REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop uzupełniający dla pracownika

Magdalena Sybilska-Bonicka

REKLAMA

Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy pracownika. Trzeba pamiętać, że nie należą do niego tylko lata faktycznie przepracowane przez pracownika u różnych pracodawców, ale również lata nauki w wymiarze przewidzianym przez Kodeks pracy.

Pracownikowi posiadającemu ogólny staż pracy krótszy niż 10 lat przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 dni roboczych. Natomiast po osiągnięciu 10-letniego ogólnego stażu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększa się do 26 dni roboczych.

Autopromocja

Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy >>

Ogólny staż pracy

Obliczając ogólny staż pracy, należy zsumować lata pracy u aktualnego pracodawcy oraz wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia (bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób zakończenia stosunku pracy, a także wymiar czasu pracy). Poprzednie okresy zatrudnienia aktualny pracodawca może ustalić na podstawie świadectw pracy dostarczonych przez pracownika.

WAŻNE!

Pod uwagę bierzemy wyłącznie okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. A zatem do ogólnego stażu pracy nie wlicza się okresów wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych lub okresów prowadzenia działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku pracownika, który jest zatrudniony jednocześnie na podstawie 2 lub więcej stosunków pracy, do stażu pracy wlicza się także okres poprzedniego, a jeszcze niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed kolejnym zatrudnieniem.

Urlop wypoczynkowy a opieka nad dzieckiem >>

Do stażu pracy wliczamy także niektóre okresy, kiedy pracownik formalnie nie pozostawał w stosunku pracy, ale są one tzw. okresami zaliczanymi, np. okres:

  • urlopu wychowawczego,
  • za który przysługuje odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas niekreślony z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • pozostawania bez pracy, za który sąd w wyniku przywrócenia do pracy przyznał pracownikowi wynagrodzenie, a pracownik w terminie 7 dni zgłosił gotowość powrotu do pracy oraz odpowiadający okresowi, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie,
  • prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego zgodnie z ustawą o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy,
  • pobierania zasiłku i stypendium dla bezrobotnych,
  • urlopu bezpłatnego pracownika powołanego do pełnienia funkcji związkowej poza zakładem pracy, pod warunkiem że w terminie 7 dni od zakończenia urlopu pracownik stawi się do pracy,
  • pobierania uposażenia przysługującego posłom lub senatorom przypadającego w trakcie urlopu bezpłatnego udzielonego na czas sprawowania mandatu.

Czas nauki wliczany do ogólnego stażu pracy

Do okresów pracy, od których zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, zaliczane są również okresy nauki w szkołach ponadpodstawowych.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy >>

Do lat pracy doliczamy odpowiednio:

  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata – z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
  • przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej,
  • 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych lub równorzędnych szkół zawodowych,
  • 4 lata – z tytułu ukończenia liceum ogólnokształcącego,
  • 6 lat – z tytułu ukończenia szkoły policealnej,
  • 8 lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej.

WAŻNE!

Pracownik, który ukończył studia licencjackie, powinien mieć zaliczone 8 lat do okresów zatrudnienia, gdyż zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów naukowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie, tytuł licencjata jest jednym z tytułów nadawanych przez szkoły wyższe.

Do stażu pracy zaliczamy nie faktyczny czas nauki, a jedynie okres przewidziany w programie nauczania dla określonego typu szkoły. Warunkiem koniecznym, aby lata nauki mogły być zaliczone, jest ukończenie nauki, czyli uzyskanie świadectwa lub dyplomu ukończenia szkoły. Uzyskanie absolutorium nie jest więc wystarczające, aby doliczyć lata studiów do stażu pracy.

Przykład

Jeżeli pracownik uczył się w technikum zawodowym, w którym programowo nauka była przewidziana na 5 lat, jednak powtarzał jedną z klas, czyli faktycznie w technikum uczył się 6 lat, to i tak do stażu pracy zostanie mu doliczone tylko 5 lat nauki.

W sytuacji gdy pracownik jednocześnie pobierał naukę i był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, obowiązuje zasada, że zalicza się albo lata nauki, albo lata pracy, w zależności od tego, który okres będzie korzystniejszy dla pracownika.

Nielegalność "przymusowego" urlopu wypoczynkowego >>

Przykład

Barbara W. ukończyła liceum ogólnokształcące w czerwcu 2005 r. Od 1 lipca 2005 r. rozpoczęła swoją pierwszą pracę. Natomiast od 1 października 2005 r. zaczęła studia licencjackie, które zakończyła 21 czerwca 2008 r. Gdyby liczyć staż na podstawie lat zatrudnienia, to pracownikowi należy zaliczyć 4 lata z tytułu ukończenia LO oraz 2 lata i 11 miesięcy z tytułu lat zatrudnienia, co łącznie daje 6 lat i 11 miesięcy stażu. Jednak należy wziąć pod uwagę także okres zaliczeniowy po ukończeniu przez Barbarę W. studiów wyższych, dlatego jej staż będzie wynosił łącznie 8 lat. A zatem pracodawca powinien zaliczyć pracownicy korzystniejszy 8-letni staż zaliczeniowy.


Urlop uzupełniający

W trakcie roku kalendarzowego do podwyższenia wymiaru urlopu wypoczynkowego z 20 do 26 dni może dojść w przypadku:

  • ukończenia przez pracownika szkoły,
  • upływu okresu zatrudnienia pracownika,
  • zaliczenia pracownikowi okresu niewykonywania pracy do stażu pracy, tzw. okresu zaliczalnego.

W przypadku jeśli pracownik nabył prawo do wyższego wymiaru urlopu w momencie, kiedy jeszcze nie zdążył wykorzystać dotychczasowej puli urlopu, pracodawca dolicza 6 dni do puli dni urlopu pracownika.

Dwa urlopy wypoczynkowe >>

Natomiast jeśli do nabycia prawa do wyższego wymiaru urlopu dojdzie, w sytuacji gdy pracownik wykorzystał już swoją pulę urlopową na dany rok kalendarzowy, uzyskuje on prawo do tzw. urlopu uzupełniającego.

W przypadku pracownika pracującego na część etatu urlop uzupełniający ustala się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia danego pracownika (np. dla 2/3 etatu będzie on wynosił 4 dni).

Podstawa prawna:

  • art. 361, 51, 154, 1541, 155, 158, 1865 Kodeksu pracy,
  • ustawa z 20 lipca 1990 r. o wyliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (DzU nr 54, poz. 310),
  • art. 25 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.),
  • art. 28 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (DzU nr 73, poz. 350 ze zm.),
  • art. 79 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • rozporządzenie z 19 grudnia 2008 r. w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie (DzU z 2009 r. nr 11, poz. 61 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce! Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy.

    Jaki zawód jest najbardziej poszukiwany w Polsce? Kogo na polskim rynku pracy brakuje nawet bardziej niż kierowców i informatyków? Kompetencje tych pracowników są niezbędne do uruchamiania nowych, dużych inwestycji.

    Pracownicy urzędów państwowych. Będą nowe przepisy o czasie pracy w urzędach

    Prezes Rady Ministrów określi w rozporządzeniu zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Nowe przepisy mają m.in. na celu umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów.

    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    REKLAMA

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku

    REKLAMA

    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

    Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

    REKLAMA