| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych został uregulowany w odrębnej ustawie -  o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Określa ona w sposób odmienny od Kodeksu pracy zasady udzielania oraz nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego.

Agencja pracy tymczasowej i pracodawca-użytkownik mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego pracodawcy-użytkownika, ustalając zarazem tryb udzielenia tego urlopu.
Jeżeli okres wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy-użytkownika obejmuje 6 miesięcy lub okres dłuższy, pracodawca-użytkownik jest zobowiązany umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego, udzielając, w terminie uzgodnionym z tym pracownikiem, czasu wolnego od pracy w wymiarze urlopu wypoczynkowego przysługującym temu pracownikowi.

Urlopy w różnych systemach czasu pracy >>

Agencja pracy tymczasowej jest zobowiązana do zawiadomienia osoby, której ma być powierzone wykonywanie pracy tymczasowej, przed zawarciem z nią umowy o uzgodnieniach dotyczących wykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego (art. 11 ustawy  o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).
W przypadku np. zawierania z pracownikiem tymczasowym kolejnych miesięcznych umów o pracę i niewykorzystania urlopu przez pracownika będzie mu wypłacany ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Pracownik, który chce w późniejszym czasie wykorzystać urlop, musi wystąpić do zatrudniającej go agencji pracy tymczasowej z wnioskiem o kumulację przysługującego mu urlopu na podstawie kolejno zawieranych z nim umów o pracę. Z wnioskiem takim można wystąpić w każdym czasie.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

W razie niewykorzystania przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej agencja pracy tymczasowej wypłaca mu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub niewykorzystaną jego część.
Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień tego urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało (art. 17 ust. 3 i 4 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK