| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Czy pracodawca może ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika

Czy pracodawca może ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zachowanie w tajemnicy wysokości wynagrodzeń pracowników. Jeżeli zatrudniający ujawnia takie informacje, naraża się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika, a w konsekwencji może zostać pozwany o wypłatę zadośćuczynienia z tego tytułu.

Jawne są również informacje o wynagrodzeniu członków kierownictwa w spółkach państwowych, osób podlegających przepisom ustawy kominowej oraz informacje o nagrodach rocznych, świadczeniach dodatkowych i odprawach przysługujących tym osobom (art. 15 ustawy o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi). Jawne są także wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na giełdzie.

Skutki niezachowania przez pracownika tajemnicy wynagrodzenia

Jeśli pracodawca zamieści w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę postanowienia dotyczące obowiązku zachowania w tajemnicy informacji dotyczących wysokości wynagrodzenia, to ujawnienie takiej informacji przez pracownika w sposób godzący w interesy pracodawcy oznacza naruszenie obowiązku pracowniczego. Takie działanie pracownika daje pracodawcy podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 5 marca 2007 r. (I PK 228/06, OSNP 2008/7-8/100), „pracodawca może określić zasady zachowania tajemnicy informacji dotyczących przedsiębiorstwa. Jeżeli nie narusza to istotnych elementów treści stosunku pracy, to nie jest konieczne wypowiedzenie zmieniające, a odmowa przestrzegania tych zasad może być zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k.p.”

W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie? >>

Pracodawca w przypadku naruszenia przez pracownika tajemnicy informacji dotyczących wynagrodzenia może zastosować łagodniejszy środek dyscyplinujący podwładnego, np. w postaci upomnienia lub nagany. Przepisy przewidują bowiem, że pracodawca może stosować wobec pracownika tego rodzaju kary m.in. za nieprzestrzeganie przez niego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy.

Podstawa prawna

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK