| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Skutki podwyżki wynagrodzenia przyznanej wstecz

Skutki podwyżki wynagrodzenia przyznanej wstecz

Pracodawca może przyznać podwyżkę wynagrodzenia z mocą wsteczną. Oznacza to konieczność ponownego przeliczenia wypłaconych wynagrodzeń, a także niektórych dodatkowych składników wynagrodzenia, np. dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką zasadniczą w wysokości 2000 zł oraz premią w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Na początku marca 2011 r. pracownik otrzymał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego do wysokości 3000 zł z mocą wsteczną od 1 stycznia. Za styczeń i luty 2011 r. pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wyrównanie wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 1000 zł (za każdy z tych miesięcy):

3000 zł – 2000 zł = 1000 zł oraz

wyrównanie premii w wysokości 100 zł (za każdy z tych miesięcy):

3000 zł x 10% – 2000 zł x 10% = 100 zł.

Wynagrodzenie urlopowe

Jeśli pracownik otrzymał podwyżkę wynagrodzenia z mocą wsteczną, to za okres od chwili, w której zaczęła obowiązywać, do momentu jej wprowadzenia konieczne jest przeliczenie również wynagrodzenia urlopowego, jeśli w tym czasie pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia >>

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego naliczamy z uwzględnieniem wynagrodzenia zasadniczego (oraz innych stałych miesięcznych składników) przysługującego pracownikowi w chwili korzystania z urlopu (a więc już po podwyżce) oraz zmiennych składników przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc wypłaconych w okresie co do zasady 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłki

Do ustalenia wysokości wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego. Chodzi tu jednak nie o jakiekolwiek wypłacone wynagrodzenie, lecz o wynagrodzenie wypłacone zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz stawkami wynikającymi z umowy o pracę. Jeśli zaś te stawki uległy zmianie, po dacie naliczenia i wypłacenia tych składników, lecz z mocą wsteczną obejmującą okres, w którym przypadało zwolnienie lekarskie, wynagrodzenie i zasiłek należy naliczyć ponownie – z uwzględnieniem tych zmian. To samo dotyczy pozostałych zasiłków z ubezpieczenia społecznego, np. zasiłku macierzyńskiego.

Dodatkowe składniki wynagrodzenia - zasady przyznawania i zapłaty >>

Byli pracownicy

Podwyższenie wynagrodzenia z mocą wsteczną, jeśli obejmuje wszystkich pracowników lub określoną grupę, musi obejmować nie tylko obecnych, ale również byłych pracowników firmy, jeśli należeli oni do grupy objętej podwyżką. W innym przypadku doszłoby do dyskryminacji osób, których stosunek pracy uległ rozwiązaniu w stosunku do osób pozostających w zatrudnieniu. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 1996 r. (I PRN 94/96).

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 23 października 1996 r. (I PRN 94/96, OSNP 1997/8/131).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK