| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jakie składniki wynagrodzenia wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Jakie składniki wynagrodzenia wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględniane są składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Wyjątek stanowią składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane również za okres pobierania zasiłku (art. 41 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa, zwanej dalej ustawą zasiłkową).

WAŻNE!

Jeżeli w przepisach płacowych brak jest postanowień o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania zasiłku i powinien zostać wliczony do podstawy zasiłku.

Premie miesięczne

Premie miesięczne oraz inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego >>

Przykład

Pracownik przebywał na zwolnieniu w okresie od 12 do 30 lipca br. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r.

W każdym z tych miesięcy pracownik otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 3500 zł brutto oraz uznaniowe premie miesięczne. Regulamin wynagradzania funkcjonujący u pracodawcy stanowi, że wysokość premii zależy od oceny wyników pracy osoby zatrudnionej.

W związku z tym, że premie są przyznawane za pracę, a pracownik nie zachowuje prawa do tego składnika za okresy pobierania zasiłków, premia powinna zostać wliczona do podstawy zasiłku chorobowego.

Wypłaty kwartalne

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne są wliczane do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Zasadę tę stosuje się nawet wówczas, gdy w danym kwartale pracownik wykonywał pracę przez mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy oraz wtedy, gdy za niektóre z czterech kwartałów poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownik nie otrzymał składnika wynagrodzenia kwartalnego, bez względu na przyczynę nieprzyznania.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK