| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Skutki podwyżki wynagrodzenia przyznanej wstecz

Skutki podwyżki wynagrodzenia przyznanej wstecz

Pracodawca może przyznać podwyżkę wynagrodzenia z mocą wsteczną. Oznacza to konieczność ponownego przeliczenia wypłaconych wynagrodzeń, a także niektórych dodatkowych składników wynagrodzenia, np. dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką zasadniczą w wysokości 2000 zł oraz premią w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Na początku marca 2011 r. pracownik otrzymał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego do wysokości 3000 zł z mocą wsteczną od 1 stycznia. Za styczeń i luty 2011 r. pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wyrównanie wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 1000 zł (za każdy z tych miesięcy):

3000 zł – 2000 zł = 1000 zł oraz

wyrównanie premii w wysokości 100 zł (za każdy z tych miesięcy):

3000 zł x 10% – 2000 zł x 10% = 100 zł.

Wynagrodzenie urlopowe

Jeśli pracownik otrzymał podwyżkę wynagrodzenia z mocą wsteczną, to za okres od chwili, w której zaczęła obowiązywać, do momentu jej wprowadzenia konieczne jest przeliczenie również wynagrodzenia urlopowego, jeśli w tym czasie pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia >>

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego naliczamy z uwzględnieniem wynagrodzenia zasadniczego (oraz innych stałych miesięcznych składników) przysługującego pracownikowi w chwili korzystania z urlopu (a więc już po podwyżce) oraz zmiennych składników przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc wypłaconych w okresie co do zasady 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłki

Do ustalenia wysokości wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego. Chodzi tu jednak nie o jakiekolwiek wypłacone wynagrodzenie, lecz o wynagrodzenie wypłacone zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz stawkami wynikającymi z umowy o pracę. Jeśli zaś te stawki uległy zmianie, po dacie naliczenia i wypłacenia tych składników, lecz z mocą wsteczną obejmującą okres, w którym przypadało zwolnienie lekarskie, wynagrodzenie i zasiłek należy naliczyć ponownie – z uwzględnieniem tych zmian. To samo dotyczy pozostałych zasiłków z ubezpieczenia społecznego, np. zasiłku macierzyńskiego.

Dodatkowe składniki wynagrodzenia - zasady przyznawania i zapłaty >>

Byli pracownicy

Podwyższenie wynagrodzenia z mocą wsteczną, jeśli obejmuje wszystkich pracowników lub określoną grupę, musi obejmować nie tylko obecnych, ale również byłych pracowników firmy, jeśli należeli oni do grupy objętej podwyżką. W innym przypadku doszłoby do dyskryminacji osób, których stosunek pracy uległ rozwiązaniu w stosunku do osób pozostających w zatrudnieniu. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 1996 r. (I PRN 94/96).

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 23 października 1996 r. (I PRN 94/96, OSNP 1997/8/131).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »