| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe przy zmianie systemu wynagradzania

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe przy zmianie systemu wynagradzania

Za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Problem może się pojawić, gdy przed rozpoczęciem urlopu lub podczas jego wykorzystywania zmienia się system wynagradzania pracownika.

Zmiana systemu wynagradzania ze stałego na zmienny

Jeżeli system wynagradzania pracownika uległ zmianie ze stałego (miesięcznego) na zmienny (godzinowy), pracownikowi przysługuje wynagrodzenie urlopowe obliczone w sposób polegający na pomnożeniu stawki godzinowej pracownika przez liczbę godzin wykorzystanego urlopu. Natomiast przy zmianie z systemu stałego na system akordowy i prowizyjny zmianę tę uwzględnia się do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego od daty jej wprowadzenia (trudno tu bowiem przyjąć zasadę obowiązującą przy obliczaniu podstawy wymiaru ze zmiennych składników wynagrodzenia, nakazującą brać pod uwagę sumę ze zmiennych składników wynagrodzenia z 3 lub 12 miesięcy poprzedzających urlop z uwagi na fakt, że wynagrodzenie zarówno w systemie wynagradzania akordowego, jak i prowizyjnego zależy od wyników pracy pracownika).

Przykłady

Pracownik, który przebywał w sierpniu przez 10 dni na urlopie wypoczynkowym, do 30 czerwca otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości 3200 zł, a od 1 lipca jego system wynagradzania zmienił się na godzinowy – ze stawką 18 zł/godz. Jak należy obliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika za 10 dni przy zmianie systemu wynagradzania?

W celu obliczenia wynagrodzenia urlopowego mnożymy stawkę godzinową pracownika przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego i otrzymana kwota jest kwotą wynagrodzenia urlopowego przysługującego pracownikowi za 10 dni urlopu:

18 zł x 80 godz. (10 dni urlopu x 8 godz.) = 1440 zł.

***

Pracownik w dniach od 8 do 19 sierpnia 2011 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracownik do 31 maja wynagradzany był według stałej stawki miesięcznej, a od 1 czerwca jego system wynagradzania zmienił się na prowizyjny. Jak należy ustalić podstawę wymiaru i jakie przeprowadzić działania, aby obliczyć wynagrodzenie urlopowe za 9 dni urlopu?

W celu obliczenia wynagrodzenia za czas wykorzystania urlopu przez pracownika ze zmiennych składników wynagrodzenia wynagrodzenie prowizyjne należy przyjąć w wysokości wypłaconej w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu, tj. w lipcu, czerwcu i maju. Jednak zmiana systemu wynagradzania nastąpiła od 1 czerwca, co oznacza, że podstawę wymiaru możemy ustalić z dwóch miesięcy, tj. z lipca i czerwca.

W lipcu pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości 2850 zł, a w czerwcu 3120 zł. (suma: 5970 zł) i w tym okresie przepracował 168 godzin w lipcu i 168 godzin w czerwcu.

Następnie należy obliczyć średnie wynagrodzenie za 1 godzinę urlopu, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w czerwcu i w lipcu przez liczbę godzin przepracowanych przez te miesiące i pomnożyć przez liczbę godzin urlopu:

5970 zł : 336 godz. =17,77 zł/godz.

17,77 zł x 72 godz. (9 dni urlopu x 8 godz.) = 1279,44 zł

Powyższa kwota jest kwotą wynagrodzenia urlopowego.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK