| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury

Kiedy ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury

Osoby, którym ZUS zawiesi emeryturę od 1 października br. z powodu kontynuowania zatrudnienia, będą mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie możliwe najwcześniej po 18 miesiącach od jej zawieszenia, jeżeli stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. Takie zmiany wprowadza od 1 października 2011 r. nowelizacja ustawy emerytalnej.

Przeliczanie „starej” emerytury

Możliwość wnioskowania o przeliczenie świadczenia będą mieli zarówno emeryci urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., jak i urodzeni po 31 grudnia 1948 r. Ci pierwsi mają, co do zasady, emeryturę obliczoną według tzw. starych zasad. Wysokość ich świadczenia jest uzależniona od:

  • liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych,
  • podstawy wymiaru (wypadkowej zarobków oraz przeciętnych płac w latach wskazanych do jej ustalenia) oraz
  • kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury.

Wzór jej obliczenia przewidziany jest w art. 53 ustawy emerytalnej. Zgodnie z tym przepisem emerytura stanowi sumę:

  • części socjalnej (24% kwoty bazowej),
  • części należnej za okresy składkowe (po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok tych okresów) oraz
  • części należnej za okresy nieskładkowe (po 0,7% podstawy wymiaru za każdy z tych okresów).

W przypadku gdy osoba uprawniona do „starej” emerytury zgłosi wniosek o ponowne ustalenie tego świadczenia na zasadach przewidzianych w nowelizującej ustawie i spełni wymagane warunki uprawniające do przeliczenia emerytury, ZUS na nowo obliczy jej emeryturę stosując zasady przewidziane dla pierwszorazowego ustalenia świadczenia. Uwzględni więc:

  • wszystkie nowe okresy składkowe i nieskładkowe,
  • zarobki z 10 kolejnych lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o przeliczenie lub z 20 dowolnie wybranych lat przypadających przed tym rokiem.

Istotne jest to, że zarówno do ustalenia części socjalnej, jak i podstawy wymiaru emerytury ZUS zastosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o ponowne jej ustalenie.

Przeliczanie „nowej” emerytury

Omawiana nowelizacja przepisów przewiduje również ponowne ustalenie tzw. nowej emerytury przewidzianej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Emerytura ta jest od uzależniona wysokości zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek emerytalnych (z uwzględnieniem ich waloryzacji) zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Istotne znaczenie ma też moment przejścia na emeryturę, który znajduje odzwierciedlenie w długości średniego dalszego trwania życia uwzględnianego przy obliczaniu nowej emerytury.

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy >>

Dokonując ponownego ustalenia wysokości nowej emerytury, która była zawieszona przez co najmniej 18 miesięcy w wyniku kontynuowania zatrudnienia, ZUS uwzględni kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury. Podstawa obliczenia emerytury (tj. suma kapitału początkowego i składek emerytalnych) zostanie następnie pomniejszona o sumę wszystkich dotychczasowych wypłat emerytury, jakie miały miejsce od dnia jej przyznania. Do tych celów zostaną uwzględnione kwota świadczenia przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ustalając ponownie wysokość nowej emerytury ZUS uwzględni wiek osiągnięty przez emeryta w dniu zgłoszenia wniosku w tej sprawie. Dla tak ustalonego wieku zostanie uwzględniona odpowiednia wartość średniego dalszego trwania życia z tablicy średniego dalszego trwania życia obowiązującej we wspomnianej dacie.

W przypadku osób uprawnionych do emerytury obliczonej w tzw. mieszanej wysokości (art. 183 ustawy emerytalnej) ZUS ponownie obliczy na omówionych wyżej zasadach wysokość „ starej” i „nowej” części emerytury. Podstawa obliczenia części nowej emerytury zostanie pomniejszona o kwoty wypłaconego świadczenia ustalone w odpowiedniej proporcji do części „nowej” emerytury.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK