| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych został uregulowany w odrębnej ustawie -  o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Określa ona w sposób odmienny od Kodeksu pracy zasady udzielania oraz nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego.

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy (art. 7 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Agencja następnie wypożycza swoich pracowników pracodawcy-użytkownikowi. Pracownik tymczasowy, który pozostaje w stosunku pracy z agencją pracy tymczasowej, następnie jest kierowany do świadczenia pracy na zasadach, jakie pracodawca-użytkownik uzgodnił z agencją.

Urlopy wypoczynkowe 2011 >>

Warunkiem nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego przez pracownika tymczasowego jest jego pozostawanie w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy-użytkownika przez okres obejmujący łącznie co najmniej jeden miesiąc (art. 17 ust. 1 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).
Przykładowo, gdy z pracownikiem tymczasowym została zawarta umowa o pracę na okres dłuższy niż 2 miesiące, lecz krótszy niż 3 miesiące, to przysługuje mu urlop tylko za okres 2 miesięcy. Nie ma jednak przeszkód, aby pozostałe dni zostały uwzględnione w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika przez tę samą agencję pracy tymczasowej.
Termin miesięczny, od którego jest uzależnione nabycie przez pracownika tymczasowego prawa do urlopu wypoczynkowego, obliczany jest zgodnie z art. 114 k.c. Stanowi on, że jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za 30 dni kalendarzowych.

WAŻNE!

W przypadku pozostawania pracownika w stosunku pracy z dwoma lub więcej agencjami pracy tymczasowej pracownik nabywa prawo do urlopu w każdej agencji odrębnie.

Przy obliczaniu okresu uprawniającego pracownika tymczasowego do nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego uwzględnia się wszystkie dni kalendarzowe pozostawania danego pracownika w dyspozycji pracodawcy-użytkownika, niezależnie od tego, czy w tych dniach praca była faktycznie świadczona i bez względu na wymiar czasu pracy w tych dniach.

Pracownicy niepełnosprawni - naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego >>

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy-użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy-użytkownika. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik jest zatrudniony w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy.
Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi tymczasowemu w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu. W przypadku gdy pracownik tymczasowy wykonuje pracę na rzecz danego pracodawcy-użytkownika przez okres 6 miesięcy lub okres dłuższy, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy, do pracownika tymczasowego stosuje się przepisy art. 1672 k.p. Wynika z tego, że pracownikowi tymczasowemu należy udzielić na jego żądanie i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym (tzw. urlop na żądanie). Pracownik tymczasowy zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK