| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Rekompensata za nadgodziny w podróży służbowej

Rekompensata za nadgodziny w podróży służbowej

Podczas wyjazdów służbowych bardzo często powstają godziny nadliczbowe, za które pracodawca wypłaca wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Ustalając podstawę obliczania dodatku, należy pamiętać, że uwzględnia się w niej jedynie wynagrodzenie zasadnicze.

Za pracę w godzinach nadliczbowych uważana jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. A zatem za wykonywanie pracy ponad 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo pracownikowi należy udzielić czasu wolnego lub wypłacić wynagrodzenie z odpowiednim dodatkiem.

Rekompensata za godziny nadliczbowe

Pracodawca ma ograniczony wybór sposobów rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych.

Godziny nadliczbowe niepełnoetatowca >>

Pracodawca udziela czasu wolnego:

  • na wniosek pracownika – w tym przypadku w wymiarze 1:1,
  • bez wniosku pracownika – za każdą godzinę nadliczbową udzielone jest 1,5 godziny czasu wolnego.

Drugim sposobem rozliczenia jest wypłata wynagrodzenia wraz z dodatkiem. Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie za pracę powiększone o dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia (art. 1511 k.p.).

Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych dobowych przypadających:

  • w nocy,
  • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

W pozostałych dniach za pracę nadliczbową przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

Należy pamiętać, że dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych uzupełnia wynagrodzenie za pracę wykonaną i nie może być jedynym składnikiem wynagrodzenia (wyrok SN z 5 listopada 1999 r., I PKN 348/99).

Zasady określania wysokości dodatku

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca musi pamiętać o różnym sposobie ustalania wynagrodzenia za czas pracy w godzinach nadliczbowych i podstawy obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Czy można obniżyć ryczałt za godziny nadliczbowe >>

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 k.p.).

Składniki wynagrodzenia wykraczające poza wynagrodzenie zasadnicze wliczamy tylko do wynagrodzenia za przepracowany w godzinach nadliczbowych czas, natomiast przy ustalaniu dodatków za nadgodziny uwzględnia się tylko wynagrodzenie zasadnicze. Taką opinię wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z 3 kwietnia 2007 r. (II PZP 4/07). W uzasadnieniu uchwały Sąd wyraził pogląd, że „wynagrodzenie zasadnicze jest jedynym koniecznym i występującym w każdym wynagrodzeniu za pracę ekwiwalentem świadczonej przez pracownika pracy. Jest ono główną częścią wynagrodzenia, ale może być też jego składnikiem wyłącznym. Wynagrodzenie zasadnicze najściślej łączy się z rodzajem wykonywanej pracy (tj. pracą określonego rodzaju lub na określonym stanowisku), stanowiąc bezpośrednią zapłatę za tę pracę i wymagane do jej wykonywania kwalifikacje (...). W odróżnieniu od wynagrodzenia zasadniczego inne (dodatkowe) składniki wynagrodzenia nie wynikają z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką godzinową lub miesięczną”.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK