| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Pracodawca ma obowiązek wypłaty odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia, jeżeli pracownik wystąpi z takim żądaniem lub kwestia ta jest uregulowana np. w umowie o pracę.

Dla pozostającego w zwłoce pracodawcy nie ma znaczenia fakt, że zapłacił on świadczenia do ZUS czy podatek od niewypłaconego świadczenia. „Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych” (uchwała SN z 19 września 2002 r., III PZP 18/02).

Roszczenie o odsetki z powodu nieterminowej wypłaty pozostaje w ścisłym związku ze stosunkiem pracy i sąd pracy powinien je uwzględnić, nawet gdyby pracownik nie zgłosił takiego roszczenia (wyrok SN z 21 lipca 1994 r., I PRN 42/94). Natomiast w sytuacji gdy zasądzono należność główną, to oddalenie powództwa w części dotyczącej żądania odsetek ustawowych należy traktować jako poważne uchybienie art. 481 § 1 k.c. (wyrok SN z 4 października 1995 r., II PRN 10/95).

Wina pracodawcy

Na obowiązek wypłaty odsetek nie wpływa fakt, że pracodawca popadł w zwłokę nie ze swojej winy. Pracownikowi i tak należą się odsetki, ponieważ wynika to z zasady ryzyka podmiotu zatrudniającego.

Terminy wypłaty wynagrodzenia w umowie o dzieło

Pracodawca prowadzi firmę i część swoich wyrobów eksportuje na Zachód. Jeden z największych kontrahentów opóźnia się w zapłacie, i w związku z tym pracodawca ma problem z wypłatą wszystkich wynagrodzeń. Mimo że brak środków nastąpił nie z winy pracodawcy, to i tak ma on obowiązek terminowej wypłaty pensji. Jeżeli tego nie uczyni, pracownicy będą mogli domagać się odsetek.

Spóźnioną wypłatę składników należnego wynagrodzenia za pracę pracownik może zarachować w pierwszej kolejności na zaspokojenie związanych z długiem pracodawcy zaległych odsetek – art. 451 § 1 zd. drugie k.c. w zw. z art. 300 k.p. (wyrok SN z 7 maja 1998 r., I PKN 88/98). Oznacza to, że pracownik, który otrzyma zaległe wynagrodzenie, może je w pierwszej kolejności „zaliczyć” na poczet należnych odsetek za zwłokę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry -  ZUS i Płace

Opodatkowanie odsetek

Ustawodawca przewidział zwolnienie z podatku dochodowego dla niektórych rodzajów odsetek. Należą do nich odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta). Wymieniony katalog zwolnień nie zawiera zwolnienia od opodatkowania odsetek należnych od nieterminowo wypłaconych zasiłków chorobowych.

Zbieg tytułów wykonawczych do jednego wynagrodzenia

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK