| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ustawa antykryzysowa - problem z umowami na czas określony

Ustawa antykryzysowa - problem z umowami na czas określony

Na podstawie ustawy antykryzysowej ograniczono czas trwania umów na czas określony maksymalnie do 2 lat. 21 sierpnia 2011 r. miną 2 lata od czasu, kiedy obowiązuje ustawa antykryzysowa. Zatem umowy na czas określony zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej na okres przekraczający 2 lata, które kończą się w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, jeżeli pozostaną niezmienione, będą naruszać prawo.

Rozwiązanie umowy na czas określony

Innym sposobem na uniknięcie naruszenia ustawy antykryzysowej jest rozwiązanie umów na czas określony, które przekraczają 2 lata. Taką umowę pracodawca może rozwiązać za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeżeli w umowie zawarto klauzulę przewidującą taką możliwość. Dotyczy to tylko umów zawartych na okres powyżej 6 miesięcy. Jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, to nie można jej wypowiedzieć (art. 33 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnił pracownika na umowę na czas określony od 1 maja 2009 r. do 31 sierpnia 2011 r. W umowie strony zawarły klauzulę przewidującą 2-tygodniowe wypowiedzenie. Aby nie naruszyć przepisów ustawy antykryzysowej, pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie tej umowy 5 sierpnia 2011 r. Umowa rozwiąże się 20 sierpnia 2011 r. Takie postępowanie pracodawcy nie naruszy przepisów ustawy antykryzysowej.

Nie ma przeszkód, aby pracodawca po 3 miesiącach przerwy ponownie zatrudnił na podstawie umowy na czas określony pracownika, którego wcześniej zwolnił z obawy przed przekroczeniem 2-letniego limitu, na jaki można maksymalnie zawrzeć umowę na czas określony (art. 13 ust. 2 ustawy antykryzysowej). Po upływie 3 miesięcy od zakończenia dotychczasowej umowy na czas określony od nowa liczymy bowiem termin, przez jaki można zatrudniać pracowników na umowy na czas określony.

Sankcje za niedostosowanie umów

Ustawa antykryzysowa nie przewiduje żadnych sankcji za naruszenie przepisów dotyczących zawierania umów na czas określony ponad 2-letni limit. Zdaniem części ekspertów prawa pracy, w takiej sytuacji pracownicy mogą jednak wystąpić do sądu pracy o uznanie, że są zatrudnieni na czas nieokreślony.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca nie zmieni umowy na czas określony na umowę bezterminową lub jej nie rozwiąże przed upływem 2 lat, naraża się na roszczenia pracowników o przekształcenie umowy w umowę na czas nieokreślony.

Roszczenie o przekształcenie umowy na czas określony w umowę bezterminową jest wywodzone z przepisów Kodeksu cywilnego, które stosujemy posiłkowo w sprawach nieuregulowanych w prawie pracy. Natomiast zgodnie z art. 94 Kodeksu cywilnego, termin końcowy umowy przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społecznego uważa się za niezastrzeżony. Niewykluczone więc, że sąd pracy uzna umowy zawarte na czas określony powyżej 24 miesięcy w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej za zawarte na czas nieokreślony.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK