| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > W jaki sposób obniżyć wynagrodzenie pracownika

W jaki sposób obniżyć wynagrodzenie pracownika

Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy, a jego obniżenie przez pracodawcę powinno przebiegać zgodnie z przepisami prawa pracy i nie może wynikać z jednostronnej decyzji pracodawcy.

Przykład

Pracodawca w związku z ciężką sytuacją finansową firmy zaproponował pracownikom obniżenie wynagrodzenia do 1000 zł brutto. Pracodawcy zależało na szybkim wprowadzeniu zmian. Zaproponował więc wprowadzenie zmian na zasadzie porozumienia. Pracownicy zgodzili się na tę propozycję, obawiając się zwolnień i zamknięcia zakładu pracy. Pracodawca, wprowadzając taką zmianę, naruszy przepisy prawa pracy, gdyż porozumienie zmieniające nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracowników niż wynikające z przepisów prawa pracy. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w 2010 r. wynosi 1317 zł i nie może być obniżane nawet na zasadzie porozumienia zawartego między pracodawcą a pracownikiem. W zaistniałej sytuacji pracodawca, chcąc obniżyć wynagrodzenie pracownikom do ok. 1000 zł zgodnie z przepisami prawa, powinien obniżyć im proporcjonalnie wymiar czasu pracy do 3/4 etatu (1317 zł x 3/4 = 987,75 zł).

Czy można wliczać dodatek stażowy do gwarantowanego minimalnego wynagrodzenia >>

Pracodawca, proponując pracownikowi nowe warunki płacy zarówno na drodze porozumienia stron, jak i wypowiedzenia zmieniającego, powinien pamiętać, że po zmianie nowe wynagrodzenie pracownika nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia, które w 2010 r. wynosi 1317 brutto.

W 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1386 zł.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK