| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ustawa o promocji zatrudnienia - najważniejsze zmiany

Ustawa o promocji zatrudnienia - najważniejsze zmiany

1 lutego 2011 r. weszła w życie większość przepisów nowelizujących m.in. tzw. ustawę zatrudnieniową. Znaczące zmiany zaszły nie tylko dla bezrobotnych, ale też dla pracodawców czy cudzoziemców zatrudnianych w Polsce.

Ubezpieczenie osób w trakcie szkolenia i studiów

Osoby, które w trakcie szkolenia podjęły zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą i pobierają stypendium w wysokości 20% zasiłku, powinny zostać zgłoszone przez instytucję szkoleniową do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (art. 41 ust. 7 ustawy zatrudnieniowej). Koszty ubezpieczenia będą stanowić w tym wypadku koszty szkolenia i jako takie będą pokrywane z Funduszu Pracy (art. 2 ust. 1 pkt 12 lit. b ustawy zatrudnieniowej).

Umowa o dzieło z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym >>

Te same zasady dotyczą osób pobierających stypendium w wysokości 20% zasiłku z tytułu odbywania studiów podyplomowych, które w trakcie tych studiów podjęły zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą. W tym wypadku to na starostę spada obowiązek ubezpieczenia tych osób od następstw nieszczęśliwych wypadków, chyba że osoby te już posiadają takie ubezpieczenie (art. 42a ust. 8 ustawy zatrudnieniowej). Za okres odbywania przez bezrobotnego studiów podyplomowych, których koszty są dofinansowane przez starostę, jeśli nie pozostaje on w zatrudnieniu, nie wykonuje pracy zarobkowej lub nie prowadzi działalności gospodarczej, starosta ustala i opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe od wypłaconego stypendium (art. 54 ustawy zatrudnieniowej).

Zmiany dotyczące cudzoziemców

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca zachowuje ważność w przypadku zatrudnienia go przez przedsiębiorcę dotkniętego skutkami kryzysu ekonomicznego, który obniżył wymiar czasu pracy z zachowaniem proporcjonalnego obniżenia cudzoziemcowi wynagrodzenia za pracę. Pozwoli to pracodawcom znajdującym się w przejściowych trudnościach finansowych zmienić wymienione warunki pracy bez potrzeby wydawania nowej decyzji przez wojewodę, pod warunkiem niezwłocznego pisemnego powiadomienia wojewody o zmianie dokonanej w stosunku do cudzoziemca (nowy pkt 5 art. 88i ust. 1 ustawy zatrudnieniowej).

Ustawa antykryzysowa - poradnik dla pracodawców >>

A zatem zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców wiążą się bezpośrednio z przepisami ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Należy pamiętać, że w innych przypadkach dotyczących zmiany okoliczności odnoszących się do wydanej decyzji panuje zasada, że wojewoda uchyla wydane zezwolenie (art. 88k ustawy zatrudnieniowej).

Wymogi dla pracowników publicznych służb zatrudnienia

Ustawodawca zwiększył wymogi stawiane niektórym pracownikom publicznych służb zatrudnienia. Nowością jest rozszerzenie wymogu niekaralności za umyślne przestępstwa skarbowe. Pośrednikiem pracy, doradcą zawodowym, specjalistą ds. rozwoju zawodowego, specjalistą ds. programów, liderem klubu pracy, doradcą EURES oraz asystentem EURES może zostać osoba nieskazana dotąd prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Podstawa prawna:

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK