| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Czy pracodawca może ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika

Czy pracodawca może ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zachowanie w tajemnicy wysokości wynagrodzeń pracowników. Jeżeli zatrudniający ujawnia takie informacje, naraża się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika, a w konsekwencji może zostać pozwany o wypłatę zadośćuczynienia z tego tytułu.

Jawne są również informacje o wynagrodzeniu członków kierownictwa w spółkach państwowych, osób podlegających przepisom ustawy kominowej oraz informacje o nagrodach rocznych, świadczeniach dodatkowych i odprawach przysługujących tym osobom (art. 15 ustawy o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi). Jawne są także wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na giełdzie.

Skutki niezachowania przez pracownika tajemnicy wynagrodzenia

Jeśli pracodawca zamieści w układzie zbiorowym, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę postanowienia dotyczące obowiązku zachowania w tajemnicy informacji dotyczących wysokości wynagrodzenia, to ujawnienie takiej informacji przez pracownika w sposób godzący w interesy pracodawcy oznacza naruszenie obowiązku pracowniczego. Takie działanie pracownika daje pracodawcy podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 5 marca 2007 r. (I PK 228/06, OSNP 2008/7-8/100), „pracodawca może określić zasady zachowania tajemnicy informacji dotyczących przedsiębiorstwa. Jeżeli nie narusza to istotnych elementów treści stosunku pracy, to nie jest konieczne wypowiedzenie zmieniające, a odmowa przestrzegania tych zasad może być zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k.p.”

W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie? >>

Pracodawca w przypadku naruszenia przez pracownika tajemnicy informacji dotyczących wynagrodzenia może zastosować łagodniejszy środek dyscyplinujący podwładnego, np. w postaci upomnienia lub nagany. Przepisy przewidują bowiem, że pracodawca może stosować wobec pracownika tego rodzaju kary m.in. za nieprzestrzeganie przez niego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy.

Podstawa prawna

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »