| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wlicza się wszystkie stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo do podstawy należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za pracę w porze nocnej.

Nauczyciele, oprócz wymienionych wyżej składników wynagrodzenia, mogą otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, jak też wynagrodzenie za pracę w święto. Wymienione składniki wynagrodzenia również wchodzą do podstawy obliczania wynagrodzenia urlopowego. Aby obliczyć wysokość tych wynagrodzeń, w jakiej uwzględnia się je w wynagrodzeniu urlopowym, należy otrzymane wynagrodzenie w poszczególnych miesiącach roku szkolnego zsumować, a następnie uzyskaną kwotę podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

Nauczyciele oprócz tygodniowego pensum mogą także pracować w godzinach ponadwymiarowych. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

Ustalając podstawę obliczania wynagrodzenia urlopowego należy pamiętać, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Udzielanie urlopu nauczycielom i nauczycielom akademickim >>

Przykład

Nauczyciel kontraktowy z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym w arkuszu organizacyjnym miał przydzielone godziny ponadwymiarowe:

•  w okresie od września do stycznia 2 godziny w tygodniu, co w okresie 5 miesięcy daje 40 godzin (w miesiącu: 2 x 4,16 = 8; w całym okresie: 8 x 5 = 40),

•  w okresie od lutego do maja miał przydzielone 3 godziny ponadwymiarowe w tygodniu, co w okresie 4 miesięcy daje 48 godzin (w miesiącu: 3 x 4,16 = 12; w całym okresie: 12 x 4 = 48).

W okresie od września do maja nauczyciel przepracował 88 godzin (40 + 48 = 88). Aby otrzymać przeciętną miesięczną liczbę tych godzin, należy sumę 88 godzin podzielić przez liczbę miesięcy: 88 : 9 = 9,7.

Następnie obliczamy godzinową stawkę wynagrodzenia, dlatego dzielimy stawkę wynagrodzenia zasadniczego 2100 zł przez średnią liczbę godzin w miesiącu (75 godzin) 2100 zł : 75 = 28 zł i mnożymy przez przeciętną miesięczną liczbę godzin ponadwymiarowych – 28 zł x 9,7 = 271,60 zł – w takiej wysokości wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe uwzględnione zostanie w wynagrodzeniu urlopowym.

Wynagrodzenie nauczyciela za jeden dzień urlopu oblicza się w zależności od typu szkoły.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »