| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenia przyznawane z funduszy a limit zwolnienia od podatku

Świadczenia przyznawane z funduszy a limit zwolnienia od podatku

Limit zwolnienia podatkowego wynoszący 380 zł na rok kalendarzowy dotyczy zarówno świadczeń wypłacanych z zfśs, jak i z funduszu związków zawodowych. W obu przypadkach obowiązuje ww. limit, niezależnie od liczby podmiotów, z których pracownik otrzymał dane świadczenia.

Kontrola powstania nadwyżki świadczeń

Ustawodawca nie nałożył jednak na podmioty wypłacające świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i/lub z funduszu związku zawodowego obowiązku monitorowania, czy pracownik uzyskał już w roku podatkowym od innego świadczeniodawcy wsparcie finansowe w wysokości przekraczającej 380 zł. Nie ma również przepisu, który zobowiązywałby pracownika do złożenia pracodawcy oświadczenia, z którego wynikałoby, że wykorzystał już w danym roku kwotę limitowanego zwolnienia.

Jeżeli jednak pracodawca lub związek zawodowy mają wiedzę, że wartość świadczeń przekroczyła w danym roku 380 zł, wypłacający podmiot, tj.:

  • pracodawca (z zfśs) – jest zobowiązany opodatkować powstałą nadwyżkę,
  • związek zawodowy (z funduszu związku zawodowego) – ma obowiązek wystawić informację PIT-8C, w której wykaże tylko powstałą nadwyżkę.

Tak samo należy postąpić w przypadku, gdy podmiotom wypłacającym świadczenia jest znana kwota wsparcia z zfśs lub/i z funduszu związku zawodowego uzyskana od innych jednostek.

Czytaj także: Wartość pakietów medycznych jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu >>

Jeżeli pracodawca posiada informację od pracownika o kwocie wypłaconego świadczenia z funduszu związków zawodowych, wówczas świadczenia przyznane tej osobie z zfśs, które przekraczają roczny limit (380 zł), należy uznać za przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający tylko opodatkowaniu.

W sytuacji odwrotnej, a więc jeżeli związki zawodowe byłyby w posiadaniu informacji o kwocie wypłaconego przez pracodawcę świadczenia z zfśs (objętego zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof) i przyznały tej osobie dodatkowo świadczenia z funduszu związku zawodowego, kwotę przychodu przewyższającą ustawowy limit związki zawodowe powinny zaliczyć do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof). Ponadto związek zawodowy jako podmiot odrębny od pracodawcy i samodzielny ma obowiązek wystawić i przekazać takim pracownikom i właściwym im urzędom skarbowym informację PIT-8C do końca lutego następnego roku.

Jeżeli jednak organizacja związkowa nie uzyskała takich informacji, to nie ma również podstaw do wystawienia PIT-8C. W tej samej sytuacji jest pracodawca, który nie posiada informacji o świadczeniach z zfśs czy z funduszu związku zawodowego wypłaconych danej osobie przez inne podmioty. Wówczas takiego przychodu, jako zwolnionego z podatku, nie należy wykazywać w informacji PIT-11. W tej sytuacji na uprawnionym będzie spoczywał obowiązek wykazania powstałej nadwyżki w zeznaniu rocznym.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK