| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Sprzeciw od kary porządkowej - obowiązki pracodawcy

Sprzeciw od kary porządkowej - obowiązki pracodawcy

Brak odpowiedzi pracodawcy w ciągu 14 dni od wniesienia przez pracownika sprzeciwu od nałożonej na niego kary porządkowej oznacza, że pracodawca przyjął sprzeciw w sposób dorozumiany. Aby uniknąć takiego skutku, pracodawca powinien mieć dowód, że odrzucił sprzeciw w przewidzianym terminie.

Przykład

Adam Z. został ukarany karą nagany. Nie zgadzając się z nią, wniósł w ciągu 3 dni sprzeciw do pracodawcy. Sekretarka prezesa zapomniała przedstawić go w odpowiednim czasie prezesowi i dopiero po upływie 2 miesięcy poinformowano Adama Z. o odrzuceniu sprzeciwu. Pracownik wniósł wtedy pozew do sądu pracy, żądając uchylenia kary nagany. Podnosił w pozwie, że pracodawca w sposób dorozumiany uwzględnił jego sprzeciw, gdyż nie odrzucił go w ciągu 14 dni. Sąd uwzględnił jego powództwo, uznając, że pracodawca przez nieodrzucenie sprzeciwu faktycznie go uwzględnił.

Kiedy można nałożyć karę porządkową bez wysłuchania pracownika >>

Konsultacja związkowa

Pracodawca przed rozstrzygnięciem sprzeciwu ma obowiązek rozpatrzenia stanowiska zakładowej organizacji związkowej reprezentującej pracownika (art. 112 k.p.).

Będzie to organizacja:

  • której pracownik jest członkiem,
  • do której pracownik zwrócił się z prośbą o reprezentowanie jego interesów, nie będąc jej członkiem, pod warunkiem że ta organizacja wyraziła na to zgodę.

Stanowisko organizacji związkowej nie ma charakteru wiążącego dla pracodawcy. Pracodawca może go więc nie uwzględniać. Istotne jest jedynie, aby wystąpił do organizacji związkowej z informacją o wymierzonej karze i wniesionym sprzeciwie, a następnie zapoznał się z jej stanowiskiem. Pracodawca powinien we własnym interesie zawiadomić organizację związkową o wymierzonej karze i o zgłoszonym sprzeciwie z takim wyprzedzeniem, aby mógł odrzucić sprzeciw przed upływem 14 dni od jego złożenia, po rozpatrzeniu stanowiska tej organizacji lub po bezskutecznym upływie terminu do zajęcia stanowiska.

Zawiadomienie o odrzuceniu sprzeciwu

Pracodawca powinien poinformować pracownika o odrzuceniu sprzeciwu. Przepisy nie precyzują ani formy, ani treści zawiadomienia pracownika o odrzuceniu jego sprzeciwu. Oznacza to, że pracodawca może także powiadomić pracownika ustnie. W praktyce lepiej jest jednak posiadać dokument potwierdzający ten fakt. Może być on przydatny np. przy ocenie, czy pracownik zachował termin do złożenia pozwu do sądu pracy o uchylenie sprzeciwu. Termin ten wynosi 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu.

Kara porządkowa za niekorzystanie z dodatkowej przerwy >>

Z przepisów Kodeksu pracy nie wynika także zobowiązanie pracodawcy do pouczenia pracownika o prawie wystąpienia do sądu o uchylenie zastosowanej kary porządkowej i terminie wniesienia pozwu. Sąd Najwyższy w wyroku z 9 maja 2000 r. wskazał, że w razie odrzucenia sprzeciwu pracownika od nałożonej na niego kary porządkowej pracodawca nie ma obowiązku pouczenia tego pracownika o terminie, w jakim może on wystąpić do sądu pracy z powództwem o uchylenie kary (I PKN 626/99).

Ważne jest także, że wystąpienie pracownika do sądu z powództwem o uchylenie bezprawnie nałożonej kary porządkowej może nastąpić tylko po wyczerpaniu postępowania wewnątrzzakładowego, tj. po wniesieniu w terminie sprzeciwu do pracodawcy (wyrok SN z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 644/98).

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 19 lutego 1999 r. (I PKN 586/98, OSNP 2000/7/269),
  • wyrok SN z 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 644/98, OSNP 2000/11/419),
  • wyrok SN z 9 maja 2000 r. (I PKN 626/99, OSNP 2001/20/615).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK