| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Odprawa pośmiertna a zasiłek pogrzebowy

Odprawa pośmiertna a zasiłek pogrzebowy

Odprawa pośmiertna i zasiłek pogrzebowy to dwa różne, niezależne od siebie świadczenia wypłacane na podstawie innych przepisów prawa. Dlatego wypłacenie zasiłku pogrzebowego przez ZUS rodzinie zmarłego pracownika nie zwalnia pracodawcy z wypłaty odprawy pośmiertnej.

Obliczanie odprawy pośmiertnej

W celu obliczenia odprawy pośmiertnej stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (zwane dalej rozporządzeniem).

Ustalając wysokość odprawy pośmiertnej, trzeba ustalić średnie, miesięczne wynagrodzenie zgodnie z § 14–17 rozporządzenia. Przy ustalaniu odprawy pośmiertnej nie należy przeprowadzać działań, o których mowa w § 18 rozporządzenia (czyli obliczać, przy użyciu współczynnika ekwiwalentowego, wynagrodzenia za 1 dzień i 1 godzinę urlopu).

W przypadku gdy pracownik otrzymywał wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, to stałe składniki wynagrodzenia uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do odprawy.

Obowiązki pracodawcy po ustaniu stosunku pracy >>

Jeżeli na wynagrodzenie pracownika składały się elementy zmienne za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, to składniki uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy przyjmuje się w przeciętnej wysokości z tego okresu. Gdy pracownik nie przepracował pełnego okresu 3 miesięcy, wówczas wynagrodzenie faktycznie uzyskane przez niego w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Natomiast gdy pracownik otrzymywał składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, to w przypadku gdy zostały wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy, uwzględnia się je w średniej wysokości z tego okresu.

Przykłady

Pracownik zmarł 22 grudnia 2010 r. Miał 8-letni staż pracy u pracodawcy. Członkom rodziny przysługuje więc odprawa pośmiertna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w stałej wysokości 3200 zł oraz dodatek stażowy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. W celu obliczenia odprawy pośmiertnej sumuje się stałe wynagrodzenie 3200 zł i dodatek stażowy w wysokości 640 zł (3200 zł + 640 zł = 3840 zł).

Wysokość odprawy pośmiertnej (1-miesieczne wynagrodzenie) wynosi 3840 zł. Do odprawy uprawniony jest tylko jeden członek rodziny zmarłego pracownika. Powinien zatem otrzymać odprawę w wysokości połowy kwoty odprawy, czyli 1920 zł.

Z uwagi na fakt, że odprawa pośmiertna nie jest przychodem ze stosunku pracy, nie należy odprowadzać od niej składek do ZUS oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK