| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych został uregulowany w odrębnej ustawie -  o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Określa ona w sposób odmienny od Kodeksu pracy zasady udzielania oraz nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego.

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy (art. 7 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Agencja następnie wypożycza swoich pracowników pracodawcy-użytkownikowi. Pracownik tymczasowy, który pozostaje w stosunku pracy z agencją pracy tymczasowej, następnie jest kierowany do świadczenia pracy na zasadach, jakie pracodawca-użytkownik uzgodnił z agencją.

Urlopy wypoczynkowe 2011 >>

Warunkiem nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego przez pracownika tymczasowego jest jego pozostawanie w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy-użytkownika przez okres obejmujący łącznie co najmniej jeden miesiąc (art. 17 ust. 1 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).
Przykładowo, gdy z pracownikiem tymczasowym została zawarta umowa o pracę na okres dłuższy niż 2 miesiące, lecz krótszy niż 3 miesiące, to przysługuje mu urlop tylko za okres 2 miesięcy. Nie ma jednak przeszkód, aby pozostałe dni zostały uwzględnione w przypadku ponownego zatrudnienia pracownika przez tę samą agencję pracy tymczasowej.
Termin miesięczny, od którego jest uzależnione nabycie przez pracownika tymczasowego prawa do urlopu wypoczynkowego, obliczany jest zgodnie z art. 114 k.c. Stanowi on, że jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za 30 dni kalendarzowych.

WAŻNE!

W przypadku pozostawania pracownika w stosunku pracy z dwoma lub więcej agencjami pracy tymczasowej pracownik nabywa prawo do urlopu w każdej agencji odrębnie.

Przy obliczaniu okresu uprawniającego pracownika tymczasowego do nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego uwzględnia się wszystkie dni kalendarzowe pozostawania danego pracownika w dyspozycji pracodawcy-użytkownika, niezależnie od tego, czy w tych dniach praca była faktycznie świadczona i bez względu na wymiar czasu pracy w tych dniach.

Pracownicy niepełnosprawni - naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego >>

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy-użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy-użytkownika. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik jest zatrudniony w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy.
Urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi tymczasowemu w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu. W przypadku gdy pracownik tymczasowy wykonuje pracę na rzecz danego pracodawcy-użytkownika przez okres 6 miesięcy lub okres dłuższy, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy, do pracownika tymczasowego stosuje się przepisy art. 1672 k.p. Wynika z tego, że pracownikowi tymczasowemu należy udzielić na jego żądanie i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym (tzw. urlop na żądanie). Pracownik tymczasowy zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK