| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wlicza się wszystkie stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo do podstawy należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za pracę w porze nocnej.

Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Dlatego ustalając podstawę obliczania wynagrodzenia urlopowego nauczyciela, należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia (art. 67 Karty Nauczyciela).

Szczegółowe zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli określa rozporządzenie MEN z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Rozporządzenie w sposób jednoznaczny określa również, których świadczeń nie uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym.

Podstawa wymiaru

Obliczając wynagrodzenie urlopowe, składniki wynagrodzenia, które są określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, jak również składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek, uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu. Dotyczy to zwłaszcza wynagrodzenia zasadniczego, a także dodatków, np. dodatku stażowego, motywacyjnego czy dodatku za uciążliwe warunki pracy. Nauczyciele otrzymują również dodatki do wynagrodzenia ustalane kwotowo, np. dodatek funkcyjny czy dodatek za wychowawstwo.

Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy >>

Jeżeli nauczyciel otrzymuje taki dodatek przez okres wykonywania zadań lub zajęć, który jest krótszy niż okres roku szkolnego, to do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego wliczamy dodatek funkcyjny w wysokości przeciętnej. Aby obliczyć przeciętną wysokość dodatku, należy otrzymywaną stawkę dodatku funkcyjnego pomnożyć przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania lub zajęcia. Następnie uzyskaną kwotę podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Przykład

Natalia K. nauczycielka języka polskiego będzie opiekunem stażu przez 8 miesięcy. Przez ten okres będzie więc otrzymywała dodatek funkcyjny. Od września do końca lutego w wysokości 90 zł, a od marca do końca kwietnia w wysokości 110 zł. W celu obliczenia przeciętnej wysokości dodatku należy:

•  pomnożyć stawkę otrzymywanego dodatku przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania opiekuna stażu: 6 x 90 zł + 2 x 110 zł = 540 zł + 220 zł = 760 zł,

•  następnie podzielić otrzymaną sumę przez liczbę miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu: 760 zł : 9 miesięcy (w czerwcu nauczyciel rozpoczyna już urlop wypoczynkowy) = 84,44 zł – w takiej wysokości będzie wypłacany dodatek funkcyjny w okresie urlopu wypoczynkowego.

Zobacz także: Nowy system wynagradzania nauczycieli w 2014 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK