąpi jednak dopiero w lutym 2012 r. (składki należne za styczeń 2012 r.).

Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składek

Od 1 stycznia 2012 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym będzie stanowiła kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest ogłaszana w komunikatach Prezesa GUS. W okresie od 1 grudnia 2011 r. do 29 lutego 2012 r. jest to kwota ogłoszona 10 listopada 2011 r., wynosząca 3416 zł. Od 1 stycznia do 29 lutego 2012 r. za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym należy zatem zadeklarować następujące kwoty składek:

  • na ubezpieczenie emerytalne – 400,08 zł (2049,6 zł x 19,52%),
  • na ubezpieczenia rentowe – 122,98 zł (2049,6 zł x 6%).

Ograniczenie podstawy wymiaru składek

Przepisy obowiązujące od przyszłego roku, oprócz podwyższenia podstawy wymiaru składek, wprowadzają również jedno istotne ograniczenie. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania przez ubezpieczonego na urlopie wychowawczym nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone temu pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Ograniczenie to ma zapobiegać odprowadzaniu do ZUS wyższych składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym niż składki odprowadzane za tego pracownika, gdyby nie korzystał z urlopu wychowawczego i normalnie pracował.

Czytaj także: Rozliczenie składek za okres urlopu wychowawczego, gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy >>

WAŻNE!

Od rozliczenia za styczeń 2012 r. podstawą naliczania składek na ubezpieczenia społeczne i rentowe będzie 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Składka zdrowotna bez zmian

Podstawa wymiaru składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne nie uległa zmianie i nadal jest to kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych (od 1 listopada 2009 r. – 520 zł).

Składki za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym płatnik rozlicza w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx. Oprócz tego płatnik składa za ubezpieczonego raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx oraz z kodem świadczenia/przerwy 121 lub 122.

Składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe ustalone od nowej podstawy wymiaru należy wykazać w dokumentacji rozliczeniowej składanej za styczeń 2012 r. (z terminem złożenia w lutym 2012 r.).

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK