| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Zalety i wady korzystania przez pracodawcę z usług podmiotów zewnętrznych

Zalety i wady korzystania przez pracodawcę z usług podmiotów zewnętrznych

Pracodawcy w celu uzupełnienia bieżącej pracy swoich etatowych pracowników lub w celu ich zastąpienia korzystają z usług podmiotów zewnętrznych. Najczęściej odbywa się to na zasadzie świadczenia usług (outsourcing) lub „wynajęcia” pracowników tymczasowych.

Korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej

W celu zastąpienia swoich etatowych pracowników lub uzupełnienia ich bieżącej pracy pracodawca może również rozważyć możliwość skorzystania z pracowników tymczasowych na podstawie umowy zawartej z podmiotem zewnętrznym posiadającym status agencji pracy tymczasowej (zwanej dalej agencją). Taka agencja zawiera umowy o pracę (na czas określony, na czas wykonania określonej pracy) lub umowy cywilnoprawne z osobami, które następnie wykonują pracę już dla konkretnej firmy. Wykonywanie pracy odbywa się na podstawie innej umowy, tym razem z agencją. Taki pracownik nazywany jest pracownikiem tymczasowym, a firma korzystająca z jego pracy – pracodawcą–użytkownikiem.

Istotne jest to, że pracownik tymczasowy jest związany umową z agencją, a nie z pracodawcą–użytkownikiem. A zatem pracodawca–użytkownik nie może być co do zasady skutecznie pozywany o ustalenie istnienia stosunku pracy między nim a pracownikiem tymczasowym.

Korzystanie przez pracodawcę z pracowników tymczasowych na podstawie umowy z agencją pracy tymczasowej szczegółowo reguluje ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W umowie z agencją wskazuje się m.in. rodzaj pracy, którą ma wykonywać pracownik tymczasowy, wymagania kwalifikacyjne, które powinien posiadać, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy. Pracodawca-użytkownik może uzgodnić z pracownikiem tymczasowym kwestie wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Dodatkowo musi prowadzić ewidencję czasu pracy takiego pracownika oraz nie może traktować go mniej korzystnie niż swoich pracowników zatrudnionych na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.

W związku z powyższym pracodawca–użytkownik wykonuje wszystkie obowiązki przysługujące pracodawcy w zakresie niezbędnym do organizowania pracy z udziałem pracowników tymczasowych. Oznacza to, że może wydawać bezpośrednio polecenia związane z pracą i na bieżąco kontrolować pracę pracowników tymczasowych, inaczej niż ma to miejsce w przypadku korzystania przez przedsiębiorcę z usług firmy zewnętrznej.

WAŻNE!

W przypadku korzystania z pracowników tymczasowych co do zasady nie powstaje ryzyko skierowania przez pracownika tymczasowego roszczenia o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Wady i zalety korzystania przez pracodawcę z usług podmiotów zewnętrznych

@RY1@i26/2011/023/i26.2011.023.000.0014.101.jpg@RY2@

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK