| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak zmienić wysokość wynagrodzenia pracownika

Jak zmienić wysokość wynagrodzenia pracownika

Wysokość wynagrodzenia pracownika powinna być zależna od rodzaju wykonywanej pracy oraz jego kwalifikacji. Różnice w jego wysokości mogą wynikać np. z zajmowanych stanowisk czy kwalifikacji zawodowych pracowników.

Podobnie jest w przypadku układów zbiorowych pracy. Wprowadzenie układem zbiorowym pracy mniej korzystnych dla pracowników warunków nabywania i ustalania wysokości niektórych składników wynagrodzenia za pracę wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę także wtedy, gdy ukształtowane nowym układem wynagrodzenie nie uległo obniżeniu (uchwała SN z 15 września 2004 r., III PZP 3/04).

Porozumienie stron

Pracodawca, który chce zmienić warunki wynagradzania pracowników, może również skorzystać z porozumienia zmieniającego. Taki dokument zmieniający warunki umowy o pracę powinien zostać zawarty w formie pisemnej. Gdyby został zawarty w innej formie niż pisemna, np. ustnie, nie spowoduje to jego nieważności, może natomiast powodować późniejsze trudności dowodowe.

Porozumienie zmieniające jest zgodnym oświadczeniem woli stron umowy dotyczącym zmiany warunków wynagradzania. Za zawarcie porozumienia nie można natomiast uznać jednostronnej decyzji pracodawcy o zmianie wysokości wynagrodzenia pracownika, w sytuacji gdy pracownik nie wyraził zgody na zmianę, ale również nie zgłosił swojego sprzeciwu. Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń uznał, że nie można przyjąć, aby doszło do porozumienia stron w zakresie pozbawienia pracownika dodatku stażowego w ten sposób, że pracodawca przestał ten dodatek wypłacać, a pracownik nie domagał się go. W zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia nie można się bowiem dopatrzyć oferty pracodawcy zawarcia porozumienia z pracownikiem w tym zakresie, a w biernym zachowaniu (milczeniu) pracownika – zgody na pozbawienie go części wynagrodzenia (wyrok SN z 17 stycznia 1997 r., I PKN 62/96).

Wypowiedzenie zmieniające czy porozumienie zmieniające >>

Porozumienie stron powinno wyraźnie określać:

  • które przepisy ulegają zmianie,
  • od kiedy zmiany zaczynają obowiązywać.

Dodatkowo powinno również zawierać wyraźną zgodę pracownika na zmianę warunków wynagradzania. Z reguły stanowi ją oświadczenie o przyjęciu propozycji. Najczęściej następuje to przez złożenie podpisu pod przygotowanym przez pracodawcę tekstem porozumienia. Zgoda pracownika może być wyrażona także w sposób dorozumiany przez zachowanie się pracownika świadczące o tym, że aprobuje propozycję pracodawcy.

Za pomocą porozumienia stron pracodawca może również zmienić treść umów cywilnoprawnych. W tym przypadku treść porozumienia jest aneksem do umowy, w którym zostały określone nowe warunki wynagradzania.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK