| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Jak prawidłowo ustalać okres zasiłkowy

Pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków chorobowych, aby mógł prawidłowo ustalać okresy ich pobierania, powinien znać zasady obliczania okresu zasiłkowego. Konsekwencją nieznajomości tych zasad może być przekroczenie maksymalnego okresu wypłaty przysługującego zasiłku i w rezultacie powstanie nadpłaty świadczenia.

Okresy niewliczane do okresu zasiłkowego

Przy ustalaniu okresu zasiłkowego należy pamiętać, by nie uwzględniać wszystkich okresów niezdolności do pracy. Do okresu zasiłkowego nie należy wliczać:

 • okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku,
 • okresu niezdolności do pracy przypadającego w czasie:
  – urlopu bezpłatnego,
  – urlopu wychowawczego,
  – tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
 • okresu niezdolności do pracy, za który nie przysługuje zasiłek chorobowy z uwagi na wydane w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS zaświadczenie ZUS ZLA/K o wcześniejszym ustaniu niezdolności do pracy niż data końcowa podana na zwolnieniu lekarskim lub z powodu uniemożliwienia przez ubezpieczonego przeprowadzenia badania lub niedostarczenia przez niego posiadanych wyników badań.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona od 22 września była niezdolna do pracy z powodu choroby od 17 października do 6 listopada br. W okresie od 17 do 21 października br. pracownicy nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe, gdyż niezdolność do pracy przypada na okres wyczekiwania na świadczenie chorobowe. Pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 22 października do 6 listopada br. Okres zasiłkowy należy liczyć od 22 października br., tj. po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. W tym przypadku pracownica wykorzystała 16 dni okresu zasiłkowego.

Okres nieprzerwanej niezdolności do pracy

Jeśli pracownik dostarcza kolejne zwolnienia lekarskie na okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, trzeba je wliczać do jednego okresu zasiłkowego bez względu na to, czy zostały spowodowane tą samą czy różnymi chorobami. Dotyczy to również sytuacji, gdy pracownik jest nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu:

 • zwalczania chorób zakaźnych albo gruźlicy,
 • przebywania w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu leczenia uzależnienia alkoholowego lub w celu leczenia uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,
 • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek i/lub narządów (art. 6 ust. 2, art. 9 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Przyczyna niezdolności do pracy oraz specjalność lekarza wystawiającego zaświadczenie lekarskie nie mają w tym przypadku żadnego znaczenia.

Zasady uwzględniania w podstawie zasiłku świadczeń za okres przestoju w firmie >>

WAŻNE!

Do jednego okresu zasiłkowego należy wliczać okresy niezdolności do pracy spowodowane tą samą lub różnymi chorobami, jeżeli między nimi nie występuje żadna przerwa.

PRZYKŁAD

Pracownik od 6 lipca do 23 września br. (80 dni) przedkładał zwolnienia lekarskie z poradni kardiologicznej. Kolejne zwolnienie lekarskie od 24 września do 3 października br. (10 dni) zostało wystawione przez lekarza dermatologa. Niezdolność do pracy od 24 września br. należy wliczyć do okresu zasiłkowego związanego ze schorzeniem kardiologicznym, ponieważ między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi nie ma przerwy. Zmiana lekarza wystawiającego zwolnienie lekarskie i jednoczesne pojawienie się innego schorzenia u pracownika nie powoduje powstania nowego okresu zasiłkowego. Oznacza to, że jest to jeden okres zasiłkowy, z którego pracownik od 6 lipca do 3 października br. wykorzystał 90 dni zasiłkowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK