| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Obowiązki pracodawcy zatrudniającego stażystę

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego stażystę

W okresie odbywania stażu pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia, gdyż bezrobotny otrzymuje stypendium finansowane w całości przez starostę. Pracodawca ma jednak obowiązek przeszkolić stażystę w zakresie bhp oraz zapewnić mu profilaktyczną ochronę zdrowia.

Jak zorganizować czas pracy stażyście

Czas pracy bezrobotnego odbywającego staż nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a bezrobotnego będącego osobą niepełnosprawną zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Bezrobotny nie może pracować w godzinach nadliczbowych.

WAŻNE!

Bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej i w systemie pracy zmianowej. Realizacja stażu w ww. warunkach może nastąpić wyłącznie za zgodą starosty, jeśli charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.

Bezrobotnemu odbywającemu staż przysługuje prawo do okresów odpoczynku na zasadach przewidzianych dla pracowników.

Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż organizator jest zobowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowe stażu (za dni wolne przysługuje stypendium). Za ostatni miesiąc odbywania stażu organizator musi udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.

Stypendium

Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych należnej w okresie pierwszych 3 miesięcy posiadania prawa do zasiłku. Obecnie wysokość stypendium wynosi 890,60 zł brutto.

Zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje za okres, za który przysługuje stypendium.

W przypadku nieukończenia stażu z winy bezrobotnego jest on zobowiązany do zwrotu kosztów stażu. Wyjątkiem od ww. zasady jest sytuacja, gdy nieukończenie stażu jest wynikiem podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Za osoby bezrobotne odbywające staż składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe opłaca urząd pracy. Osoby te są również objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i wypadkowym, nie są natomiast objęte ubezpieczeniem chorobowym. Co więcej, nie mogą podlegać takiemu ubezpieczeniu nawet dobrowolnie.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »