| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy można wprowadzić system skróconego tygodnia pracy

Kiedy można wprowadzić system skróconego tygodnia pracy

Dodatkowe obowiązki nie muszą oznaczać dla pracownika potrzeby rezygnacji z pełnego etatu. Może on wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zastosowanie skróconego tygodnia pracy.

Nadgodziny i urlopy

W ramach systemu skróconego tygodnia pracy nie ma zakazu pracy w nadgodzinach. Należy jednak pamiętać, że taka praca jest dopuszczalna wyłącznie w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej albo zaistnienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Kodeks pracy zwraca uwagę na incydentalność zastosowania tej instytucji i nie dopuszcza planowanego z góry zastosowania nadgodzin.

Urlopy w różnych systemach czasu pracy >>

Przy skróconym tygodniu pracy godzinami nadliczbowymi będą te, które przekraczają ustalony dobowy wymiar czasu pracy. W przypadku więc 4-dniowego tygodnia pracy zazwyczaj będzie to praca po 10 godzinach. W przypadku pracowników zatrudnionych na część etatu czas, od którego praca będzie wykonywana w nadgodzinach, powinien być określony w umowie o pracę danego pracownika.

Według przepisów Kodeksu pracy urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Urlop udzielany jest w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w danym dniu. Mimo więc pozornego skomplikowania udzielenie urlopu pracownikowi objętemu systemem skróconego tygodnia pracy nie powinno nastręczać żadnych trudności.

Przykład

Pracownik świadczy pracę 4 dni w tygodniu, po 10 godzin. Urlop w wymiarze 20 dni to 160 godzin (20 x 8). 160 godzin, przy 10-godzinnym dniu pracy, to 16 dni (160 : 10), a więc 4 tygodnie 4-dniowe.

Podstawa prawna:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »