REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach

Joanna Grzelińska-Darłak

REKLAMA

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia.

Pracownik zatrudniony u kilku pracodawców ma obowiązek przedłożyć każdemu z nich odrębne zaświadczenie lekarskie. W związku z tym musi poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o kilku miejscach zatrudnienia i podać dane identyfikacyjne pracodawców.

Autopromocja

Zaświadczenie lekarskie zawiera m.in. informacje identyfikujące ubezpieczonego, któremu zostało ono wystawione, oraz jego płatnika składek. Nie można więc przedstawić drugiemu pracodawcy druku ZUS ZLA z danymi innego płatnika składek. Należy zawsze przedłożyć zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza z danymi konkretnego zakładu pracy, dla którego zaświadczenie to jest wypisywane.

Od którego dnia pracy nowy pracownik ma prawo do świadczenia za czas choroby >>

WAŻNE!

Aby uzyskać świadczenia chorobowe z tytułu więcej niż jednego zatrudnienia, należy przedłożyć zwolnienia lekarskie wystawione odrębnie dla każdego zakładu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Adam S. jest zatrudniony na 1/2 etatu w firmie ochroniarskiej. Do jego obowiązków należy ochrona wskazanych obiektów. Pracuje również na 1/2 etatu w firmie meblarskiej, gdzie wykonuje pracę polegającą na ochronie obiektu firmy. Uzyskał zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA, w którym umieszczono dane firmy ochroniarskiej. Pracownik sporządził kserokopię tego zwolnienia i przedłożył swojemu drugiemu pracodawcy – firmie meblarskiej, uważając, że skoro jego zakres obowiązków jest zbieżny i polega na wykonywaniu czynności ochroniarskich, to zwolnienie to ma analogiczne zastosowanie w drugiej firmie. Jednak zwolnienie to nie może stanowić dla drugiego pracodawcy podstawy do wypłaty świadczeń.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru świadczeń po zmianie minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2011 r. >>

Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego

Jeśli pracownik podejmuje pracę na podstawie umowy o pracę w dwóch lub więcej zakładach pracy, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu z każdej zawartej umowy o pracę. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje u każdego z pracodawców prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym lub za 14 dni – w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia. Pracownik uzyskuje również prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z każdego etatu.


Gdy pracownik w trakcie roku kalendarzowego podejmie dodatkowe zatrudnienie, to do okresu 33 lub 14 dni, za które przysługuje mu prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy u nowego pracodawcy, należy wliczyć również okresy wynagrodzenia chorobowego wypłaconego u dotychczasowego pracodawcy.

PRZYKŁAD

Jan N. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie X od marca 2009 r. na 1/2 etatu. Od września 2010 r. pracownik ten podjął zatrudnienie w wymiarze 1/4 etatu w firmie Y. Firma X wypłaciła Janowi N. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy trwającej 23 dni, która miała miejsce w maju i sierpniu 2010 r. W grudniu 2010 r. Jan N. stał się ponownie niezdolny do pracy. Niezdolność ta trwała 33 dni (od 10 grudnia 2010 r. do 13 stycznia 2011 r.). Zarówno w firmie X, jak i Y Jan N. miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby za okres od 10 do 19 grudnia 2010 r., a począwszy od 20 grudnia 2010 r. ma prawo do zasiłku chorobowego. Ponieważ niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie na przełomie 2010 r. i 2011 r., a 31 grudnia 2010 r. pracownik miał prawo do zasiłku chorobowego, również od 1 stycznia 2011 r. ma prawo do zasiłku chorobowego.

Czy osoba, która ponownie zachorowała po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, ma prawo do świadczenia chorobowego >>

Zwolnienie lekarskie u jednego pracodawcy

Możliwa jest sytuacja, w której lekarz prowadzący uzna, że stwierdzone u pracownika schorzenia powodują niezdolność do pracy, ale tylko u jednego pracodawcy. Przy wystawianiu ubezpieczonemu zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lekarz powinien brać pod uwagę stan zdrowia ubezpieczonego, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy. Może się więc okazać, że dane schorzenie uniemożliwi pracownikowi pracę jedynie w pewnych warunkach. W konsekwencji może to oznaczać, że będzie on niezdolny do pracy tylko u jednego pracodawcy, ale zachowa tę zdolność u drugiego. Powstaje więc problem, czy w takim przypadku świadczenie pracy u drugiego pracodawcy należy traktować jako naruszenie zasad korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Pracownik nie będzie miał bowiem możliwości usprawiedliwienia zaświadczeniem lekarskim swojego niestawiennictwa w pracy u drugiego pracodawcy, a więc teoretycznie powinien się on do tej pracy stawić.

WAŻNE!

Przy ocenie niezdolności do pracy pracownika lekarz uwzględnia rodzaj i warunki pracy.


Ustawa zasiłkowa nie reguluje wprost tej kwestii. Określa, że ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego, w trakcie którego wykonuje pracę zarobkową lub które wykorzystuje w sposób niezgodny z jego celem (art. 17 ustawy zasiłkowej). Chodzi tutaj o każdy rodzaj wykonywanej pracy przynoszącej przychód osobie będącej na zwolnieniu lekarskim, a więc zarówno o wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę, pracowanie na podstawie umów cywilnoprawnych, ale także wykonywanie pracy „na czarno”.

Regulacja ta ma uniemożliwić pobieranie ubezpieczonemu podwójnego świadczenia, tj. zarówno zasiłku chorobowego, jak i wynagrodzenia za pracę. Ponadto głównym celem zwolnienia od pracy jest rekonwalescencja mająca doprowadzić do odzyskania zdolności do pracy. Natomiast wykonywanie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego może stanowić nie tylko naruszenie zasad przyznawania i pobierania świadczenia chorobowego, ale także może spowodować wydłużenie okresu rekonwalescencji.

Kiedy następuje utrata prawa do zasiłku chorobowego >>

Potwierdzał to niejednokrotnie Sąd Najwyższy. W wyroku z 12 sierpnia 1998 r. (II UKN 172/98) wskazał, że „wykonywanie innej pracy zarobkowej w okresie zwolnienia od pracy jest wystarczającą przesłanką utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia”. W uzasadnieniu tego wyroku SN stwierdził, że celem przepisów regulujących prawo do zasiłku chorobowego jest zapewnienie pracownikowi środków utrzymania w okresie czasowej niezdolności do pracy, gdy przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Jednak ocena takiej sytuacji nie jest jednoznaczna. Rozbieżności interpretacyjne pojawiły się również w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W wyroku z 11 lutego 1999 r. (II UKN 467/98) SN wskazał, że pracownik zatrudniony w dwóch zakładach pracy może w jednym z nich pobierać zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy, a wykonywać zatrudnienie w drugim wówczas, gdy uzyska wpisaną do karty chorobowej opinię lekarza udzielającego zwolnienia od pracy, że wykonywanie określonej pracy nie jest przeciwwskazane, nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy i nie jest niezgodne z celem tego zwolnienia. Podobnie SN wypowiedział się w wyroku z 10 grudnia 1998 r. (II UKN 367/98), gdzie uznał, że ocena, czy pracownik zatrudniony w więcej niż jednym zakładzie pracy, w okresie pobierania zasiłku chorobowego w jednym z tych zakładów zachowuje zdolność do pracy w innym zakładzie oraz czy taka praca nie jest niezgodna z celem zwolnienia, należy do lekarza wystawiającego zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Przy czym ocenę tę lekarz powinien wpisać do karty choroby pracownika.

PRZYKŁAD

Robert K. jest zatrudniony w firmie kurierskiej na 1/2 etatu, gdzie wykonuje czynności polegające na załadunku wielkogabarytowych paczek do wozów kurierskich. Pracownik ten jest również zatrudniony w wymiarze 1/4 etatu w innym zakładzie, a wykonywane tam przez niego czynności polegają na ewidencji w księdze korespondencji listownych przesyłek, które przychodzą i które są wysyłane z firmy. Lekarz uznał, że Robert K., z powodu dolegliwości kręgosłupa, nie może wykonywać ciężkich prac fizycznych polegających m.in. na dźwiganiu i uznał, że warunki pracy w firmie kurierskiej nie pozwalają na jej wykonywanie przez 30 dni. Jednocześnie lekarz uznał, że lekka praca polegająca na wpisywaniu korespondencji w wymiarze 1/4 etatu nie jest przeciwwskazana, a wręcz wskazana z uwagi na stan psychiczny pacjenta.


Ponieważ powyższe orzeczenia sądowe są wiążące jedynie w sprawie, w której zostały wydane, w razie zaistnienia takiej sytuacji należy przede wszystkim uwzględnić indywidualne zalecenia lekarskie. Zasiłek chorobowy ma służyć rekonwalescencji i odzyskaniu zdolności do pracy. Jeśli więc lekarz zalecił powstrzymywanie się jedynie od pewnych określonych prac, które nie należą do zakresu obowiązków wykonywanych w jednym z zakładów pracy, a wykonywanie pracy w drugim zakładzie pracy nie spowoduje wydłużenia okresu rekonwalescencji, zasadne wydaje się niepozbawianie pracownika prawa do świadczenia chorobowego.

Jednak ZUS podchodzi do takich okoliczności bardziej restrykcyjnie. Sytuacje, w których pracownik przedkłada zwolnienie tylko jednemu pracodawcy i nadal wykonuje obowiązki pracownicze u innego pracodawcy, ZUS traktuje jako wykonywanie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego, a tym samym może uznać, że pobieranie zasiłku chorobowego jest nienależne.

Zasady uwzględniania w podstawie zasiłku świadczeń za okres przestoju w firmie >>

W razie wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie od pracy jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem, warto wystąpić o rozstrzygnięcie do ZUS. Płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku przysługującego ubezpieczonemu (art. 63 ust. 2 ustawy zasiłkowej). ZUS zwraca się wówczas o opinię do lekarza leczącego, a następnie, w razie sporu, wydaje decyzję, od której przysługuje odwołanie do właściwego miejscowo sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od otrzymania ww. decyzji.

Podstawa prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA