| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 marca br. wprowadziła istotne zmiany dotyczące wydawania świadectw pracy. Zastosowanie w praktyce nowych przepisów polega m.in. na tym, że pracodawca wydaje pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące wszystkie umowy terminowe zawarte w okresie 24 miesięcy. Na żądanie pracownika ma jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z nich.

Przykład

Załóżmy, że z Katarzyną L. została zawarta umowa na okres próbny od 1 lutego do 30 kwietnia 2011 r. Następnie z pracownicą została zawarta umowa na czas określony od 1 maja 2011 r. do 30 kwietnia 2012 r. Po tym okresie pracodawca zawarł z pracownicą umowę na czas określony od 1 maja 2012 r. do 30 kwietnia 2013 r. Później w związku z doskonałymi wynikami pracy Katarzyny L. pracodawca zawarł z nią umowę na czas nieokreślony od 1 maja 2013 r.

W stosunku do umowy na okres próbny mamy do czynienia ze stosowaniem „starych” przepisów, po zakończeniu tej umowy pracodawca nie wystawia świadectwa pracy, chyba że pracownik go zażąda. Kolejna umowa (zawarta 1 maja 2011 r.) podlega „nowym” przepisom. Termin 24 miesięcy liczymy od 1 maja 2011 r. i upłynie on 30 kwietnia 2013 r., tj. w dniu rozwiązania drugiej umowy na czas określony. W takim przypadku pracodawca wydaje świadectwo pracy obejmujące umowę na okres próbny (jeśli pracodawca nie wydał świadectwa pracy po okresie próbnym, na żądanie pracownika) oraz obie umowy na czas określony. Dopiero po ewentualnym zakończeniu umowy na czas nieokreślony pracodawca wydaje Katarzynie L. drugie świadectwo pracy.

***

Przypuśćmy, że Elżbieta K. prowadząca działalność gospodarczą zatrudniła Kamilę U. na podstawie umowy na czas określony od 2 marca 2011 r. do 1 marca 2012 r. Następnie Elżbieta K. zaproponowała kolejną umowę na czas określony od 2 marca 2012 r. do 1 marca 2013 r. Następnie 2 marca 2013 r. między stronami stosunku pracy została zawarta umowa na czas nieokreślony.

W związku z tym, że pierwsza umowa na czas określony podlega „starym” przepisom, dlatego za okres, na jaki została zawarta, pracodawca wystawia świadectwo pracy wyłącznie na żądanie pracownika (ponieważ kolejna umowa została zawarta bezpośrednio po zakończeniu pierwszej). A zatem okres 24 miesięcy należy liczyć od 2 marca 2012 r. (pierwsza umowa terminowa zawarta w trakcie obowiązywania nowych przepisów) i 1 marca 2014 r. Termin 24 miesięcy upłynie w trakcie trwania umowy na czas nieokreślony, a więc świadectwo pracy należy wydać Kamili U. na koniec okresu zatrudnienia (po ustaniu umowy na czas nieokreślony) – uwzględniając wszystkie wcześniejsze okresy zatrudnienia.

Pracodawca wystawiając świadectwo pracy na nowych zasadach, musi pamiętać o kilku podstawowych elementach, w szczególności:

  • czy mają zastosowanie „stare” czy już „nowe” przepisy,
  • od kiedy liczymy termin 24-miesięczny, od którego zależy obowiązek wydania świadectwa pracy,
  • trzeba sprawdzić, czy po zakończeniu którejkolwiek umowy terminowej pracownik nie zażądał wydania świadectwa pracy.

Przykład

Tomasz S. prowadzący firmę budowlaną 1 czerwca 2011 r. zawarł z Józefem M. umowę na czas określony do 31 maja 2012 r. Następnie pracodawca postanowił zaproponować Józefowi M. kolejną umowę na czas określony od 1 czerwca 2012 r. do 31 maja 2013 r., a następnie 1 czerwca 2013 r. pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na czas nieokreślony.

Pracodawca po zakończeniu drugiej umowy na czas określony wydaje pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy obejmujące okresy obu umów na czas określony, tj. za okres od 1 czerwca 2011 r. do 31 maja 2013 r. Następnie, w przypadku rozwiązania umowy na czas nieokreślony, pracodawca wydaje kolejne świadectwo pracy obejmujące czas trwania tej umowy.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK