| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków chorobowych, aby mógł prawidłowo ustalać okresy ich pobierania, powinien znać zasady obliczania okresu zasiłkowego. Konsekwencją nieznajomości tych zasad może być przekroczenie maksymalnego okresu wypłaty przysługującego zasiłku i w rezultacie powstanie nadpłaty świadczenia.

Okres zasiłkowy w przypadku gruźlicy lub ciąży

Jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub występuje w czasie ciąży, zasiłek chorobowy przysługuje pracownikowi nie dłużej niż przez 270 dni.

W przypadku gdy niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą (kod D) albo przypadająca na okres ciąży (kod B) wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi przyczynami, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. Okresy tych niezdolności należy zliczać do jednego okresu zasiłkowego i wypłacać zasiłek przez łączny okres do 270 dni.

Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu >>

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 25 marca do 20 września br. (180 dni). Kolejne zwolnienie lekarskie od 21 września do 4 października (14 dni) zostało wystawione przez pulmonologa z kodem niezdolności do pracy D. W związku z tym, że w orzeczonej niezdolności do pracy spowodowanej różnymi schorzeniami nie wystąpiła przerwa, a w zwolnieniu lekarskim od 21 września br. został umieszczony kod D, pracownik ma prawo do korzystania z zasiłku chorobowego do wyczerpania 270 dni okresu zasiłkowego (liczonego od 25 marca 2010 r.).

Na pisemny wniosek ubezpieczonego, w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA lekarz może nie umieścić kodu B lub D (art. 57 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Brak takiej informacji uniemożliwia jednak wypłatę zasiłku chorobowego przez okres dłuższy niż 182 dni, chyba że ubezpieczony uzupełni dokumentację zaświadczeniem lekarskim wystawionym na zwykłym druku, potwierdzającym gruźlicę lub ciążę.

Okres zasiłkowy w przypadku przerw w niezdolności do pracy

Największe trudności w ustaleniu okresu wypłaty zasiłku chorobowego powodują przerwy występujące w orzeczonej niezdolności do pracy. W takiej sytuacji istotne jest, czy schorzenie po przerwie w niezdolności do pracy ma związek ze schorzeniem przed przerwą, a także jak długa była ta przerwa.

W zwolnieniu lekarskim zamieszczono kod A – przerwa w niezdolności do pracy nie dłuższa niż 60 dni

Do jednego okresu zasiłkowego należy wliczać okresy niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem nowej niezdolności nie przekracza 60 dni. W zwolnieniu lekarskim, które otrzymuje płatnik zasiłku, lekarz nie zamieszcza numeru statystycznego choroby. Pracodawca nie miałby więc możliwości ustalenia związku trwającej niezdolności do pracy z poprzednią niezdolnością. Z tego powodu lekarz leczący ma obowiązek podać w zaświadczeniu ZUS ZLA kod A, jeśli ponowna niezdolność do pracy została spowodowana tą samą chorobą co poprzednia (art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Jest to informacja dla płatnika, że powinien wliczać okresy niezdolności do pracy przed przerwą i po przerwie do jednego okresu zasiłkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał w szpitalu na oddziale chirurgicznym z powodu rany szarpanej dłoni. Otrzymał zwolnienie lekarskie od 10 sierpnia do 24 września br. (46 dni). Po zakończonym zwolnieniu w celu dalszego leczenia pracownik zgłosił się do lekarza rodzinnego, któremu przedłożył kartę informacyjną dotyczącą leczenia szpitalnego. Lekarz rodzinny wystawił kolejne zwolnienie lekarskie od 27 września do 10 października br. (14 dni) zamieszczając w nim kod A na podstawie otrzymanej do wglądu karty informacyjnej pacjenta. Oznacza to, że niezdolność do pracy została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną poprzedniej niezdolności do pracy. Przerwa w niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni (trwała 2 dni), dlatego niezdolność do pracy powstałą po przerwie pracodawca musi zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego, który rozpoczął się 10 sierpnia br. Pracownik wykorzystał łącznie 60 dni okresu zasiłkowego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK