| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wypowiedzenie umowy - uprawnienia pracodawcy

Wypowiedzenie umowy - uprawnienia pracodawcy

Podczas okresu wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy bądź powierzyć mu w tym czasie inną pracę. Co do zasady na zwolnienie ze świadczenia pracy pracownik musi się zgodzić.

Potrzeby pracodawcy

Dodatkowym warunkiem skutecznego powierzenia innej pracy są uzasadnione potrzeby pracodawcy. Z pewnością warunek ten zostanie spełniony w sytuacji, gdy pracownikowi została wypowiedziana umowa o pracę z przyczyn uniemożliwiających świadczenie pracy na zajmowanym przez niego stanowisku oraz w szczególności, gdy została już zatrudniona nowa osoba, która ma przejąć jego stanowisko. Przyczyny te mogą być również w pełni obiektywne, np. wynikać ze zmian organizacyjnych pracodawcy.

Pracownik nie ma w zasadzie możliwości kwestionowania takiego polecenia pracodawcy, ponieważ w pierwszej kolejności należy rozpatrywać samą zasadność rozwiązania umowy o pracę. Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia jest jedynie konsekwencją wypowiedzenia stosunku pracy, ma charakter pochodny i drugorzędny. Ponadto stosowanie się do poleceń pracodawcy to jeden z podstawowych obowiązków pracowniczych.

Wyrażenie zgody przez pracownika na inną pracę w okresie wypowiedzenia lub jej brak nie ma wpływu na skuteczność powierzenia innej pracy – o tym decyduje wyłącznie pracodawca. Odmowa wykonywania powierzonej pracy może jednak uzasadniać pociągnięcie pracownika do odpowiedzialności porządkowej, a nawet rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym (dyscyplinarnym) – art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Odmowa pozbawia także pracownika możliwości domagania się wynagrodzenia za czas, podczas którego nie zgodził się wykonywać innej pracy (por. wyrok SN z 29 marca 1978 r., I PR 20/78).

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Pracodawcy coraz częściej korzystają z możliwości zwolnienia pracownika w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z obowiązku świadczenia pracy. Taki pracownik, mimo że nie będzie wykonywał pracy, otrzyma wynagrodzenie, jak gdyby normalnie świadczył tę pracę.

Podstawą stosowania zwolnienia jest praktyka oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego. Co do zasady dla swojej skuteczności wymaga zgody pracownika, ponieważ obowiązkiem pracodawcy jest umożliwienie pracownikowi wykonywania obowiązków (por. wyrok SN z 28 października 1998 r., I PKN 361/98). Jednak z reguły to zwolnienie jest jednostronnym oświadczeniem pracodawcy, z którym pracownik zapoznaje się w piśmie wypowiadającym umowę o pracę, i ma charakter natychmiastowy. Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy powinno być poprzedzone skierowaniem pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku specjalisty do spraw sprzedaży. Ponieważ notorycznie spóźniał się do pracy, pracodawca postanowił rozwiązać z nim umowę o pracę, zwalniając go z obowiązku świadczenia pracy do końca 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Po tygodniu zobowiązał go do powrotu do pracy, gdyż miał problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby z podobnymi kwalifikacjami. Pracodawca mógł tak postąpić. To, że pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy do końca okresu wypowiedzenia, nie jest jednoznaczne z ustaniem stosunku pracy. Powszechnie spotykaną praktyką jest, że pracodawca może w każdej chwili wezwać pracownika do powrotu, a pracownik powinien liczyć się z tym i unikać nowego zatrudnienia do końca okresu wypowiedzenia.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się także, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy będzie w szczególności uzasadnione, jeśli wymaga tego uzasadniony i istotny interes pracodawcy, a celem zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika (wyrok SN z 24 września 2003 r., I PK 324/02).

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 29 marca 1978 r. (I PR 20/78, PiZS 1979/11/73),
  • wyrok SN z 28 października 1998 r. (I PKN 361/98, OSNP 1999/23/750),
  • wyrok SN z 24 września 2003 r. (I PK 324/02, OSNP 2004/18/313).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK