| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wlicza się wszystkie stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo do podstawy należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za pracę w porze nocnej.

Nauczyciele, oprócz wymienionych wyżej składników wynagrodzenia, mogą otrzymać dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, jak też wynagrodzenie za pracę w święto. Wymienione składniki wynagrodzenia również wchodzą do podstawy obliczania wynagrodzenia urlopowego. Aby obliczyć wysokość tych wynagrodzeń, w jakiej uwzględnia się je w wynagrodzeniu urlopowym, należy otrzymane wynagrodzenie w poszczególnych miesiącach roku szkolnego zsumować, a następnie uzyskaną kwotę podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

Nauczyciele oprócz tygodniowego pensum mogą także pracować w godzinach ponadwymiarowych. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.

Ustalając podstawę obliczania wynagrodzenia urlopowego należy pamiętać, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Udzielanie urlopu nauczycielom i nauczycielom akademickim >>

Przykład

Nauczyciel kontraktowy z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym w arkuszu organizacyjnym miał przydzielone godziny ponadwymiarowe:

•  w okresie od września do stycznia 2 godziny w tygodniu, co w okresie 5 miesięcy daje 40 godzin (w miesiącu: 2 x 4,16 = 8; w całym okresie: 8 x 5 = 40),

•  w okresie od lutego do maja miał przydzielone 3 godziny ponadwymiarowe w tygodniu, co w okresie 4 miesięcy daje 48 godzin (w miesiącu: 3 x 4,16 = 12; w całym okresie: 12 x 4 = 48).

W okresie od września do maja nauczyciel przepracował 88 godzin (40 + 48 = 88). Aby otrzymać przeciętną miesięczną liczbę tych godzin, należy sumę 88 godzin podzielić przez liczbę miesięcy: 88 : 9 = 9,7.

Następnie obliczamy godzinową stawkę wynagrodzenia, dlatego dzielimy stawkę wynagrodzenia zasadniczego 2100 zł przez średnią liczbę godzin w miesiącu (75 godzin) 2100 zł : 75 = 28 zł i mnożymy przez przeciętną miesięczną liczbę godzin ponadwymiarowych – 28 zł x 9,7 = 271,60 zł – w takiej wysokości wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe uwzględnione zostanie w wynagrodzeniu urlopowym.

Wynagrodzenie nauczyciela za jeden dzień urlopu oblicza się w zależności od typu szkoły.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK