| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę podczas dyżuru

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę podczas dyżuru

Dyżury pracownicze polegają na pozostawaniu pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do świadczenia pracy. Jeśli podczas dyżuru pracownik wykonuje dodatkowe czynności na rzecz zakładu pracy, wówczas dyżur przekształca się w wykonywanie pracy nadliczbowej.

Pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje dodatek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jakim dniu – wolnym czy roboczym dany pracownik świadczył pracę w godzinach nadliczbowych. Podstawę do wyliczenia tego dodatku stanowi wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.

Przy obliczaniu dodatku za pracę nadliczbową dla pracownika otrzymującego wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego w stałej kwocie, należy podzielić stawkę miesięczną przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu, w którym wystąpiła praca nadliczbowa. Dodatek za godzinę pracy nadliczbowej stanowi odpowiednio 50% lub 100% tej stawki.

Dyżur a pogotowie do pracy >>

W celu obliczenia należności za 1 godzinę ze zmiennych składników wynagrodzenia wynagrodzenie ustalone jak za urlop dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie, a z otrzymanej w ten sposób stawki godzinowej wylicza się 60% tej stawki.

Przykład

Pracownik 12 września 2011 r. po zakończeniu pracy pełnił 5-godzinny dyżur w zakładzie, podczas którego przez 3 godziny pracował. Pracownik zatrudniony jest w podstawowym systemie czasu pracy ze stawką miesięczną w wysokości 4500 zł, a za czas dyżuru nie otrzymał wolnego.

Pracownikowi za dyżur pełniony 12 września przysługuje:

  • wynagrodzenie za 2 godziny dyżuru, podczas których pozostawał tylko w dyspozycji pracodawcy, ale nie świadczył pracy,
  • normalne wynagrodzenie z tytułu nadgodzin za 3 godziny dyżuru, podczas których wykonywał pracę,
  • 50-procentowy dodatek z tytułu nadgodzin za 3 godziny dyżuru, podczas których wykonywał pracę.

Krok 1. Ustalamy wynagrodzenie za pozostawanie w gotowości do pracy

Obliczamy stawkę wynagrodzenia za jedną godzinę pracy (miesięczną stawkę wynagrodzenia dzielimy przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania we wrześniu):

4500 zł : 176 godz. = 25,57 zł/godz.

Następnie wynagrodzenie za 1 godzinę pracy mnożymy przez liczbę godzin dyżuru, podczas których nie była świadczona praca:

25,57 zł/godz. x 2 godz. = 51,14 zł.

Krok 2. Ustalamy wynagrodzenie za pracę świadczoną podczas dyżuru

Aby obliczyć wynagrodzenie za świadczoną podczas dyżuru pracę miesięczną, stawkę wynagrodzenia dzielimy przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania we wrześniu:

4500 zł : 176 godz. = 25,57 zł/godz.

Następnie wyliczamy normalne wynagrodzenie z tytułu nadgodzin (wynagrodzenie za 1 godzinę pracy mnożymy przez liczbę godzin nadliczbowych):

25,57 zł/godz. x 3 godz. = 76,71 zł.

Ustalamy dodatek za godziny nadliczbowe:

25,57 zł/godz. x 50% = 12,79 zł/godz.,

12,79 zł/godz. x 3 godz. = 38,37 zł.

Za wrzesień pracownik powinien otrzymać:

  • płacę zasadniczą – 4500 zł,
  • wynagrodzenie za 2 godziny dyżuru – 25,57 zł,
  • normalne wynagrodzenie za 3 godziny nadliczbowe – 76,71 zł,
  • dodatek za 3 godziny nadliczbowe – 38,37 zł,

czyli razem: 4640,65 zł.

Podstawa prawna:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK