| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jakie składniki wynagrodzenia wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Jakie składniki wynagrodzenia wliczać do podstawy wymiaru zasiłku

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Przykład

Pracownik został zatrudniony od 15 października 2010 r. Od 26 lipca 2011 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Oprócz wynagrodzenia miesięcznego pracownik otrzymał premię kwartalną (uznaniową) za IV kwartał 2010 r. oraz za I i II kwartał 2011 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie za 8 pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia, tj. za okres od listopada 2010 r. do czerwca 2011 r. (pełne miesiące zatrudnienia). Premie kwartalne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku, pod warunkiem że są one pomniejszane za czas choroby. Należy je wliczyć do podstawy, uwzględniając również pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia:

  • z pełnej kwoty premii za IV kwartał (okres od 15 października do 31 grudnia 2010 r.) należy obliczyć proporcjonalnie wysokość premii za listopad i grudzień (wyłączyć kwotę premii za październik),
  • dodać kwoty premii za I i II kwartał 2011 r.,
  • otrzymaną kwotę podzielić przez 8 (liczba pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia).

Składniki za okresy roczne

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik nie był zatrudniony u danego pracodawcy przez cały rok poprzedzający powstanie niezdolności do pracy, roczny składnik wynagrodzenia powinien być uwzględniany proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w roku, z którego składnik roczny podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku. Tak samo postępuje się, gdy w okresie roku poprzedzającego powstanie niezdolności do pracy pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, który zaczął się przed rokiem kalendarzowym poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy i zakończył się w trakcie tego roku.

Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego >>

Przykłady

W zakładzie pracy, zgodnie z regulaminem wynagradzania, wypłacana jest premia roczna. Składnik ten jest pomniejszany za każdy dzień niewykonywania pracy z powodu choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, z wyłączeniem urlopu wypoczynkowego, szkoleniowego, zwolnienia od pracy w związku z wychowywaniem dziecka w wieku do 14 lat oraz urlopu okolicznościowego.

Część premii rocznej za 2010 r. została wypłacona w lutym 2011 r. w formie zaliczki. W maju 2011 r. pracownik otrzymał pozostałą kwotę. Pracownik, który otrzymał premię, jest zatrudniony w firmie od 2008 r. Zachorował w sierpniu.

Do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć składnik roczny wypłacony za 2010 r. (tj. za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy), w wysokości 1/12 kwoty należnej za 2010 r. W celu uwzględnienia premii rocznej w podstawie zasiłku należy zsumować kwoty wypłacone pracownikowi w lutym (zaliczka) oraz w maju (pozostała część premii) 2010 r. Do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć 1/12 tej sumy (czyli pełnej rocznej premii).

***

Pracownica została zatrudniona na umowę na czas określony od 25 lutego 2010 r. do 28 lipca 2010 r. Kolejna umowa została zawarta od 26 września 2010 r. i trwa do chwili obecnej. W marcu 2011 r. otrzymała dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości 1250 zł. W lipcu 2011 r. dostarczyła zwolnienie lekarskie. Jeżeli pracownik nie był zatrudniony u pracodawcy przez cały rok poprzedzający powstanie niezdolności do pracy, składniki za okresy roczne powinny być uwzględnione proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w roku poprzedzającym powstanie niezdolności do pracy. W tym przypadku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) należy dodać 1/3 kwoty wypłaconej premii za okres od października do grudnia (pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia). Kwoty premii za okres pracy od lutego do lipca nie wlicza się, ponieważ wystąpiła przerwa w zatrudnieniu.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK